Szaro-złota elegancja: 67-metrowe mieszkanie w Warszawie
tekst: EWA STARĘGA, zdjęcia: YASSEN HRISTOV, stylizacja i projekt: IGA SZELIGA
W liczącym 67 m kw. warszawskim mieszkaniu króluje nowoczesna klasyka w monochromatycznej kolorystyce. Oszczędną paletę barw bieli, beżów i szarości urozmaicają faktury użytych materiałów, układanka matowych oraz błyszczących powierzchni, a także drewno w ciepłym, orzechowym odcieniu i ożywcze złote elementy.
Mieszkanie, którego wystrój zaprojektowała Iga Szeliga, powstało na nowo wybudowanym osiedlu na warszawskiej Woli. Prestiżowa lokalizacja i architektura budynku oraz wyobrażenia właścicieli o apartamencie z odrobiną luksusu wpłynęły na wyższy standard mieszkania. Urządzone w klimacie nowoczesnej klasyki wnętrze przyciąga oko stonowaną elegancją, którą reprezentują zawsze modne motywy: sztukaterie i gzymsy, wysokie, rozrzeźbione cokoły, naturalne kamienie, złoto, lustra i miękkie tkaniny. Wizualną harmonię zapewnia jasna, spokojna, monochromatyczna kolorystyka, łącząca biel, beże i sza rości, doprawione dużą ilością naturalnego światła gwarantowanego przez wielkoformatowe, typowe dla współczesnego budownictwa okna.
Parze właścicieli zależało na tym, aby zrobić jak najmniej poprawek w przygotowanej przez dewelopera propozycji układu wnętrza, dlatego pozostał on oryginalny. Wyjątkiem jest zmiana pralni na osobną toaletę usytuowaną tuż przy wejściu. 67-metrowy apartament składa się więc z salonu z otwartą kuchnią, dwóch sypialni, łazienki z wanną oraz wspomnianej toalety.
Już od progu wchodzących wita duża przestrzeń dzienna z widokiem na strefę jadalni i kuchni. Choć metraż mieszkania na to nie wskazuje, wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak za sprawą otwarcia części dziennej, rozpiętych od podłogi do sufitu okien oraz użytych w aranżacji luster i jasnej kolorystyki.
Z holu wejściowego do salonu prowadzi podłoga z płytek marmurowych Carrara, ujętych w ramkę z czarne go, polerowanego granitu. Ten sam sposób szykownego wykończenia posadzki znajdziemy w kuchni i w łazienkach. Resztę powierzchni podłóg pokrywają panele laminowane w ciepłym odcieniu orzechowym.
Na tle jasnego wnętrza wyraźnie odcinają się umieszczone w strefie wejścia szafy na ubrania oraz ażurowa ścianka działowa z pionowych listew. Stolarz wykonał zabudowę z płyt meblowych wykończonych fornirem orzecha. Ażurowa ścianka przesłania drzwi do toalety, które bez niej byłyby wyeksponowane na salon i kuchnię. Teraz są estetycznie ukryte za urozmaicającą przestrzeń niepełną przegrodą. Tworzące ściankę, mocowane do sufitu i podłogi, pionowe listewki wyznaczają też umowną granicę pomiędzy strefą dzienną a nocną mieszkania. W części dziennej uwagę zwraca imponująca tafla lustra umieszczona na całej ścianie przy stole jadalnianym. Od sufitu i podłogi odcina ją tylko gzyms oraz wysoki cokół. W lustrze odbija się widok wnętrza jadalni i salonu, ale także okno z naprzeciwka. Zabieg ten niezwykle rozjaśnia i rozświetla pomieszczenie, a także dodaje mu głębi i przestrzeni. Przy lustrze stanęła konsola w kolorze zło ta, przykryta szklanym blatem.
Stół przylega krótszym bokiem do wyspy kuchennej, wyposażonej w płytę do gotowania. To bardzo wygodny sposób połączenia dwóch mebli, zwłaszcza kiedy domownicy podejmują obiadem czy kolacją większą liczbę gości, co skraca drogę podawania przygotowywanych dla nich posiłków. Główną zabudowę kuchni architektka rozplanowała na całej ścianie. Meble wykonano z lakierowanej, matowej płyty MDF w jasnoszarym kolorze. Wiszące szafki wykończono z delikatną ramką po obwodzie. Reszta frontów jest gładka, co przełamuje klasyczny klimat wnętrza i w zamierzony sposób burzy symetrię pozornie wyznaczoną tu przez stół, wyspę i okap centralnie umieszczony na osi wyspy.
Salon emanuje przytulną, wyciszającą atmosferą. Tworzy ją wspólna, spokojna, szara kolorystyka ścian oraz większości elementów wyposażenia: miękkiego dywanu, wy godnej sofy i dekoracyjnych poduszek oraz rozpiętych na dwóch ścianach zaciemniających szaro-beżowych zasłon. Uproszczona paleta barw ożywa za sprawą złotych i eleganckich, klasycznych elementów. Gładkie, szare ściany dekorują bowiem ozdobne ramki wyznaczone przez delikatne listwy sztukaterii i wkomponowane w nie złote kinkiety. Marmurowy blat stolika kawowego wspiera się na konstrukcji w kolorze złota, a pod ścianą stanęły dwa bliźniacze ażurowe regały wykonane z malowanych na złoto profili i szklanych półek. Są miejscem ekspozycji złotych i szklanych dodatków: wazonów, mis, figurek, czy luksusowych świec.
W sypialni właścicieli odnajdziemy te same, bazowe elementy wystroju: subtelną beżowo-szarą kolorystykę, sztukaterie, orzechowe drewno oraz złote akcenty. Tapicerowany szarą tkaniną zagłówek łóżka opiera się na niewysokiej ściance z pionowych, drewnianych, fornirowanych lameli. Zawieszono na nich szuflady-szafki nocne wykonane, podobnie jak ryflowana ścianka, przez stolarza. Obok łóżka zmieściła się duża, trzydrzwiowa szafa. Obydwie łazienki wykończono przy użyciu tych samych materiałów wykończeniowych. Są to marmurowe płytki na podłodze i na ścianach, czarne, granitowe płytki użyte do wzoru opaski na podłodze, złote baterie i dodatki w kolorze drogocennego kruszcu. W łazience z wanną umieszczono dużą szafę gospodarczą z ukrytą pralką oraz półkami na kosmetyki i artykuły chemiczne.
Wystrój całego mieszkania działa relaksująco, jest spokojny, ale nienudny.
Skomentuj:
Szaro-złota elegancja: 67-metrowe mieszkanie w Warszawie