Sprzątanie mieszkania jesienią
Dlaczego nie przeprowadzić generalnych porządków jesienią zamiast wiosną? To właśnie w tym okresie spędzamy więcej czasu w naszych czterech kątach, chroniąc się przed niesprzyjającą aurą. Zadbajmy więc o to, by cieszyć się w tym czasie uporządkowaną i przyjazną przestrzenią.
Wiosenne porządki to w wielu domach już tradycja. O tej porze roku wstępuje w nas nowa energia, która wyzwala chęć zadbania o najbliższe otoczenie. Ale czysta, zorganizowana przestrzeń jest kluczem do komfortu podczas spędzania w domu także długich, jesiennych wieczorów. Sprzątanie obejmuje wszystkie te czynności, które robimy na bieżąco, m.in. odkurzanie, mycie umywalki czy zlewu. Do tego warto dopisać zadania, które pojawiają się rzadziej, takie jak mycie frontów szafek, czyszczenie piekarnika czy pranie firan. Warto zacząć od sporządzenia planu, który pozwoli rozłożyć zadania na kilka dni. Dzięki strategii łatwiej nam będzie zabrać się za wykonanie wszystkich czynności porządkowych. Sam proces sprzątania możemy sobie także na różne sposoby uprzyjemniać, na przykład stosując ulubiony zapach do odkurzacza, czy olejki eteryczne. Prawdziwie jesienny klimat przywiodą zapachy dyni, cynamonu czy imbiru, które rozweselą nas w pochmurne dni.
Akcja – odkurzanie
Najważniejszym elementem, ułatwiającym generalne porządki są niewątpliwie odpowiednie urządzenia – wśród nich znajduje się odkurzacz. Spośród wielu dostępnych na rynku modeli warto wybrać ten, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Nowoczesne urządzenia oferują wiele – jednoczesne odkurzanie i mycie podłóg, pranie tapicerek, skuteczną walkę z alergenami, bezobsługową pracę. Do odkurzania paneli laminowanych używajmy odkurzacza ze specjalną miękką szczotką. Należy je przecierać dobrze odciśniętym mopem, zwilżonym wodą z dodatkiem specjalnego detergentu (uważajmy, żeby nie zawierał mydła czy wosku, bo mogą pojawić się smugi). Do czyszczenia podłogi drewnianej stosujmy środki z woskami i polimerami, które zapobiegają szarzeniu desek. Zadbajmy również o płytki gresowe - częste odkurzanie zapobiega rysowaniu i matowieniu. Dywany i wykładziny odkurzajmy regularnie. Co jakiś czas spryskajmy powierzchnię specjalną pianką do dywanów lub posypmy szybko działającym środkiem czyszczącym.
Pomocny robot
Jest to nowoczesny odpowiednik standardowego odkurzacza, który pozwala na sprzątanie praktycznie bez ingerencji użytkownika. Tego typu urządzenie samodzielnie jeździ po mieszkaniu czy domu, czyszcząc podłogi z kurzu, brudu czy zwierzęcej sierści. Gdy robot wykonuje swoje zadanie, użytkownik może zająć się czymkolwiek innym, a nawet nie musi być przy tym obecny w domu. Wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie – sprzątanie może być wykonywane np. w godzinach naszej pracy. Aktualnie większość takich sprzętów pozwala na obsługę z poziomu aplikacji, która umożliwia kontrolę działania urządzenia z dowolnego miejsca na świecie. Odkurzacze automatyczne nawet wraz ze stacją dokującą zajmują zazwyczaj niewiele miejsca. Dzięki temu przechowywanie urządzenia nie stanowi większego problemu.
Okna i kaloryfery
Na pewno raz na jakiś czas myjemy szyby, ale czyszczenie ram zostawiamy sobie na kilka okazji w roku. Warto zrobić to właśnie teraz - szorowanie okien przy mrozie nie jest zbyt przyjemne. Wybierzmy termin, kiedy słońce nie operuje mocno, bo wówczas mogą pojawiać się smugi na szybach. Ramy okienne najpierw przetrzyjmy wilgotną szmatką, a dopiero później użyjmy detergentu. Wyczyśćmy wszelkie szczeliny - można np. użyć odkurzacza z końcówką typu mała szczoteczka. Kaloryfery należy czyścić wewnątrz co kilka miesięcy. Zróbmy to teraz, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, ponieważ rozgrzewające się grzejniki uniosą część skumulowanego wewnątrz kurzu do góry, a ten z kolei będzie osiadał na meblach. Oczywiście z zewnątrz grzejnik trzeba czyścić dużo częściej. Pamiętajmy o tym, żeby podczas czyszczenia grzejników, rozłożyć pod spodem materiał, na który będą mogły spadać ewentualne zanieczyszczenia.
Lśniąca kuchnia
Jeśli chcemy, by kuchnia lśniła czystością, musimy wykonać sporo prac. Jedną z nich jest umycie szafek kuchennych wewnątrz i na zewnątrz, a także glazury. Zakurzone płytki wystarczy przemyć wodą z dodatkiem octu lub płynem do mycia szyb, mocno utłuszczone lepiej wymyć specjalistycznym płynem do glazury. Przed czyszczeniem zlewu natomiast warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Stal, kamień i emalię czyści się nieco innymi środkami. Do mycia zmywarki warto zastosować specjalne preparaty do regularnego czyszczenia tych urządzeń. Przed umyciem i rozmrożeniem lodówki należy ją odłączyć od prądu i wyjąć wszystkie produkty. Szklane półki i plastikowe wyjmowane elementy można umyć w płynie do mycia naczyń. Nie wszystkie lodówki wymagają rozmrażania, ale raz na kilka lat, zwłaszcza w momencie, kiedy nie ma w niej dużych zapasów, można wymyć szuflady zamrażalnika. Porządki w kuchni obejmują też segregację produktów spożywczych w szafkach i sprawdzenie dat ważności i świeżości produktów.
Zadbaj o czystą wodę
Przy okazji porządków możemy też wdrożyć rozwiązania, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Spożywanie czystej wody jest możliwe dzięki bateriom kuchennym z filtrem. Są to modele, w których dzięki wykorzystaniu specjalnych technologii, zwykła woda jest oczyszczana z tych substancji, które mogą negatywnie wpływać na jej smak i zapach. Są to chlor, osady wapienne i metale ciężkie, czyli te zanieczyszczenia i związki, które woda przyswaja w trakcie przemieszczania się przez rury wodociągowe. Woda jest też wolna od rdzy, mikrocząsteczek plastiku oraz bakterii i wirusów. Tak przygotowana woda sprawi też, że poprawi się aromat oraz wygląd (brak osadu) przygotowanych na niej napojów. Decydując się na takie baterie, przyczyniamy się do dbania o środowisko i oszczędzamy. Na rynku dostępne są również baterie przystosowane do współpracy z systemem filtrującym. Tego typu armatura ma dwa wypływy wody, dzięki którym możemy korzystać równocześnie z wody filtrowanej i wodociągowej, a samo przełączenie trwa chwilę.
ZANIECZYSZCZONA WODA NEGATYWNIE WPŁYWA NA JAKOŚĆ POTRAW, DZIAŁANIE SPRZĘTU AGD I NA STAN NASZEGO ZDROWIA. JEŻELI CHCEMY MIEĆ PEWNOŚĆ, CZY W NASZEJ INSTALACJI POTRZEBNY JEST FILTR (BĄDŹ CZY MOŻEMY SIĘ BEZ NIEGO OBEJŚĆ) POWINNIŚMY POZNAĆ RODZAJ I STĘŻENIE ZANIECZYSZCZEŃ ZAWARTYCH W WODZIE.
Jesienne porządki w sypialni
Sypialnię sprzątamy w miarę regularnie, jednak są rzeczy, które robimy rzadziej. Jest to np. dokładne wyczyszczenie materaca. Można zrobić to samodzielnie lub zamówić profesjonalną usługę prania. Warto też wtedy poprosić o dokładne wypranie kanapy, foteli i dywanów. Nie wszyscy pamiętają o tym, że materac warto obrócić na drugą stronę dwa razy do roku, co ma na celu wydłużenie jego trwałości. Porządki obejmują także sezonową wymianę kołdry. Wypierzmy tę wiosenno-letnią i schowajmy do pokrowca, by nie zbierała kurzu. Zamiast niej korzystajmy z cieplejszej, jesienno-zimowej. Trzeba też odświeżyć wszystkie narzuty i koce.
