Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wnętrze otwarte na ogród - wady i zalety rozwiązania

AZ
Wnętrze otwarte na ogród - wady i zalety rozwiązania - Obido

Przestronny salon otwarty na ogród to popularne rozwiązanie architektoniczne pojawiające się w nowoczesnych wnętrzach. Jak się okazuje, ma ono zarówno zalety, jak i wady. Warto sobie zdawać z nich sprawę, by podjąć świadomą decyzję.

Otwarte wnętrze to więcej światła

Jeśli lubisz jasne i niczym nieograniczone przestrzenie to koncepcja nowoczesnego mieszkania lub domu jest dla Ciebie. Postaw na duże przeszklenia w strefie dziennej, a dzięki temu zyskasz duży dostęp do światła naturalnego. Efekt będzie spektakularny zwłaszcza tam, gdzie wnętrze jest otwarte na piękny ogród. Warto podkreślić, że im więcej światła wpada do naszego wnętrza, tym – zdaniem lekarzy - lepszy mamy nastrój i więcej chęci do działania. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy siłą rzeczy do naszych domów wpada mniej światła z zewnątrz.

Łatwy dostęp do ogrodu

Inwestując w przeszklone drzwi przesuwne można zyskać szybki i łatwy dostęp do tej strefy relaksu. To sprawdzi się również w przypadku rodzin z dziećmi. Maluchy mogą bawić się w ogrodzie, a rodzice mają je na oku. W wielu nowoczesnych wnętrzach salon jest połączony z kuchnią, co z kolei ułatwia wspólne przygotowywanie posiłków. Bliskość ogrodu ułatwia spożywanie w nim posiłków i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jednak otwartość salonu i kuchni na ogród to również przenikanie się zapachów i hałasu z zewnątrz oraz pojawianie się owadów. Trzeba być na to przygotowanym.

Więcej przeszkleń, mniej prywatności?

Nowoczesne domy oferujące przestrzeń wypełnioną przeszkleniami niektórym mogą się wydawać zbyt mało intymne. Jednak są osoby, którym to nie przeszkadza i zamiast zasłaniać, chętnie pokazują strefę prywatną swoich domów. Nie stanowi to żadnego problemu, jeśli dom jest ulokowany na uboczu. Gorzej, gdy na około mamy sąsiadów, którzy chętnie zaglądają w nasze okna. Może to być kłopotliwe zwłaszcza po zmroku w czasie korzystania z dodatkowego oświetlenia sztucznego. Jednak i tutaj można znaleźć kompromis. Wystarczy zainwestować w odpowiedni system zasłaniania okien, który rozwiąże problem wścibskich sąsiadów.

Nowoczesne przeszklenia nie na każdą kieszeń

Trzeba się liczyć z tym, że znalezienie odpowiedniej, wyspecjalizowanej w tym firmy, która ma doświadczenie i wykona duże przeszklenia, może być nieco kłopotliwe. Może to również pochłonąć więcej czasu i środków niż w przypadku standardowych rozwiązań. Poza tym konieczne jest zastosowanie dodatkowych mechanizmów zabezpieczających np. przed zatrzaśnięciem drzwi czy tych związanych z izolacją termiczną. Mając wiele przeszkleń od strony południowej, warto wprowadzić rozwiązania kumulujące pozyskiwanie w ten sposób energii słonecznej, którą można wykorzystać na potrzeby funkcjonowania domu.

Podsumowując, w nowoczesnych domach granica między poszczególnymi pomieszczeniami, a ogrodem jest zatarta dzięki otwartej przestrzeni i niestandardowym przeszkleniom. Sprawia to, że do wnętrza wpada dużo naturalnego światła. Łatwy dostęp do ogrodu jest korzystny zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają dzieci i seniorzy, którzy poruszają się na wózkach lub o balkonikach. Propozycje zawierające konkretne, nowoczesne rozwiązania można podejrzeć na Obido. Wystarczy zerknąć co oferuje m.in. rynek pierwotny w Warszawie. Analizując gotowe propozycje architektoniczne można znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Wnętrze otwarte na ogród - wady i zalety rozwiązania

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej