Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Świętuj Światowy Dzień Pszczół z Pszczółką Mają

MP
Makowa Łąka - Fot. Makowa Łąka

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Pszczółka Maja, najbardziej znana pszczółka, przygotowała zbiór ciekawostek na temat jej dziko żyjących przyjaciół. Poznajmy bliżej te małe stworzenia, którym nasza planeta tak wiele zawdzięcza.

Na początek wyjaśnijmy, dlaczego pszczoły są tak ważne. Zapylając kwiaty, pszczoły zapewniają różnorodność roślinności na naszej Ziemi. Tylko dzięki zapyleniu, kwiaty mogą przekształcić się w owoce. Owady zapylają większość gatunków roślin dzikich i użytkowych. Według naukowców około 30 proc. naszego pożywienia powstaje przy pomocy tych pożytecznych istot oraz innych zwierząt zapylających. Dlatego Pszczółka Maja i jej przyjaciele są w przyrodzie niezastąpieni. Jeśli chcecie razem z dziećmi przyjrzeć się bliżej dziko żyjącym owadom, zapraszamy Was na rodzinny event do Krakowa. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie poniżej. Jeśli natomiast, nie macie możliwości odwiedzić Krakowa, zachęcamy do poznania kilku ciekawostek z życia owadów.



W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół

Znaczna większość pszczół żyje dziko. Do dzikich pszczół zaliczamy przede wszystkim te żyjące pojedynczo i zwykle gniazdujące w małych norkach w ziemi, zmurszałych kawałkach drewna lub suchych łodygach roślin. Poniżej możecie obejrzeć krótki film o tym, jak żyją pszczoły, zarówno te dzikie, jak i pszczoły miodne mieszkające w ulu. Warto też dodać, że nie wszystkie pszczoły miodne żyją w ulu.

Read more!

Część z nich żyje dziko np. w lasach. To odróżnia je od innych zwierząt hodowlanych np. krów, które nie tworzą dzikich populacji.
Pszczoły potrafią się świetnie orientować w terenie Jeśli pszczoła znajdzie źródło pożywienia, potrafi zapamiętać dokładną lokalizację, kształt i kolor tego miejsca. Aby inne pszczoły mogły również znaleźć to miejsce, pszczoła, która je odkryła, przekazuje innym informacje o tym, jak do niego dotrzeć, za pomocą zapachów i języka tańca. Sprytne, prawda?

Pszczółka Maja, na stronie swojej kampanii Makowa Łąka podpowiada, jakie  rośliny możemy zasiać w naszym ogródku, czy na balkonie, żeby dzikie pszczoły chętnie odwiedzały nasze kwiaty. Listę roślin, które pszczoły lubią najbardziej znajdziecie tutaj
www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl/rosliny/. Pszczółka Maja i jej przyjaciele uwielbiają
kolory.

Makowa Łąka - Fot. Makowa Łąka

Z Warszawy do Chicago

W ciągu swojego życia pszczoła pokonuje około 8 000  kilometrów. To dystans jak z Warszawy do Chicago. W ciągu 2 minut pszczoła może przelecieć nawet około kilometra. Potrafi więc przemieszczać się z prędkością prawie 25 kilometrów na godzinę! To o wiele szybciej niż człowiek.

Projekt Makowa Łąka

Pszczółka Maja jako ambasadorka owadów, stworzyła kampanię Makowa Łąka, w której podpowiada jak każdy z nas może chronić i pomagać jej dziko żyjącym przyjaciołom. Dlaczego ta pomoc jest im potrzebna? Ponieważ dzikie owady znajdują coraz mniej pożywienia w otaczającym nas, zmienionym przez człowieka krajobrazie, dlatego nasze wsparcie jest tak ważne. A wystarczy tak niewiele, żeby pomóc. Możemy chociażby przeznaczyć niewielką część ogródka, w której postawimy domek dla owadów, czy stworzyć dla nich małe poidełko na balkonie. O szczegółach kampanii Makowa Łąka przeczytacie na naszej stronie: https://www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl.

Pszczółka Maja zaprasza na Owadzie Lato

Pszczółka Maja chciałaby, żeby dzieci poznały bliżej i polubiły jej dziko żyjących przyjaciół, dlatego zaprasza do wzięcia udziału w Owadzim Lecie. To ogólnopolska akcja, która polega na obserwowaniu i liczeniu owadów. Skierowana jest głównie do najmłodszych miłośników przyrody i będzie trwała przez cały czerwiec! Maja organizuje Owadzie Lato wspólnie z przyrodniczymi ekspertami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – OTOP.
Informacje o tym, jak wziąć udział w akcji znajdziecie na stronie: https://www.pszczolkamajaochronaowadow.pl/owadzie-lato/

Pszczółka Maja odwiedzi Kraków

12 lipca Pszczółka Maja pojawi się na rodzinnym evencie w Krakowie na Zakrzówku. Podczas wydarzenia, dzieci będą mogły zobaczyć z bliska jej dziko żyjących przyjaciół. Przyrodnicza edukatorka z OTOP opowie im, jak żyją owady i jak możemy im pomagać. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy na nie wszystkich małych odkrywców. Więcej informacji na temat
wydarzenia pojawi się wkrótce na stronie: https://otop.org.pl.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kampania #PlantHealth4Life powraca!
Nowoczesne technologie w ogrodnictwie: Wspieranie tradycyjnych ogrodów przez inteligentne rozwiązania
Ukwiecaj Warszawę! Startuje 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

Skomentuj:

Świętuj Światowy Dzień Pszczół z Pszczółką Mają

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej