Światło jako ozdoba wnętrza
Światło potrafi wiele zmienić we wnętrzu – stworzy przytulny klimat, podkreśli dekoracyjne fragmenty, te mniej efektowne ukryje w cieniu, a gdy tego zapragniemy, zmieni nawet kolor ścian.
Od wieków ozdabiamy domy światłem. Dekoracyjne lampy gościły we wnętrzach jeszcze przed wynalezieniem żarówki. Elektryczność natomiast sprawiła, że domy stały się jaśniejsze, a oprawy ciekawsze – można było użyć materiałów łatwopalnych, np. tkanin, które już same w sobie były ozdobami. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiały się nowsze źródła światła i ciekawsze lampy, a technologia ledowa wprowadziła do naszych wnętrz prawdziwą rewolucję. Już nie tylko oprawy są ozdobne, samo światło wydobywające się z diod potrafi wyczarować magiczny klimat.
Piękne oprawy oświetleniowe
Lampy oprócz tego, że dają nam światło, są ozdobą wnętrza, nawet gdy nie są włączone. Część z nich to prawdziwe dzieła sztuki, które stały się ikonami designu. Wykonuje się je z rozmaitych materiałów – naturalnych, jak drewno, wiklina, rattan, poprzez szkło, metal do tworzyw sztucznych. Dzięki temu znajdziemy modele w różnych stylach i kolorach. Najpopularniejsze są trzy rodzaje lamp – wiszące, stojące i modele ścienne. Każde z nich dają inny efekt i najlepiej, gdy w domu znajdzie się chociaż po jednej z każdego rodzaju.
- Lampy wiszące. Najczęściej wieszamy je w centralnym puncie sufitu i służą nam jako oświetlenie ogólne, ale warto też wykorzystać ten rodzaj lamp do oświetlenia poszczególnych stref, np. stołu, kącika wypoczynkowego, wyspy kuchennej czy strefy przy zagłówku łóżka. Uzyskamy dekoracyjny efekt wykorzystując modele o ozdobnych kloszach, dekoracyjnych przewodach czy chociażby wyposażone w ozdobne żarówki typu „Edison”. Piękny efekt dają szklane klosze, zarówno przejrzyste jak i z kolorowego szkła. Abażury z tkanin rozproszą światło, mogą też mieć piękne wzory. Metalowe oprawy wprowadzą do wnętrza industrialny klimat, a wiklinowe nutkę boho.
- Lampy stojące. Mogą być podłogowe lub stołowe. Mają tę zaletę, że zazwyczaj są wyposażone we wtyczkę do kontaktu, więc możemy je postawić w miejscu gdzie nie ma w ścianach rozprowadzonej instalacji. Doświetlą więc ciemne zakamarki, dodatkowo ozdobią komodę czy kącik wypoczynkowy. Ciekawie też wygląda lampa postawiona na parapecie. Modele stojące mają zazwyczaj dekoracyjną zarówno podstawę, jak i klosz. Podobnie jak w modelach wiszących o urodzie i stylu lampy często decyduje materiał z którego są wykonane. Podstawy ceramiczne mają przeróżne kształty i kolory, szklane są niezwykle delikatne, a drewniane wprowadzają do domy styl eko.
- Lampy ścienne. Zarówno z punktu dekoracyjnego, jak i użytkowego najczęściej używane są w konkretnej strefie, np. kąciku wypoczynkowym, okolicy lustra czy szczytu łóżka. Świecą zazwyczaj na poziomie głowy człowieka, więc dobrze gdy mają klosz kierujący strumień światła w dół lub taki, który rozprasza światło. Spotkamy modele minimalistyczne i bardzo dekoracyjne. Mogą też kształtem przypominać różne przedmioty, wyglądać jak neon czy pleciony kosz.
Świecące ściany
Technologia ledowa sprawiła, że źródła światła stały się niewielkie, na tyle minimalistyczne, że wręcz ich nie widać. Zamontowane w ścianach diody lub taśmy ledowe sprawiają, że powierzchnie wyglądają jakby same świeciły. Dzięki temu stworzyć możemy świetlną scenę – podkreślić łanie wykończony fragment ściany, sufit czy mural. Możemy też ukryć to co jest mniej estetyczne, umieszczając światło w takim miejscy, by miejsce nieciekawe było ukryte w cieniu.
Oświetl meble
Lampy ledowe idealnie sprawdzają się też jako oświetlenie mebli, które dzięki temu są jeszcze efektowniejsze. Najczęściej oświetlamy witryny lub otwarte półki, ale ciekawie też wygląda światło wkomponowane we fronty lub boki mebli, pod blatem czy przy cokole.
Skomentuj:
Światło jako ozdoba wnętrza