Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Warszawski rynek nieruchomości a kryzys gospodarczy

AZ
Warszawski rynek nieruchomości a kryzys gospodarczy - Allegro

Kryzys gospodarczy wywołany szalejąca pandemią ma negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu branż, które odnotowują duże spadki i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Oczywiście wpłynął również na rynek nieruchomości, jednak prognozowanych wiosną 2020 roku spadków cen za metr kwadratowy domu czy mieszkania nie odnotowano. Koszt zakupu nieruchomości w Warszawie stale rośnie, chociaż należy zaznaczyć, że w ubiegłym roku tempo wzrostu wyraźnie spowolniło.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie nadal rosną

Opierając się na danych statystycznych raportu AMRON-SARFiN za III kwartał 2020 roku doskonale widać, że średnie ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie stale rosną. Jesienią 2020 średnia cena transakcyjna za m² mieszkania wynosiła 9568 zł i była o 2,54% wyższa niż kwartał wcześniej. W odniesieniu do III kwartału 2019 wzrost ten wyniósł 8,86%.

Oczywiście rosnące koszty zakupu to efekt stałego popytu na mieszkania na sprzedaż w Warszawie. Stolica nadal przyciąga wiele osób, które chcą żyć w dużym mieście, co sprawia, że chętnych na zakup mieszkania nie brakuje. Ograniczenia gospodarcze związane z pandemią koronawirusa opóźniły powstawanie wielu nowych osiedli, co najbardziej widoczne było podczas I fali. W drugiej połowie roku deweloperzy i cała branża budowlana przystosowała się już do panujących restrykcji, co sprawiło, że na rynku nastąpiło wyraźne odbicie. 

Wiosną 2020 roku, gdy z dnia na dzień wprowadzano kolejne etapy lockdownu można było zauważyć spadek zawieranych transakcji sprzedaży mieszkania. Pracujące zdalnie urzędy opóźniały wydawanie decyzji, a biura nieruchomości musiały nauczyć się funkcjonować w reżimie sanitarnym. W tym czasie na największych portalach internetowych, takich jak np. Allegro, odnotowano wyraźny spadek liczby ogłoszeń dotyczących mieszkań na sprzedaż. Obecnie sytuacja wróciła już do normy, co widać po ilości ofert atrakcyjnych mieszkań na sprzedaż w Warszawie, które są dostępne w Internecie.

Zwiększony popyt na nieruchomości w Warszawie jest również efektem zeszłorocznych obniżek stóp procentowych, które skłoniły Polaków do poszukania alternatywnych metod lokowania oszczędności. Więcej osób kupuje obecnie mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, co pozwala czerpać regularne zyski i chronić zainwestowany kapitał przed inflacją.

Wzrost zainteresowania domami na sprzedaż w Warszawie

Pandemia wpłynęła również na zmianę preferencji Polaków odnośnie miejsca zamieszkania oraz wygód z nim związanych. Ograniczenie przemieszczania się i praca zdalna sprawiły, że ludzie więcej czasu spędzają w swoich mieszkaniach. W efekcie zauważają, że są one ciasne i z reguły nieprzystosowane do łączenia odpoczynku z pracą, czy nauką. W związku z tym coraz więcej osób pragnie posiadać własny dom z kawałkiem działki. Daje to dużo większe możliwości spędzania czasu wolnego u siebie w sytuacji, gdy wszystko wokół jest zamknięte. Oczywiście ważny jest również kontakt z przyrodą oraz zdecydowanie większy metraż niż w mieszkaniu co zdecydowanie podnosi funkcjonalność i wygodę. Przed pandemią wiele osób decydowało się na małe mieszkanie w centrum, żeby nie tracić czasu na dojazdy do pracy. Wdrożenie pracy zdalnej, która w wielu branżach zostanie na stałe sprawiło, że zniknął problem dojazdów, więc społeczeństwo chętniej decyduje się na zamieszkanie na obrzeżach miasta. Atrakcyjne domy na sprzedaż w Warszawie ciszą się obecnie dużym zainteresowaniem i szybko znajdują nabywców.

Większe zainteresowanie kupnem domu podobnie jak w przypadku mieszkań wpłynęło na utrzymanie się wzrostu cen mimo kryzysu gospodarczego. Według najnowszego raportu Domiporta średnia cena za m² domu w Warszawie wzrosła o ok. 8% w odniesieniu do danych sprzed pandemii.

Podsumowanie

Kryzys wywołany pandemią nie wpłynął znacznie na warszawski rynek nieruchomości. Ceny nie spadły, ale należy zaznaczyć, że wzrost nieznacznie spowolnił. Sama pandemia i restrykcje z nią związane zmieniły jednak preferencje co do kupowanych nieruchomości. W przypadku mieszkań istotne stało się posiadanie balkonu/tarasu oraz takiego układu lokalu, który umożliwi połączenie pracy i wypoczynku. Więcej osób też podjęło decyzję o zakupie domu z działką, który daje większą swobodę.

Wolniejszy wzrost cen to czynnik, który powinien przyspieszyć naszą decyzję o zakupie nieruchomości. Wprowadzone szczepienia oraz stopniowe odmrażanie gospodarki sprawi, że w 2021 roku ceny będą rosły szybciej, a zakup takiej samej nieruchomości będzie oznaczał większy wydatek niż obecnie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania

Skomentuj:

Warszawski rynek nieruchomości a kryzys gospodarczy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej