Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – co warto o nim wiedzieć?

Materiał prasowy
Rodzinny kredyt mieszkaniowy - Fot. Profit Development

Kuszącą ofertą jest możliwość posiadania rodzinnej nieruchomości bez konieczności wkładu własnego. Rodzinny kredyt mieszkaniowy cieszy się znaczną popularnością wśród potencjalnych beneficjentów, co potwierdzają wyniki wyszukiwań w Google Trends. Kto może skorzystać z tego programu? W jaki sposób działa? Jakie nieruchomości poszukują rodziny? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – nowa propozycja bez wkładu własnego W maju 2022 roku rząd uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego, umożliwiający zakup mieszkania bez wymaganego wkładu finansowego. Pomysł ten miał na celu ożywienie zamarłego przez pandemię rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. Bank Gospodarstwa Krajowego zapewniał brakujący wkład, co umożliwiało kredytobiorcom zaciąganie kredytów na pełną wartość nieruchomości. BGK gwarantował do 20% kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). Mimo atrakcyjnych warunków, projekt nie zyskał znaczącego zainteresowania. W 2022 roku skorzystało z niego tylko niewielu kredytobiorców, głównie ze względu na trudną sytuację gospodarczą kraju. Wzrost stóp procentowych i kosztów materiałów budowlanych znacząco wpłynęły na wysokość rat kredytów hipotecznych, uniemożliwiając wielu Polakom uzyskanie kredytu.

W 2023 roku rząd postanowił wprowadzić zmiany w projekcie, tworząc tym samym Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy w skrócie Podobnie jak poprzednia odsłona, program ma na celu wspieranie osób, które chcą kupić nieruchomość, ale nie posiadają wymaganego wkładu własnego, pomimo zdolności kredytowej. Projekt składa się z dwóch elementów: gwarancji BGK oraz systemu spłat rodzinnych. Gwarancja BGK zastępuje konieczność posiadania wkładu własnego lub uzupełnia różnicę między wymaganą a posiadana kwotą przez kredytobiorcę. System spłat rodzinnych pozwala skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego, gdy rodzina powiększa się o kolejne dziecko. Wsparcie wynosi 20 tys. zł dla drugiego dziecka i 60 tys. zł dla trzeciego lub kolejnego.

Czym różni się Rodzinny kredyt mieszkaniowy od Mieszkania bez wkładu własnego?

Przede wszystkim zwiększono limity cenowe za metr kwadratowy, co zwiększyło wybór nieruchomości. Limity różnią się w zależności od rodzaju rynku i lokalizacji. Zmieniono także zasady otrzymywania gwarancji, umożliwiając korzystanie wyłącznie z systemu spłat rodzinnych.

Szansa na własne M dla rodzin

Brak wkładu własnego jest jedną z głównych przeszkód uniemożliwiających uzyskanie kredytu hipotecznego i spełnienie marzeń o własnym M. Rodzinny kredyt mieszkaniowy rozwiązuje ten problem. Program jest skierowany do osób posiadających zdolność kredytową, ale nie dysponujących wystarczającymi środkami na wymagany wkład własny. To również szansa dla rodzin, które posiadają wkład, ale chcą skorzystać ze wsparcia finansowego. Z programu mogą skorzystać single, małżeństwa, a także osoby w związku nieformalnym, które wychowują razem co najmniej jedno wspólne lub przysposobione dziecko. Warunkiem uczestnictwa jest prowadzenie gospodarstwa domowego na terenie Polski lub za granicą w przypadku posiadania obywatelstwa polskiego lub prowadzenia gospodarstwa z osobą posiadającą obywatelstwo polskie.

Co lepiej kupić: dom czy mieszkanie?

Środki z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Rodziny szukają przede wszystkim przestronnych, komfortowych i bezpiecznych nieruchomości. Ważna jest także lokalizacja, bliskość placówek edukacyjnych, sklepów i dobra infrastruktura komunikacyjna. Oferta PROFIT Development obejmuje różnorodne inwestycje, uwzględniające te czynniki. Osiedla Nowe Złotno w Łodzi i Działoszyńska we Wrocławiu zapewniają zieloną, spokojną lokalizację z dostępem do placówek edukacyjnych i infrastruktury. Osiedle Wiaduktowa we Wrocławiu to kompleksowe, kameralne osiedle z wysokim standardem bezpieczeństwa i przestrzenią dla dzieci. Pogonowskiego 73 w Łodzi to inwestycja dla miłośników życia w centrum miasta.

Program Rodzinnego kredytu mieszkaniowego obowiązuje do końca 2030 roku. To szansa dla rodzin na spełnienie marzeń o komfortowych i przytulnych czterech kątach. Możliwość zakupu nieruchomości bez wkładu własnego oraz udział w systemie spłat rodzinnych to atrakcyjna propozycja. Choć program będzie dostępny jeszcze przez kilka lat, warto rozważyć złożenie wniosku już teraz, zanim ceny nieruchomości dalej wzrosną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod wynajem?
Taryfy dynamiczne: Kluczowe znaczenie dla efektywnego ogrzewania domów
Uzbrojenie działki budowlanej. Formalności, przepisy, koszty

Skomentuj:

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – co warto o nim wiedzieć?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej