Strefa gotowania i pieczenia w kuchni
Strefa gotowania i pieczenia obejmuje kuchenkę grzewczą oraz piekarnik. Warto zadbać o to, by była ona wyposażona w nowoczesne sprzęty, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas użytkowania, a także będą wyposażone w innowacyjne funkcje.
Obszar roboczy w kuchni, składający się ze strefy przygotowywania oraz strefy gotowania i pieczenia, powinien znajdować się po lewej i po prawej stronie zlewozmywaka i prowadzić do kuchennej płyty grzejnej po prawej stronie. W bliskiej odległości od strefy przygotowywania oraz gotowania i pieczenia należy także usytuować miejsce przeznaczone do przechowywania naczyń kuchennych w szufladach i systemach pośrednich. W zasięgu ręki powinien znajdować się również pojemny kubeł na odpadki. Warto pomyśleć też o miejscu do siedzenia, gdyż niektóre posiłki wymagają poświęcenia dużo czasu na ich przygotowanie. Kwestią, o której należy pamiętać planując obszar roboczy, jest wystarczająca liczba gniazdek elektrycznych oraz dobre oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkownika.
Gotowanie na płycie indukcyjnej
Płyta indukcyjna do częsty wybór w nowoczesnych kuchniach. Jej zalety to przede wszystkim szybkie gotowanie i smażenie, niskie zużycie energii elektrycznej, łatwe czyszczenie, bezpieczeństwo, wygoda i kontrola procesu gotowania. Podczas gotowania ciepło wytwarza się bezpośrednio w naczyniu, a sama płyta pozostaje chłodna lub nagrzewa się w bardzo małym stopniu. Płyta jest też pozbawiona wgłębień i zakamarków, w których może gromadzić się brud, co ułatwia jej czyszczenie. Dostępne są też modele ze zintegrowanym wyciągiem, który uruchamia się automatycznie za każdym razem, gdy rozpoczynamy gotowanie.
Gaz pod szkłem
Jeśli masz sentyment do gotowania na gazie, a jednocześnie cenisz estetykę płyt indukcyjnych, to rozwiązaniem będą kuchenki gazowe pod szkłem. Zasada działania płyty tego typu jest prosta - palniki gazowe są schowane pod szybą ceramiczną, a generowane przez nie ciepło jest przekazywane celowo do ustawionego na szybie naczynia. Taka kuchenka nie wymaga użycia żadnych specjalnych garnków, więc jeśli zdecydujesz się na zmianę, nie będzie się ona wiązała z dodatkowymi kosztami. Duża dowolność jest także związana ze średnicą garnków: każde z pól grzejnych może obsługiwać naczynia o różnej wielkości. A co ze źródłem gazu? Kuchenki mogą korzystać zarówno z gazu czerpanego z sieci miejskiej (gaz ziemny), jak i tego z butli (propan–butan lub propan).
Piec każdy może
W funkcjonalnej kuchni niezbędny jest piekarnik. Szczególną popularnością cieszą się modele do zabudowy. W niektórych kuchniach są one zabudowane w dolnych szafkach, w innych - na poziomie wyższych szafek. Najbardziej popularne urządzenia mają pojemność 50-75 l i wymiary ok. 60 x 60 x 60 cm - w zupełności zaspokoją potrzeby kilkuosobowej rodziny. W niewielkiej kuchni lepszym wyborem będzie piekarnik kompaktowy, mający wysokość 45 cm lub szerokość do 50 cm. Bardziej liczna rodzina może z kolei zaopatrzyć się w piekarnik o szerokości 90 cm i pojemności 85 litrów - zajmie więcej miejsca, ale odciąży w codziennym przygotowywaniu posiłków.
Coraz więcej funkcji
Technologia nie omija kuchni. Coraz więcej funkcji i możliwości przygotowywania potraw, bezpieczeństwo, łatwość czyszczenia, energooszczędność – obecnie urządzenia te mogą naprawdę wiele…
- Podtrzymanie ciepła – dzięki tej funkcji potrawy pozostawione w piekarniku dłużej zachowają ciepło i nie są przy tym narażone na przypalenie czy wysuszenie.
- Automatyczne programy – już nie trzeba się zastanawiać, jaką temperaturę dobrać do określonego dania. Wystarczy włączyć jeden z kilkunastu lub kilkudziesięciu programów.
- Dual Cook – w piekarniku wyposażonym w tę funkcję można upiec dwa dania jednocześnie w różnych temperaturach, bez obawy, że zapachy się wymieszają.
