Wiosenne porządki w domu
To wspaniała okazja, by gruntownie sprzątnąć mieszkanie, schować rzeczy używane zimą, posegregować produkty, a być może także do metamorfozy wnętrz i nowej organizacji przestrzeni.
Sprzątanie mieszkania
Dłuższe dni korzystnie wpływają na naszą wewnętrzną motywację. Początek wiosny to czas, kiedy mamy ochotę wyjść z zimowej stagnacji i ruszyć do działania. Sezonowe porządki to nie tylko standardowe odkurzanie i mycie podłóg, ale i prawdziwe rewolucyjne sprzątanie w kuchni, łazience, pokojach i w szafach. To także czas, w którym trzeba zerwać z popularnym „przyda się” i zachować rzeczy tylko naprawdę potrzebne. Takie gruntowne porządki dobrze jest zaplanować i podzielić na etapy, najlepiej zapisać poszczególne cele. Zanim zabierzemy się do pracy, warto też sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne przybory: ścierki, worki, kartony, środki czyszczące, sprawne urządzenia do sprzątania.
Wiosenne porządki: sprzątanie kuchni
Jeśli chcemy, by kuchnia lśniła czystością, a do tego była funkcjonalna i wygodna, to musimy wykonać sporo prac. Na początek – mycie okien. Nie sprowadza się ono do umycia samych szyb, warto także dokładnie oczyścić ramy. Można zastosować delikatny preparat na bazie składników powierzchniowo czynnych, ale należy uważać na to, czym czyści się ramy. Ostra strona gąbki może porysować plastik. Kolejny krok to umycie szafek kuchennych wewnątrz i na zewnątrz – do tego wystarczy woda z lekkim detergentem, np. płynem do mycia naczyń, a także umycie glazury. Przed czyszczeniem zlewu natomiast warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Stal, kamień i emalię czyści się nieco innymi środkami.
Do mycia zmywarki warto zastosować preparaty do regularnego czyszczenia tych urządzeń. Jeśli w konkretnym modelu można wypiąć filtry, dobrze je wyjąć i dokładnie oczyścić. Przed umyciem i rozmrożeniem lodówki należy ją odłączyć od prądu i wyjąć wszystkie produkty. Szklane półki i plastikowe wyjmowane elementy można umyć w płynie do mycia naczyń. Nie wszystkie lodówki wymagają rozmrażania, ale czasem, zwłaszcza w momencie, kiedy nie ma w niej dużych zapasów, można wymyć szuflady zamrażalnika. Pamiętajmy też o pozbyciu się kurzu z górnych partii pomieszczenia, m.in. kloszy oświetleniowych. Koniecznie posegregujmy produkty – może wskazana będzie nowa organizacja szafek kuchennych.
Wiosenne porządki w domu
Porządki na większą skalę powinny też objąć segregację żywności w szafkach kuchennych, np. dokładne sprawdzenie dat ważności i świeżości produktów. Artykuły sypkie bywają doskonałą pożywką dla insektów domowych – takie, w których pojawiły się robaki, należy koniecznie wyrzucić. Takie produkty, jak kasza, ryż, makaron, płatki, cukier i przyprawy dobrze jest wsypać do szczelnie zamykanych pojemników. To dobry moment na ponowne ułożenie produktów, a także garnków, talerzy, urządzeń, tak by korzystanie z nich nie wymagało wywracania wszystkiego w szafkach.
Przydadzą się ergonomiczne systemy, kosze, półki. Pomyślmy też o ekologii – warto zainwestować w specjalne kosze, dzięki którym możemy segregować odpady, czy w młynki podzlewowe. Nawet w najmniejszej kuchni znajdzie się miejsce do segregowania śmieci, jeśli właściwie ją rozplanujemy. Dobierzmy kosze tak, aby największy z nich był przeznaczony na śmieci, których jest najwięcej – najczęściej będą to resztki jedzenia lub plastik. Zadbajmy o to, aby pojemnik na odpadki organiczne znajdował się jak najbliżej strefy zmywania. Dzięki temu nie będziemy marnować czasu na chodzenie z talerzami do kosza i dopiero do zlewozmywaka czy zmywarki.
Wiosenne porządki w salonie
Salon to wnętrze, w którym dobrze byłoby mieć trochę wolnej przestrzeni. Dlatego zadbajmy o to, by większość rzeczy znalazła swoje miejsce w koszach, koszykach czy sprytnych schowkach. Sprawdzą się też pudła, które możemy przechowywać np. na regale. Wydzielmy tu też strefy – część do wspólnego spędzania czasu, do czytania, do relaksu. Nawet na małej przestrzeni można także znaleźć miejsce dla siebie. Przesuńmy kilka mebli, żeby móc rozłożyć matę i stworzyć kącik np. do medytacji. W czasie wiosennych porządków w salonie dokładnie wymyjmy rośliny i donice. Warto sięgnąć po nowe oprawy, które nieco odmienią wygląd i wystrój wnętrza. Odkurzmy też książki i bibeloty. Wszystkie naczynia szklane i kryształowe można zamoczyć w misce wypełnionej wodą z płynem do naczyń. Delikatne zakurzenie wystarczy usunąć tkaniną spryskaną płynem do mycia szyb. Trzeba też wyprać meble tapicerowane i wszystkie tekstylia – koce, poduszki, narzuty, zasłony.
