Świąteczne dekoracje z betonu - zrób to sam
Beton wciąż jest modnym materiałem wykończeniowym we wnętrzach - warto sięgać po niego również w celu samodzielnego przygotowania dekoracji na święta. Przy użyciu produktów marki Ultrament w prosty i szybki sposób wykonamy ciekawe ozdoby bożonarodzeniowe - i nie tylko. Zobacz, jak krok po kroku zrobić świecznik i zawieszki z betonu.
Magiczny klimat Bożego Narodzenia można podkreślić nie tylko gotowymi dekoracjami, ale także tymi, które wyjdą spod naszej ręki. Wykorzystując eton można samodzielnie wykonać piękne dekoracje, które urozmaicą świąteczne wnętrza. To świetna zabawa dla osób, które lubią twórcze pomysły i oryginalne rozwiązania. Wystarczy wybrać odpowiednią masę, wykonać ozdobę i nawet już po 2 godzinach cieszyć się z własnoręcznie wykonanej dekoracji.
Beton Dekoracyjny i Beton Kreatywny
Przed przystąpieniem do pracy nad betonowymi ozdobami warto wiedzieć, że mamy do dyspozycji dwa rodzaje produktów z oferty marki Ultrament - Beton Dekoracyjny oraz Beton Kreatywny. Czym charakteryzują się te masy?
- Beton Dekoracyjny po zmieszaniu z wodą tworzy płynną konsystencję, z której można z niego odlać dowolną formę. Świetnie nadaje się do stworzenia np. wazonu, doniczki czy świecznika.
- Beton Kreatywny w kontakcie z wodą pozwala na uzyskanie plastycznej masy przypominającej plastelinę, która służy do modelowania różnorodnych kształtów. Sprawdza się w przygotowaniu zawieszek i figurek.
Oba rodzaje mas betonowych, po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu, można poddawać dalszej obróbce, tzn. szlifować dla uzyskania gładkiej struktury, ozdabiać czy malować przy użyciu np. farby w spray'u.
Oto, czego - poza pomysłem na dekorację - potrzeba do wykonania dekoracji z betonu:
- Beton Kreatywny lub Dekoracyjny (do kupienia w marketach budowlanych) marki Ultrament
- Woda
- Miska lub wiaderko do wymieszania masy (może być wiaderko po Betonie Kreatywnym lub Dekoracyjnym)
- Drewniana łyżka lub szpachelka do wymieszania masy
- Olej roślinny
- Papier lub kostka ścierna do szlifowania krawędzi
- Wybrana forma do odlania kształtu z masy betonowej
- Wybrane materiały dekoracyjne
Betonowy świecznik ze szklanym wkładem
Potrzebne materiały:
- opakowanie Betonu Dekoracyjnego,
- szklane naczynie w wybranej wielkości,
- drobne kamienie w wybranym kolorze,
- sznurek jutowy
- gruba świeca,
- taśma malarska,
- złota farba w spray'u.
Betonowy świecznik ze szklanym wkładem krok po kroku
- Zaczynamy od przygotowania masy zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu przez producenta.
- Jeśli używamy wiaderka po produkcie jako formy do świecznika, warto wysmarować dno i ścianki niewielką ilością oleju - dzięki temu wyjęcie betonowej dekoracji będzie o wiele łatwiejsze.
- Dobrze wymieszaną masę betonową przekładamy do wiaderka na głębokość około 4 centymetrów. Umieszczamy w niej centralnie wybrane szklane naczynie, dociskamy i obciążamy na czas wiązania. W celu uzyskania gładszej powierzchni dobrze jest delikatnie potrząsnąć formą, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
4. Odstawiamy formę z masą betonową na 2 godziny do wyschnięcia i związania.
5. Delikatnie wyjmujemy świecznik z wiaderka - następnym krokiem będzie dekorowanie. Wygładzamy betonowe brzegi przy użyciu papieru ściernego (lub kostki ściernej). Po usunięciu pyłu naklejamy taśmę malarską na część betonowej powierzchni - i pokrywamy farbą w spray'u część odsłoniętą. Odklejamy taśmę, umieszczamy w świeczniku świecę, obsypujemy ją dookoła kamyczkami i przewiązujemy sznurek jutowy wokół szklanej części. Dekoracja jest gotowa!