- Timer – umożliwia ustawienie czasu startu pieczenia o wybranej godzinie. Po jego upływie piekarnik wyłączy się automatycznie.
- Szybki nagrzew (tzw. booster) – ta funkcja przyda się, jeżeli chcemy szybko nagrzać wnętrze piekarnika do pożądanej temperatury.
- Rożen – dba o równomierne opieczenie mięsa na obrotowym szpikulcu.
- Termosonda – to specjalny czujnik, który kontroluje temperaturę wewnątrz przygotowywanego dania.
- Rozmrażanie – wygodna funkcja rozmrażania w piekarniku.
- Mikrofala - funkcja ta pozwala na wykorzystanie piekarnika jako kuchenki mikrofalowej.
- Grill - umożliwia opiekanie mięsa i warzyw tak, jak na tradycyjnym grillu - ze źródłem ciepła znajdującym się pod przygotowywaną potrawą.
- Gotowanie na parze - dzięki tej funkcji przygotujemy potrawy, które będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Jaki okap do twojej kuchni?
Poszczególne rodzaje okapów różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale także sposobem montowania. Okapy przyścienne, nazywane też kominowymi, zajmują sporo miejsca, więc sprawdzą się doskonale w większych pomieszczeniach. Ten model jest niezwykle wydajny dzięki rurze, za pomocą której odprowadzane zostaje powietrze. Z kolei wariant podszafkowy to doskonały okap do kuchni w bloku. Umieszcza się go na spodzie szafki, bezpośrednio nad kuchenką. Należy pamiętać, że nie poradzi on sobie z odprowadzaniem oparów z pomieszczeń większych niż 20 m² bądź tych otwartych na jadalnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie stało się integralną częścią zabudowy meblowej, lepiej postawić na okap teleskopowy.
W kuchni na wyspie
Okap jest na wyspie niezbędny i powinien wraz z płytą grzejną tworzyć zgrany duet w strefie gotowania. Okapy nad wyspę mogą przybrać różne formy – mogą być w kształcie cylindra lub tuby, podłużnego prostopadłościanu, odwróconej litery T (tzw. T-Line) lub dekoracyjne, najczęściej montowane są na stalowych linkach i przypominające lampy. W ostatnim czasie producenci poszli o krok dalej, łącząc urządzenia lub nadając im dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze w tym gronie są okapy zintegrowane z płytą grzejną. Są to innowacyjne i bardzo wydajne urządzenia, a jednocześnie nie zabierają dodatkowej przestrzeni kuchennej. Uruchamiają się po włączeniu płyty i dostosowują moc do jej ustawień.
Porządek podstawą pracy w kuchni
Porządek w kuchni to wyzwanie. Codzienne gotowanie, pieczenie, zakupy i przybywająca liczba rzeczy mogą wprowadzać chaos. Aby ułatwić wykonywanie codziennych czynności, warto zadbać o innowacyjne systemy przechowywania. W kuchni przyda się na pewno system do narożników, który tworzy miejsce na dwie duże półki w jednej szafce narożnej, czy system karuzela idealnie nadający się do szafki narożnej 90x90 z obracającymi się wewnątrz frontami. Wygodę zapewnią też systemy cargo gwarantujące doskonałą widoczność produktów i akcesoriów (ich cienkie ścianki nie zabierają dużo miejsca i mają ogromną ładowność). W szufladach dobrze jest zamontować specjalne podziały i organizery. Dzięki nim przedmioty będą od siebie oddzielone i łatwiej nam będzie zachować porządek.
Wygodne zmywanie
Wszystkie prace w kuchni wiążą się ostatecznie z koniecznością zmywania. W zależności od tego, gdzie chcemy umieścić zlewozmywak i jak dużą przestrzeń na kuchennym blacie możemy na niego poświęcić, zależy dobór konkretnego modelu. Inny model będzie odpowiedni do kuchni, w której znajduje się zmywarka, a inny, gdy chcemy go zainstalować w rogu kuchni. Duże zlewy przydadzą się w kuchniach bez zmywarki, ale są także dobrym wyborem dla dużych rodzin. Najnowsze modele są wyposażone w akcesoria, które pomagają utrzymać je w czystości, na przykład wyjmowane sitka, dzięki którym łatwiej jest pozbyć się resztek jedzenia z komory zmywania. Zlewozmywaki dostępne na rynku różnią się wielkością, kształtem, kolorem, a przede wszystkim materiałem, z którego je wykonano. Może to być stal szlachetna, ceramika, kamień czy kompozyt.
Skomentuj:
Strefa gotowania i pieczenia w kuchni