Strefy w kuchni - aranżacja funkcjonalnej przestrzeni
Uczyń ze swojej kuchni wygodną przestrzeń, w której gotowanie będzie przyjemnością. Nie tylko spędzisz w niej miło czas, ale też stworzysz pyszne i zdrowe dania.
Zasady kuchennej ergonomii
Zasady kuchennej ergonomii dzielą tę przestrzeń na strefy, dzięki którym praca w niej staje się sprawniejsza. Bez względu na to jaki posiłek przygotowujemy, zazwyczaj wykonujemy podobne czynności. To właśnie te etapy przygotowania stały się punktem wyjścia do podziału przestrzeni na strefy: przechowywania (zapasów), zmywania, przygotowania i gotowania. W planowaniu kuchni ważne jest to, by zachować ten podział a także jego kolejność. Idealną sytuacją jest ta, w której strefy ułożone są zgodnie z ruchem wskazówek zegara dla osoby praworęcznej, a odwrotnie dla osoby leworęcznej. W każdej z tych stref umieszczone są niezbędny w danej przestrzeni sprzęt AGD oraz odpowiednie meble i akcesoria.
Oczywiście nie tylko dobre rozplanowanie poszczególnych sprzętów ma znaczenie, ale też wybór odpowiednich modeli. To właśnie funkcjonalność urządzeń AGD może ułatwić nam wiele kuchennych czynności. Dlatego wybierając wyposażenie kuchenne weź pod uwagę nie tylko przestrzeń którą dysponujesz, ale też potrzeby domowników, i dostosuj do nich wielkość urządzeń oraz ich wyposażenie i funkcje.
Nie bez znaczenia jest również dobór mebli i materiały z których są wykonane. Z pewnością nie będziesz się czuł dobrze w kuchni, w której trudno otwierają się szuflady, fronty szafek są porysowane lub źle dopasowane do korpusu mebli a blat jest np. zabarwiony czerwonym winem. Zanim więc wybierzesz meble zwróć uwagę na właściwości materiału z którego są wykonane oraz przeczytaj w internecie opinie o produkcie i producencie. Gdy już poznasz te wszystkie elementy możesz zacząć planowanie własnej kuchni.
Strefa przechowywania w kuchni
Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać to zaopatrzenie kuchni w produkty, z których przygotujesz posiłek, dlatego tuż przy wejściu do pomieszczenia ustaw lodówkę Wybierając konkretny model zastanów się jak duże zapasy robisz oraz jakiego rodzaju produkty kupujesz – czy np. więcej masz mrożonek, czy raczej produktów, które potrzebują chłodziarki. To pozwoli ci ocenić czy potrzebujesz lodówkę z dużym zamrażalnikiem czy też nie. Możesz też wybrać model ze strefą, w której można dowolnie ustawić temperaturę – na mrożenie lub chłodzenie. Jeśli zaś potrzebujesz dużej lodówki, a przestrzeni masz niewiele zwróć uwagę na pojemność, często różni się ona nawet w modelach o tych samych lub zbliżonych gabarytach.
W tej strefie zaplanuj też pojemną szafę lub szuflady na żywność, która nie musi być przechowywana w warunkach chłodniczych. Optymalnie wykorzystasz przestrzeń montując zabudowę słupkową (wysokie szafy od podłogi po sufit) będą one jeszcze bardziej funkcjonale, gdy wyposażysz je w systemy cargo.
Strefa zmywania w kuchni
Niedaleko lodówki zaplanuj strefę zmywania. Najlepiej gdy obie przestrzenie oddzielone będą niedużym (ok. 60 cm) blatem. Tutaj niezbędnym sprzętem jest oczywiście zlewozmywak. W zależności od potrzeb wybierz model jedno- lub dwukomorowy. Ten drugi z pewnością przyda się gdy nie posiadasz zmywarki lub masz dużą rodzinę. Bardzo funkcjonale są modele wyposażone w dodatkowe akcesoria – ociekacz, deski do krojenia czy uchwyt a noże. Równie ważny jest wybór baterii kuchennej, bardzo wygodne są modele z wyciąganą wylewką oraz zmiennym strumieniem wody.
W tej strefie bardzo pomocna okaże się zmywarka do naczyń. To urządzenie wyjątkowo dba o nasz czas, pozwala też zmniejszyć rachunki za wodę, zwłaszcza ciepłą. Dla jednej, góra dwóch osób funkcjonalny będzie model o na 8 kompletów naczyń, jeśli jednak rodzina jest większa warto wygospodarować miejsce na model o większej pojemności.
Strefa przygotowania w kuchni
Pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką zamontuj największy fragment blatu, powinien mieć minimum 80 cm. To tu będziesz obrabiać produkty przygotowując je do gotowania, tu też odłożysz brudne naczynia przed włożeniem ich do zmywarki oraz odłożysz garnki z gotowym już daniem. To jedno z najważniejszych miejsc, które narażone jest na zabrudzenia czy kontakt z gorącymi przedmiotami. Właśnie dlatego zanim wybierzesz blat zwróć uwagę na właściwości materiału. Blaty laminowane są niedrogie i zazwyczaj dość trwałe. Drewniane z pewnością są wyjątkowo ładne, ale należy je co jakiś czas odnawiać, np. ponownie pokryć olejem. Równie wyjątkową urodą szczycą się blaty z kamienia, niestety materiał też jest dość drogi, ciężki i nie zawsze odporny, np. na płyny barwiące. Dobrym wyborem mogą być spieki kwarcowe, które charakteryzują się dość wysoką odpornością na odbarwienia i wilgoć.
Wokół strefy przygotowania warto zaplanować pojemne szafki, w których poukładasz niezbędne akcesoria czy przyprawy. Dobrze gdy wyposażysz je w organizery, pojemniki czy segregatory.
Strefa gotowania w kuchni
Tu najwięcej się dzieje, potrawy się pieką, gotują, parują… To właśnie tę strefę wyposażamy w najwięcej urządzeń. Niezbędna jest płyta grzejna. Wybór tego sprzętu jest bardzo indywidualny. Wielu z nas nie wyobraża sobie gotowania na innym modelu niż gazowy. Inni są zwolennikami płyt indukcyjnych, a kolejni poprzestają na płytach elektrycznych. Każde z tych urządzeń można też kupić w różnych rozmiarach, które oczywiście dostosować należy do liczby domowników, częstotliwości gotowania w domu oraz ilości miejsca.
Do wielkości płyty dostosuj rozmiar i moc okapu, który zazwyczaj montuje się nad nią. Ułatwisz sobie pracę wybierając model, który sam dostosowuje tryb pracy do intensywności z jaką z potraw wydostają się opary. Jeśli na ścianie nie ma miejsca na okap lub nie chcesz go tam wieszać, wybierz model zintegrowany z płytą grzejną.
W strefie gotowania warto zaplanować też piekarnik. Odchodzi się od montowania go pod płytą, ponieważ wygodniej z niego korzysta się, gdy znajduje się na wysokości zgiętych ramion, czyli ok. 80 cm nad podłogą. W tej samej linii można zamontować kuchnię mikrofalową lub ekspres do kawy.
Skomentuj:
Strefy w kuchni - aranżacja funkcjonalnej przestrzeni