Stelaże i przyciski spłukujące
Duże możliwości aranżacji łazienki, atrakcyjny design, komfort i wygoda użytkowania, łatwe utrzymanie czystości. To korzyści płynące z wykorzystania podwieszanych urządzeń sanitarnych. Bazę dla wszystkich tych rozwiązań stanowi odpowiednio zamontowany stelaż podtynkowy.
Miejsca w łazience nigdy za wiele, dlatego podwieszane sprzęty łazienkowe cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim można optymalnie wykorzystać przestrzeń, stworzyć ciekawe aranżacje i funkcjonalne przepierzenia. Z użyciem stelaża podtynkowego zawiesimy praktycznie każde urządzenie sanitarne, a także zastosujemy cichą i oszczędną spłuczkę. Zapewnia on również wzmocnienie całej konstrukcji. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma zakamarków, w których może gromadzić się brud, co ułatwia czyszczenie i utrzymanie maksymalnej higieny. Najlepszą opcją jest wybór kompletnego systemu, składającego się z komponentów jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że wszystkie elementy są do siebie dopasowane, co gwarantuje łatwy montaż, niezawodne funkcjonowanie i spójność pod względem wizualnym.
Jaki stelaż wybrać?
Wybierając stelaż do miski ustępowej, należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany, do której będziemy go montować. Wyróżniamy dwa rodzaje stelaży: do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Pierwszy przeznaczony jest do ścian murowanych i wymaga obmurowania. Drugi, częściej stosowany, stosowany jest w przypadku zabudowy lekkiej. Ten rodzaj stelaża możemy obudować płytami gipsowo- artonowymi. Stelaże podtynkowe pod miski ustępowe różnią się zarówno wysokością, szerokością, jak i głębokością. Wybór konkretnego modelu należy dopasować do indywidualnego projektu. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie odległości, odstęp między poszczególnym wyposażeniem. W pomieszczeniach, w których mamy ograniczoną wysokość, możemy wstawić niski stelaż z przyciskiem umieszczonym na górze. W małych wnętrzach warto wstawić wąskie stelaże, które pozwolą na oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są również stelaże podtynkowe przeznaczone do montażu w rogu. Dostępne na rynku modele stelaży różnią się rozmiarami, jednak najczęściej spotykane mają od 40 do 50 cm szerokości i wysokość do 120 cm. Kompletna zewnętrzna zabudowa stelaża (z płytą gipsowo-kartonową i okładziną zewnętrzną) będzie miała 15-20 cm głębokości. Aby wygodnie korzystać z toalety, potrzebujemy zachować wolną przestrzeń, wynoszącą po ok. 30 cm po obu bokach od miski ustępowej do kolejnych urządzeń sanitarnych lub ściany. Przestrzeń przed sedesem powinna mieć co najmniej 60 × 80 cm, aby swobodnie wykonywać czynności toaletowe.
Zwróćmy uwagę na pojemność spłuczek w stelażu. Najczęściej są to spłuczki o pojemności 6 l, z możliwością podziału na 3 i 6 l. Na rynku dostępne są również modele z większą regulacją, umożliwiającą bardziej oszczędne i ekologiczne spłukiwanie 2/4 l.
Montażowe wyzwania
Prawidłowe zamocowanie stelaża pozwala na stabilne umiejscowienie poszczególnych elementów i ukrycie wszelkich połączeń kanalizacyjnych. Dobrą praktyką jest prowadzenie prac zgodnie z zaleceniami producenta, ogólnymi zasadami sztuki budowlanej oraz z uwzględnieniem warunków danej inwestycji. Głównym etapem montażu jest wyznaczenie pionu i poziomu konstrukcji oraz ustawienie jej na odpowiedniej wysokości. Z reguły jest to 1 metr, licząc od poziomu posadzki do specjalnie oznaczonego na stelażu punktu w postaci naklejki (otwory na śruby mocujące do miski WC znajdują się zaś standardowo na wysokości ok. 32 cm od posadzki). Gdy w pomieszczeniu nie ma jeszcze płytek, przy określaniu wysokości należy uwzględnić to, że podłoga będzie docelowo znajdować się wyżej niż obecnie. Równie istotne jest prawidłowe dopasowanie rury odpływowej – najlepiej sprawdzić jeszcze przy wstępnym ustawieniu stelaża, czy jej długość jest wystarczająca. Stelaż powinien być również odsunięty na odpowiednią odległość od ściany, żeby możliwe było ukrycie wszystkich instalacji kanalizacyjnych. Po zwymiarowaniu i ustawieniu stelaża „na sucho”, kolejnym etapem jest zamocowanie mechaniczne konstrukcji do podłogi oraz do ściany. Należy tu wykorzystać oryginalne kołki dołączone do zestawu montażowego, dopasowując również wiertło wiertarki do rodzaju podłoża oraz rozmiarów kołków. Do stabilnie przymocowanej konstrukcji doprowadzamy przyłącze zimnej wody i rurę odpływową, dokładnie sprawdzając przy tym szczelność połączeń, co pozwoli uniknąć trudnych do usunięcia przecieków. Ważnym elementem stelaża podtynkowego jest oszczędzająca wodę spłuczka. Przy montażu trzeba więc zadbać o właściwy dobór przycisku.
