Taras - sposoby jego zacienienia
Wcześniej czy później każdy posiadacz odkrytego tarasu zaczyna myśleć o jego zadaszeniu. Bo dzięki temu będzie mógł korzystać z niego i wtedy, kiedy mocno grzeje słońce, i wtedy, gdy pada letni deszcz.
Z czego może być wykonane zadaszenie tarasu?
Drewno
To najbardziej solidny i ponadczasowy sposób na zadaszenie tarasu. Prezentuje się dobrze, zapewnia cień i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Możemy wybrać jasne deski w stylu prowansalskim, klasyczne orzechowe czy dębowe albo egzotyczne z rysem kolonialnym. Takie zadaszenie musi być odpowiednio zaimpregnowane. Zaletą jest to, że odnowę można wykonać samodzielnie.
Poliwęglan
Lekki, trwały i transparentny materiał, który jest szybki w montażu. Poliwęglanowy falisty lub trapezowy daszek można nałożyć na drewnianą bądź metalową konstrukcję. Zaletą jest dostęp do światła przy jednoczesnej ochronie. Na tarasy mocno narażone na promienie słoneczne warto wybrać poliwęglan mleczny, który lepiej rozproszy światło i sprawi, że taras nie będzie się nagrzewał.
Aluminium
Sprawdzi się w przypadku budynków o prostej, nowoczesnej bryle. Jest znacznie lżejszy niż stelaż drewniany, trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Najczęściej kładziemy na aluminiową konstrukcję lekki daszek z płyty PCV, poliwęglany albo nieco cięższy z bezpiecznego szkła.
Szkło
Aby użytkować szklane zadaszenie tarasu, musimy przygotować pewną i bardzo stabilną konstrukcję. Belki drewniane, jeśli taka ma być konstrukcja, muszą być grube i solidne. Innym pomysłem jest konstrukcja z aluminium systemowego, na której położymy bezpieczne szkło typu float. Pamiętajmy jednak, że szklany daszek tarasu przepuszcza w 100% światło. Można ewentualnie zdecydować się na szkło dymione albo mleczne.
Pergole tarasowe
Choć jeszcze do niedawna pergole kojarzyły z ogródkami, dziś zdobywają prywatne tarasy. Tego typu zadaszenie jest doskonałą alternatywą, jeśli nie chcemy budować ogrodu zimowego, a jednocześnie zależy nam na tym, by efektywnie powiększyć i osłonić przestrzeń tarasu. Jest to całoroczny system zadaszenia, który skutecznie chroni powierzchnię tarasową wraz ze stojącymi na niej meblami przed wiatrem, deszczem, słońcem, śniegiem. W przeciwieństwie do markizy, nie zwija się jej na zimę, w związku z czym, okres użyteczności tarasu znacznie się wydłuża. Dzięki przednim podporom i bocznym prowadnicom pergole mają niezwykle trwałą konstrukcję. Montaż pergoli odbywa się poprzez zamocowanie do ściany budynku lub wykonanie niezależnej konstrukcji wolno stojącej w różnych kształtach czy wymiarach. Każdą pergolę można wyposażyć
w przesłony boczne w formie rolet, okiennic przesuwnych, zabudowy szklanej stałej bądź przesuwnej. Dodatkowe wyposażenie w napęd elektryczny, promienniki ciepła, radio bądź oświetlenie sprawią, że możemy zamienić taras w przestronny salon użytkowany także podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Daszek z ruchomymi lamelami
Taki daszek wygląda jak poziome żaluzje z ruchomymi lamelami. To bardzo nowoczesne rozwiązanie pod względem konstrukcyjnym i dizajnerskim. Ramę konstrukcyjną wykonuje się z aluminium, stali lub drewna. Lamele mogą być zrobione z aluminium, mlecznego poliwęglanu, szkła bezpiecznego z folią, a nawet szkła termicznego, które ograniczy przegrzewanie się tarasu. Lamele są wyposażone w stalowe mechanizmy umożliwiające ich obrót. Można sterować nimi ręcznie albo za pomocą automatyki.
Konstrukcje lamelowe można wyposażyć w czujniki pogodowe, które kontrolują ustawienie zależnie od siły wiatru i stopnia nasłonecznienia. Gdy świeci słońce lub pada deszcz, lamele można ustawić poziomo, żeby daszek się domknął i stanowił pełną przegrodę. Lamele ustawione pionowo lub pod szerokim kątem wpuszczą na taras dużo światła. Przy dość mocnym nasłonecznieniu, można zostawić między lamelami tylko szczeliny, dzięki czemu taras będzie doświetlony smugami światła, co wygląda wyjątkowo ciekawie.
Markizy tarasowe
Bardzo funkcjonalnym i nowoczesnym sposobem zacienienia i zadaszenia tarasu, a jednocześnie ochrony przed opadami są markizy tarasowe, które są także ciekawym elementem dekoracyjnym. Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m, mogą być więc stosowane do osłaniania nawet bardzo dużej powierzchni. Mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co ochroni je przed mocnym wiatrem. Można też zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która sprawdza się jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Są też markizy z falbaną na końcu, która również chroni przez nisko operującym słońcem.
Markizy mogą być chowane całkowicie w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV.
Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca. Markizy poruszane elektrycznie mogą czerpać energię ze słońca za pomocą paneli fotowoltaicznych.
Zadaszenie jak żagiel
Kształt trójkąta oraz rozpostarty materiał wyraźnie nawiązują do wakacyjnego, nadmorskiego klimatu. Materiał to odporna na wodę i promieniowanie UV tkanina, dlatego żagiel zachowuje swój wygląd bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nadrzędną zaletą żagli cieniujących jest ich lekka forma. Żagiel sprawdzi się na małych balkonach i tarasach. Rozwieszony na mocowaniach umieszczonych na ścianach lub słupach nie potrzebuje dodatkowego miejsca na stelaż.
Skomentuj:
Taras - sposoby jego zacienienia