Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sypialnia dla wypoczynku i regeneracji

mat. prasowe
Senpo Projekt 1 Lago - Fot. Senpo. Źródło Home Concept

Sypialnia stanowi najbardziej prywatne pomieszczenie w całym domu. Jej dekoracja powinna umożliwiać relaks, a umeblowanie i wyposażenie powinny sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji. Jak więc zaaranżować sypialnię, aby stała się naszym azylem spokoju?

Sypialnia: kameralny wystrój sprzyjający wypoczynkowi

Sypialnia powinna zachęcać nas do wypoczynku. Wybór stylu, w jakim ją urządzamy, zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Odpowiedni nastrój sprzyjający relaksowi tworzymy poprzez wybór odpowiednich kolorów, materiałów wykończeniowych, oświetlenia i dodatków. Dla stworzenia atmosfery spokoju i wyciszenia warto wybrać chłodne kolory takie jak zielenie, odcienie niebieskiego oraz neutralne barwy jak biele, beże czy szarości. Z kolei ciepłe, intensywne kolory pobudzają i dodają energii, dlatego można je stosować, ale z umiarem. Przy wyborze koloru warto kierować się przede wszystkim jego ponadczasowym, eleganckim i spokojnym charakterem.

Aby stworzyć atmosferę do wypoczynku w sypialni, należy wybrać odpowiednie oświetlenie. Pełni ono różnorodne funkcje w tym pomieszczeniu, więc warto już na etapie planowania uwzględnić kilka różnych źródeł światła. Lokalizacja centralnej lampy i dodatkowych lamp nocnych to niewątpliwie niewystarczające rozwiązanie, jeśli chcemy osiągnąć pożądane rezultaty.

By wydobyć urok pomieszczenia, ważnym elementem jest światło. Wyznaczenie kilku punktów świetlnych, o cieplej, niezbyt mocnej barwie sprawi, że sypialnia nocą, nabierze zgoła innego charakteru niż za dnia. Punkty te, powinny znaleźć się przy łóżku, po jednym na każdą z jego stron, oświetlenie centralne najlepiej o dwóch poziomach działania oraz co najmniej jeden punkt świetlny usytuowany po przeciwnej stronie łóżka, np.: kącik kawowy czy do czytania książek.

mówi Łukasz Domagała ze sklepu Dr Materac w katowickim Home Concept Design Park.
Sypialnia dla wypoczynku i regeneracji - Fot. DlaSpaniaPl. Źródło Home Concept

Aranżacja sypialni: łóżko

Mimo, że nastrój i atmosfera w sypialni odgrywają ważną rolę w procesie regeneracji, najważniejszym wyposażeniem tego pomieszczenia pozostają meble. Warto zwrócić uwagę na szafy, bieliźniarki, toaletki i szafki nocne, ale przede wszystkim na łóżko, które nie tylko wpływa na funkcję sypialni, ale jest także jej największym elementem pod względem rozmiaru. Dlatego, wybierając odpowiedni model, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko estetykę mebla, ale także jego praktyczność.

Często klienci przy wyborze łóżka kierują się tylko wyglądem. Eksperci w salonie meblowym dobiorą łóżko, które będzie pasowało wizualnie do sypialni, ale także zadbają o odpowiedni stelaż czy zaproponują dodatkowe miejsce do przechowywania. Często są to elementy, których nie bierze się pod uwagę, a w rzeczywistości mają one znaczący wpływ na komfort użytkowania łóżka.

wyjaśnia Wioleta Kmieć, Marketing Specialist w DlaSpania.pl w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz.

Równie istotne jest uwzględnienie rozmiaru i odpowiedniego rozmieszczenia głównego mebla w pomieszczeniu. Warto upewnić się, że można z niego wygodnie korzystać z każdej strony. Chociaż optymalny rozmiar dla dwóch osób, który zapewni komfortowy wypoczynek i głęboki sen, wynosi 180x200 cm, nie zawsze każdy może sobie na to pozwolić. Rozważenie dostępnych opcji z personalizacją może być rozwiązaniem, które pozwoli dostosować rozmiar mebla do przestrzeni w pokoju, nawet do centymetra dokładnie.

Obecnie klienci szukają rozwiązań dedykowanych pod ich potrzeby. Popularnością cieszą się modele łóżek, które można zmieniać i dostosowywać do osobistych preferencji.

dodaje specjalista z DlaSpania.pl.

Komfortowy materac

Każde łóżko musi być wyposażone w materac, ponieważ to on zapewnia optymalną jakość snu. Na rynku dostępne są liczne modele zapewniające skuteczną regenerację organizmu. Niemniej jednak kluczowe jest wybieranie odpowiedniego materaca pod nadzorem specjalisty, który po krótkim wywiadzie pomoże znaleźć właściwą konstrukcję, dostosowaną do naszej budowy ciała. Każdy dostępny na rynku produkt jest przystosowany do różnych typów budowy ciała. Co więcej, materac powinien odpowiednio wspierać nasze ciało, nie powodując wad postawy ani mikro napięć mięśni. Dlatego ważny jest rodzaj materiału, z którego jest wykonany.

Piany termoaktywne stosowane w materacach pozwalają na swobodny przepływ krwi w organizmie. Materace lateksowe są odporne na duży nacisk, przez co osoby cięższe łatwiej się na nich odnajdą. Klasyczna konstrukcja to materac zbudowany na sprężynach kieszeniowych. Ich niezależna praca pozwala dobrze podeprzeć ciało oraz pomóc przy odwracaniu się z boku na bok.

tłumaczy Łukasz Domagała z Dr Materac.
Dr Fizjo - Fot. Dr Materac. Źródło Home Concept

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że istnieją produkty, które mogą poprawić krążenie międzykręgowe i mięśniowe w szybki sposób. Opracowano materace dedykowane osobom borykającym się z problemem potliwości, dlatego pierwsze ich warstwy zawierają specjalne pianki, umożliwiające skuteczną cyrkulację powietrza. To pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci oraz eliminowanie nieprzyjemnych zapachów.