Wiosenne porządki w domu - odkurzanie
Odkurzanie to czynność, którą wykonujemy systematycznie, lecz najczęściej odkurzamy tylko podłogi. Gruntowne porządki powinny jednak objąć znacznie więcej. Ważne jest odkurzenie wszystkich mebli tapicerowanych. Gromadzi się w nich bardzo dużo kurzu, którego nie widać. Jest to jednak realne siedlisko roztoczy. Trzeba je koniecznie porządnie i regularnie odkurzać, najlepiej odkurzaczem z dużą siłą ssącą. Przydatna jest też funkcja trzepania, którą mają niektóre odkurzacze. Ta sama zasada dotyczy również materacy – trzeba je odkurzać jak najczęściej, a wiosną szczególnie warto zadbać o gruntowne wyczyszczenie materaca.
Pozbądźmy się też kurzu z zasłon i firan. Zdejmowanie i pranie to absolutna konieczność przynajmniej raz na miesiąc – nie tylko wiosną. Na pionowych powierzchniach także może osiadać niewielka ilość kurzu, a na ścianach dodatkowo często pojawiają się różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Wiosna to dobry moment, żeby dokładnie odkurzyć ściany i sufit – przyda się odkurzacz z długą rurą lub małe poręczne sprzęty, którymi można wygodnie sięgnąć do wszelkich zakamarków i kątów. Po odkurzaniu można umyć ściany, żeby je odświeżyć. Ważne jest też wyczyszczenie żyrandoli i karniszy. W przypadku trudno dostępnych miejsc dobrze sprawdzi się odkurzacz z precyzyjną końcówką.
Wiosenne porządki w domu - łazienka na błysk
Aby codzienna toaleta była przyjemna, w łazience musi być czysto. Podstawową czynnością jest wyczyszczenie ceramiki. Często pozostają na niej nieestetyczne ślady – na umywalce pozostałości po paście do zębów, a na wannie ślady po kolorowych płynach do kąpieli. Ceramika jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia i zarysowania. Kontakt z szorstkimi gąbkami i silnymi detergentami mógłby jednak zniszczyć jej powierzchnię. Do czyszczenia ceramiki użyjmy delikatnego mleczka, który nie zawiera granulek i innych ścierających dodatków. Pamiętajmy też, że na płytkach zbiera się osad z mydła oraz kamień z wody, je także usuwać należy szmatką z mikrofibry lub miękką gąbką.
Należy odkurzyć płytki, a jeśli podczas sprzątania zauważymy na ich powierzchni pozostałości po substancjach plamiących, trzeba zmyć powstałe zabrudzenie, aby nie ryzykować odbarwień powierzchni. Do czyszczenia i pielęgnacji używajmy wyłącznie delikatnych środków myjących, bez właściwości ściernych, bo mogą spowodować uszkodzenie powierzchni płytki. Wyczyśćmy też fugi, bo to miejsce namnażania się bakterii. Objawia się to czarnym nalotem, czyli pleśnią, szczególnie w zakamarkach, na styku podłogi z kabiną prysznicową oraz przy umywalce. Alternatywą dla środków chemicznych, które mogą podrażniać nasz układ oddechowy jest proszek do pieczenia. Nanosimy go na fugi i pozostawiamy na ok. 30 minut, po czym spłukujemy. Można też zastosować sodę oczyszczoną.
Wiosenne porządki - czas na zmiany
Wiosenne porządki to doskonała okazja, by pomyśleć o odświeżeniu wystroju mieszkania. Dzięki niewielkim zmianom aranżacji jeszcze bardziej poczujemy nadejście nowej pory roku. Nie trzeba wymieniać mebli i malować ścian, by poczuć różnicę. Nawet drobne zmiany mogą poprawić wygląd mieszkania: nowe poszwy na pościel, jaśniejsze zasłony, inne obicia tapicerskie... Już jedna nowa roślina w dekoracyjnej doniczce nada nowego charakteru wnętrzu. Na wiosnę ciemne kolory ustępują miejsca jasnym – wystarczy kilka nowych poduszek na sofie czy nowa narzuta, żeby w salonie powiało wiosną. Cuda mogą też zdziałać dekoracje na ściany – makramy, galerie lustrzane lub wiszące półki, na których ustawimy świece lub zdjęcia. Szczególnie widoczny w tym sezonie jest trend na ozdobne wazony, które przypominają rzeźby. Będą głównym dodatkiem dekoracyjnym solo lub z kwiatami.
Skomentuj:
Wiosenne porządki w domu