Garderoba na nowo zorganizowana
Jesienne porządki zwykle są gruntowne. Oznacza to także sprzątanie w szafach i zmianę garderoby. Odłóż na najwyższą półkę w szafie letnie sukienki i koszulki, a w ich miejsce włóżmy swetry i inne ciepłe ubrania. Przygotowanie zimowych ubrań po wcześniejszym ich przejrzeniu sprawi, że nie będziemy w panice kupować ciepłych rzeczy, gdy nadejdą pierwsze chłody. Pamiętaj także, aby przejrzeć jesienne ubrania i sprawdzić, które z nich wymagają odświeżenia w pralni lub u krawca. Jest to też dobry moment na umycie półek, wieszaków i samych mebli. Ubrania czy buty, które nosimy często, ułóżmy w łatwo dostępnym miejscu. Wprowadźmy system pudełek – na bieliznę, skarpetki czy biżuterię.
Higieniczna łazienka
Łazienka to jedno z najmniej lubianych pomieszczeń do czyszczenia, przede wszystkim ze względu na armaturę łazienkową czy kabinę prysznicową. W miejscach tych osadza się trudny do wyczyszczenia kamień, którego pozbycie się bywa pracochłonne. Tutaj omiatamy z kurzu strefę przy suficie, lampy i półki oraz znajdującą się w łazience kratkę wentylacyjną. Myjemy również kaloryfer i kafelki na ścianach, nie zapominając o dokładnym wyczyszczeniu fug. Potem możemy zabrać się do czyszczenia wanny, kabiny prysznicowej, zlewu i baterii. Przy okazji porządków sprawdźmy, czy nie zalegają tu puste pudełka, stare myjki i szczotki, które wymagają wymiany. Dokładnie wyczyśćmy także toaletę, jednak pamiętajmy, że jej mycie nie powinno ograniczać się do muszli klozetowej.
Ważna jakość powietrza
Jesień to czas, kiedy ze zdwojoną siłą powraca problem smogu. Warto przygotować się na pogorszenie jakości powietrza i jesienne porządki rozpocząć od poprawy jego stanu wewnątrz domu. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry, których zadaniem jest zasysanie powietrza z otoczenia i przeprowadzenie go przez filtry oddzielające czyste powietrze od znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest uwalniane z powrotem do otoczenia. Dzięki innowacyjnym funkcjom urządzenie może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i z bardzo szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami.
Dobrze jest też zadbać o wilgotność powietrza. Zbyt suche nie jest korzystne dla naszego zdrowia – powoduje problemy z oddychaniem, sprawia, że skóra staje się nadmiernie przesuszona, a nawet przyczynia się do kłopotów z układem oddechowym i obniżenia odporności. Suche powietrze w sypialni często jest zaś przyczyną pogorszenia się jakości snu. Problemy te zminimalizuje nawilżacz powietrza. Dbając o czyste powietrze warto otaczać się też roślinami. Nie od dziś wiadomo, że poprawiają one klimat w pomieszczeniu, więc w tym przypadku najlepiej sprawdzi się zasada: im więcej, tym lepiej.
Uporządkowana przestrzeń na zewnątrz
Meble stojące na balkonie lub w ogrodzie powinny być na zimę dobrze zabezpieczone. Nie mogą pozostać na zewnątrz, bo na pewno się zniszczą - należy je przenieść do schowka, piwnicy lub garażu. Przedtem trzeba je wyczyścić - plastikowe umyć wodą z szarym mydłem, wiklinowe ciepłą wodą z dodatkiem soli, a drewniane specjalnym płynem do mycia drewna. Przed zimą warto schować wszystkie kwiaty, które nie tolerują zimna oraz usunąć te, które były hodowane jako sezonowe. Jeśli mamy grill lub kominek, który może ogrzewać także taras, dokładnie je umyj. Grill schowaj do piwnicy, a kominek szczelnie zamknij. Nie zapomnij także o zamówieniu usługi przeglądu i czyszczenia komina, jeśli masz tradycyjny piec. By wokół domu było ładnie, możesz zadbać o dekoracje. Postaw wrzosy w donicach, kup lampki ogrodowe, które rozświetlą długie wieczory.
Skomentuj:
Sprzątanie mieszkania jesienią