Rodzaje kołder - którą wybrać?
Wysokiej jakości, odpowiednio dobrana do naszych potrzeb kołdra to coś, bez czego nie będziemy w stanie zapewnić sobie komfortowego snu. Nocny wypoczynek jest bardzo ważny - zarówno dla naszego zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Dostępne w sklepach kołdry różnią się od siebie rodzajami stosowanych wypełnień - które z nich sprawdzą się najlepiej?
Naturalne wypełnienie - kołdry puchowe
Puchowe kołdry nie bez powodu uchodzą za najbardziej luksusowe. Puch (gęsi lub kaczy) to naturalny materiał, którego unikalne właściwości sprawiają, że wypełniona nim kołdra jest bardzo lekka, przewiewna, a jednocześnie świetnie izoluje nas od chłodu. Doskonale odprowadza wilgoć: śpiąc pod puchową kołdrą nie będziemy się pocić, nawet w letnich, gorących miesiącach. Wypełnienie z puchu cechuje się najwyższą jakością - nieco gorsze właściwości izolacyjne mają kołdry wypełnione zarówno puchem, jak i pierzem.
Kołdry puchowe mają wielu zwolenników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mają pewne cechy, które dla niektórych będą z pewnością wadami. Przede wszystkim - mogą uczulać. Nie są polecane alergikom, gdyż nierzadko wywołują u nich nieprzyjemne objawy. Po drugie - kołdry z wypełnieniem puchowym trudno jest uprać. Nie da się tego zrobić w warunkach domowych. Jeśli więc wiemy, że kołdra może być narażona na częste zabrudzenia, to warto rozważyć wybór innego wypełnienia.
Kołdry syntetyczne - dobre i niedrogie
Kołdry z wypełnieniem syntetycznym cechuje korzystna cena - są znacznie tańsze niż te, które są wypełnione naturalnymi materiałami. Niektórzy twierdzą więc, że musi to oznaczać ich niższą jakość, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Nowoczesne kołdry z syntetycznym wypełnieniem gwarantują odpowiednią przewiewność i całkiem dobrze trzymają ciepło. Ich ogromną zaletą jest z pewnością to, jak łatwo utrzymać je w czystości: kołdry syntetyczne można spokojnie prać w swojej domowej pralce. Poliestrowe włókna, które znajdują się w ich wnętrzach, mogą być pokrywane silikonem. Taka odmiana kołder polecana jest alergikom: nie uczula, a dodatkowo posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. W ich wnętrzach nie osadzają się roztocza ani kurz.
Kołdry wełniane: doskonała izolacja cieplna
Kołdry wykonane z wełny cechują się wyjątkowo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Świetnie zatrzymują ciepło, a jednocześnie oddają nadmiar wilgoci. Dzięki temu pod taką kołdrą zimą będzie nam ciepło, a latem - nie będziemy się przegrzewać i pocić. Kołdry wełniane mają liczne właściwości prozdrowotne. Wykazują korzystne działanie w przypadku dolegliwości reumatycznych, bólu kręgosłupa i bólu mięśni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są polecane alergikom - mogą uczulać. Za najbardziej ekskluzywne kołdry wełniane uważa się te wykonane z wełny alpak i merynosów.
Dla wymagających - kołdry premium
Czasami zależy nam na zakupie produktu z wyższej półki. Kołdry premium przeznaczone są właśnie dla tych, którzy chcą otrzymać najwyższą możliwą jakość. Do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej klasy materiały - takie kołdry łączą w sobie liczne zalety zróżnicowanych typów kołder. Są wśród nich zarówno te z wypełnieniami syntetycznymi, jak i kołdry puchowe lub wełniane. To inwestycja na lata: sprawdzi się w każdej sypialni i może posłużyć nam przez wiele lat.
Jeśli interesują Cię kołdry klasy premium - wybierz sprawdzonych, znanych producentów, których wyroby cieszą się dobrą opinią klientów. Kołdry klasy premium produkowane są z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły: nie ma w nich miejsca na niedociągnięcia lub oszczędności. Z tego powodu trzeba liczyć się z wyższą ich ceną - jeśli jednak nasz budżet na to pozwala, to taki zakup może okazać się najlepszym wyborem.
Pomiędzy wypełnieniami kołder istnieje wiele różnic. Nie można jednak powiedzieć, że niektóre z nich są lepsze od pozostałych - jest to kwestią indywidualną i należy zadbać, by wybrać produkt odpowiadający naszym potrzebom. Dzięki przemyślany wyborom możemy znacznie poprawić jakość swojego snu, a dzięki temu także jakość swojego codziennego życia.
Skomentuj:
Rodzaje kołder - którą wybrać?