Przycisk oszczędny...
Przyciski do stelaży WC to jedyny widoczny element spłuczki w systemach podtynkowych. Pamiętajmy, że przyciski do stelaży nie są uniwersalne i konieczne jest dopasowanie modelu do rodzaju stelaża oraz spłuczki. Warto też wiedzieć, że przycisk spłukujący to element niezależny od stelaża, czyli możliwy do wymienienia. Nowoczesne przyciski spłukujące dzielą się na różne rodzaje. Najatrakcyjniejsze cenowo i najłatwiejsze w obsłudze są modele jednofunkcyjne. Takie przyciski dają możliwość spłukania toalety wodą w ilości od 5 do 9 litrów. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze konieczne jest spłukiwanie aż tak dużej ilości wody. Ekonomiczne i przyjazne dla środowiska są przyciski spłukujące dwufunkcyjne. Dzielą się na dwie części, zazwyczaj większą i mniejszą, co pozwala na szybkie zorientowanie się, która wyzwala więcej wody. Mniejsze mogą zużywać nawet o połowę mniej wody i np. uwalniać 3 litry, podczas gdy sąsiadujący z nimi większy uwalnia 6 litrów. Jeszcze korzystniejszym finansowo w dłuższej perspektywie przyciskiem spłukującym jest model z funkcją STOP. Sprawia, że możemy w dowolnym momencie zatrzymać uwalnianie wody, zużywając dokładnie tyle, ile potrzeba, a dzięki temu oszczędzając.
Zazwyczaj przyciski montowane są nad miską WC na frontowej ściance obudowy stelaża, ale istnieje też możliwość zamontowania na poziomej półce utworzonej po zabudowaniu stelaża płytkami. Rozwiązanie to stosuje się w stelażach niskich.
...i dopasowany do aranżacji
Przyciski spłukujące możemy bez trudu dopasować do stylu wnętrza. Dostępne są modele eleganckie, nowoczesne, nietypowe, ale też uniwersalne standardowe. Obudowa najczęściej jest prostokątna – pozioma lub pionowa – ale przyciski różne: okrągłe, prostokątne, kwadratowe, podłużne. Warto dobrać je do charakteru łazienki. Przyciski wykonywane są z różnych materiałów: tworzywa, metalu, szkła, są też takie, które można wypełnić własnym materiałem lub zlicować z płytkami na ścianie. Niektóre modele służą do spłukiwania bezdotykowego – przez zbliżenie dłoni do przycisku. Na rynku dostępne są również przyciski bardzo małych rozmiarów, które są montowane poza stelażem. Jest to zaawansowane rozwiązanie pozwalające na umieszczenie przycisku w dogodnym miejscu. Podczas montażu tego typu przycisków instalator powinien pamiętać o zachowaniu dostępu do wnętrza spłuczki. W miejscu otworu serwisowego powinno się wykonać typ zabudowy, którą można zawsze zdemontować. Dodatkowymi funkcjami przycisków są również takie elementy jak pojemniki na kostki WC, odciąg zanieczyszczonego powietrza czy podświetlenie, które dodatkowo może uatrakcyjnić wygląd naszej łazienki.
Skomentuj:
Stelaże i przyciski spłukujące