Betonowe zawieszki - zrób to sam
Do przygotowania betonowych zawieszek potrzebne będą następujące materiały:
- Beton Kreatywny marki Ultrament,
- foremki do pierników o wybranych kształtach - najlepiej gwiazdki, serca i drzewka,
- nóż kuchenny,
- wałek kuchenny,
- drewniany patyczek do szaszłyków,
- cienki sznurek jutowy lub ozdobne wstążki.
Betonowe zawieszki krok po kroku
1. Masę betonową przygotowujemy według przepisu na opakowaniu - mieszamy dokładnie proszek z wodą w wiaderku - we wskazanych przez producenta proporcjach.
2. Kiedy masa uzyska odpowiednio plastyczną konsystencję, przekładamy ją na blat roboczy lub stół i wałkujemy na odpowiednią grubość (według uznania).
3. Odciskamy foremki na rozwałkowanej betonowej masie - w taki sam sposób, jak w przypadku przygotowywania ciasteczek. Nożem odcinamy nadmiar betonu. Patyczkiem robimy dziurki, przez które potem przewleczemy sznurek lub wstążkę niezbędne do zawieszenia dekoracji.
4. Odstawiamy na całą dobę do całkowitego związania i wyschnięcia, a następnie dekorujemy w taki sposób, jaki najbardziej nam pasuje. Na koniec przewlekamy przez dziurki sznurek lub wstążki - związujemy końce i umieszczamy ozdoby na choince, na obudowie kominka lub tam, gdzie przyjdzie nam na to ochota.
Pomysłów na wykorzystanie Betonu Kreatywnego i Dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Szczególnie teraz, w czasie przygotowań do świąt bożonarodzeniowych, warto sięgnąć po ten materiał, zapewniając sobie i bliskim świetną zabawę przy tworzeniu magicznych ozdób i dekoracji.
Więcej inspiracji oraz jak wykonać krok po kroku betonowe ozdoby znajdziesz na kanale YouTube w profilu marki Ultrament oraz na www.ultrament.pl.
***
Beton Dekoracyjny i Beton Kreatywny od Ultrament
Niemiecka marka Ultrament przedstawia nową linię mas betonowych umożliwiających samodzielnie tworzenie przedmiotów z betonu.
Beton Dekoracyjny Ultrament to szara masa betonowa o płynnej konsystencji, która pozwala na wykonanie odlewu dowolnego przedmiotu. Produkt po zmieszaniu z wodą dokładnie wypełnia formę, precyzyjnie odwzorowując dany kształt. Uzyskana powierzchnia jest matowa - gładka lub z drobnymi, charakterystycznymi dla tego materiału otworami. Przy użyciu betonu dekoracyjnego można stworzyć np. donicę, wazon, misę, półmisek, płaskorzeźbę. Czas wstępnego twardnienia wynosi 2 godziny. Po upływie 24 godzin powstały element jest już odporny na słońce, wilgoć i mróz.
Beton Kreatywny Ultrament to szara masa betonowa, która po zmieszaniu z wodą zyskuje wysoce plastyczne właściwości, pozwalając na formowanie ozdób o dowolnym kształcie. Masę można modelować ręcznie lub przy użyciu foremek. Można z niej wycinać kształty oraz zdobić jej powierzchnię. Pozwala na tworzenie najróżniejszych dekoracji, np. tac i plater, kwiatów, figurek czy filigranowych rzeźb. Po wyschnięciu przedmioty wykazują się dużą trwałością – beton nie kurczy się, nie pęka, za to jest odporny na słońce, wilgoć i mróz. Czas wstępnego twardnienia wynosi ok. 1 godziny, a całkowitego - 24 godziny.
Beton Kreatywny Ultrament kosztuje ok. 32 zł, a Beton Dekoracyjny Ultrament ok. 49 zł. Produkty dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, OBI).
Skomentuj:
Świąteczne dekoracje z betonu - zrób to sam