Dla tych, co nie lubią przegrzewać się podczas snu, posiadamy produkty pozwalające ochłodzić nasze ciało.

dodaje ekspert.

Ulubiona kołdra i poduszka

Wybór właściwej poduszki do spania jest równie istotny, jak wybór odpowiedniego materaca dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Brak właściwego wsparcia dla naszej głowy może prowadzić do problemów takich jak chrapanie, świszczący oddech, a nawet bezdech. Aby uniknąć niekorzystnych skutków dla zdrowia, konieczne jest dopasowanie poduszki do pozycji, w jakiej śpimy. Ważne jest, aby zapewniała odpowiednie podparcie dla głowy i szyi, co z kolei gwarantuje zdrowy i komfortowy sen, wspomagając także kręgosłup.

To, na czym nam zależy, to neutralna pozycja głowy. Warto wybrać poduszkę, która zapewni optymalne podparcie dla kręgosłupa szyjnego w pozycji, w której najczęściej śpimy. Osoby wypoczywające w nocy na plecach potrzebują poduszki o średniej wysokości – około 7-8 centymetrów i średniej twardości. Dla „śpiących na brzuchu” dobrą propozycją jest poduszka, której kształt ułatwia oddychanie. Wielkie i wysokie (10 centymetrów) poduchy powinny ułożyć na swoim łóżku osoby, które śpią na boku.

Najtrudniejsze zadanie czeka zaś tych, którzy w nocy często zmieniają pozycję: przekręcają się z boku na bok lub zasypiają na plecach, a budzą się na brzuchu. Jaka poduszka pomoże im uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych? Model elastyczny, wypełniony pianką i dzięki temu twardy.  Osoby śpiące niespokojnie powinny unikać dużych, miękkich poduszek. Mogą za to spróbować jaśków wykonanych z naturalnego puchu, który jest bardzo sprężysty i pozwala na odciążenie mięśni barków i karku podczas snu.

radzi Sandra Kuczyńska, kierownik ds. projektów w sklepie Senpo w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz.
Senpo Projekt 1 Magnolia z guzikami - Fot. Senpo. Źródło Home Concept

Cicho, ciszej, miękko

Ostatnim składnikiem wystroju sypialni jest ściana znajdująca się za łóżkiem. Często ma ona znaczenie dekoracyjne, podkreślając styl i charakter wystroju. Jednak nie zawsze jej wygląd idzie w parze z wygodą i bezpieczeństwem. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są panele tapicerowane, które efektownie ozdobią całą ścianę za łóżkiem, stając się głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Dodatkowo pozwalają one na pełną personalizację wystroju sypialni, podkreślając jej ciepły i przytulny charakter.

Panele z listwami. - Fot. Mania Spania. Źródło Home Concept

Panele tapicerowane w sypialni to doskonały pomysł na dekorację ściany za wezgłowiem łóżka. Z uwagi na fakt, że oferujemy panele w dowolnym kształcie, kolorze, z dodatkami w postaci listew lub bez, klienci sami mogą zaprojektować sobie swoją ścianę za łóżkiem. Jest ona głównym punktem sypialni, a przy tym nie jesteśmy w stanie zasłonić jej poduszkami, jak to często bywa przy łóżkach z niższym zagłówkiem. Panele tapicerowane w sypialni to również dobry sposób na ocieplenie jej wizerunku i charakteru. Tkanina zawsze dodaje wnętrzu przytulności i buduje kameralny nastrój.

mówi Wiktor Morawski ze sklepu ManiaSpania.pl w katowickim Home Concept Design Park.

Estetyka paneli tapicerowanych idzie w parze z ich praktycznymi cechami. Posiadają one doskonałe właściwości akustyczne, co sprawia, że w minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach redukują echa, co przekłada się na codzienną ciszę i spokój. Nie można też zapominać o funkcji zabezpieczającej i eliminującej uczucie zimnej ściany. To szczególnie istotne w przypadku łóżek jednoosobowych, gdzie jeden bok łóżka przylega bezpośrednio do ściany. Panele tapicerowane zapewniają ochronę przed zimnem oraz, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, chronią przed potencjalnymi urazami.

Do warszawskiej Galerii Wnętrz Home Concept oraz katowickiego Home Concept Design Park zaprosiliśmy kilka firm, które specjalizują się w aranżacji i wyposażeniu przestrzeni sypialni. To naprawdę bogata oferta mebli, materacy, dodatków. W jednym miejscu można więc skompletować pełne wyposażenie tego najważniejszego pomieszczenia w domu.

mówi Krzysztof Kołaszewski, inwestor Home Concept.

Warto skorzystać z porad ekspertów - z nimi stworzycie idealną sypialnię. Takie spotkanie to najlepsza recepta, by w przyszłości mieć dobre sny.

Senpo Projekt 1 Hamilton - Fot. Senpo. Źródło Home Concept
Łóżko kontynentalne - Fot. Dr Materac. Źródło Home Concept
Modern - Fot. Mania Spania. Źródło Home Concept
Lincoln - Fot. Mania Spania. Źródło Home Concept
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb

Skomentuj:

Sypialnia dla wypoczynku i regeneracji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej