Wydajne i efektywne nawadnianie ogrodu. Jak to zrobić?
Jeśli chcemy utrzymać ogród w dobrej kondycji, powinniśmy go odpowiednio nawadniać, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Do tego potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów oraz porcji wiedzy. Poznaj sposoby na mądre i oszczędne podlewanie!
Podlewamy:
● RZADKO, ALE OBFICIE, by woda wsiąkała w ziemię i przemieściła się do głębszych warstw ziemi. Dzięki temu korzenie roślin będą rozwijały się w głąb podłoża i rośliny będą mniej narażone na suszę czy przemarzanie, w czasie bezśnieżnej zimy.
● RANO LUB WIECZOREM, bo wysoka temperatura powietrza w ciągu dnia powoduje zwiększone parowanie i niepotrzebne straty wody. Podlewanie w czasie słonecznej pogody może spowodować także poparzenie liści.
● ZIEMIĘ, A NIE ROŚLINY, bo moczenie kwiatów i liści powoduje niepotrzebne ryzyko infekcji grzybowych i bakteryjnych.
● GDY NIE WIEJE ponieważ wiatr rozprasza krople wody i ze strumienia wody tylko część dociera do korzeni roślin.
Ze względu na okresowe obniżanie się wód gruntowych szczególnie w okresie letnim, efektywne podlewanie, bez niepotrzebnych strat wody, stało się już koniecznością. Na szczęście z pomocą przychodzą profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Sprzęt do podlewania marki Fiskars odznacza się nie tylko wysoką jakością i wytrzymałością, ale też łatwym użytkowaniem. Bez problemu można go również przechować. Dzięki temu czas spędzony w ogrodzie na podlewaniu roślin nie będzie żmudnym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością.
Jak nawadniać rabaty?
Większość roślin ozdobnych uprawianych na rabatach to okazałe byliny, które bez wody nie będą zdrowo rosły i obficie kwitły. Najważniejsze jest dostarczenie wody wprost do korzeni uprawianej rośliny, ponieważ rozlewanie wody na całą powierzchnię może być przyczyną rozwoju chwastów. Do nawadniania rabat sprawdzą się węże ogrodowe z bębnem. Ogrodnicy mogą skorzystać z bogatej oferty węży Fiskars, które są gotowe do użycia zaraz po zakupie, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne akcesoria. Występują one w kilku wariantach: S o zasięgu 15 m, M o zasięgu 20 m, XL o całkowitym zasięgu 27 m. Posiadaczom większych ogrodów polecamy ten ostatni najbardziej zaawansowany model – automatyczny bęben z wężem XL na kółkach. Wąż ten wyposażony jest w gumowe kółka i teleskopowy uchwyt, które umożliwiają łatwy transport. Automatyczne zwijanie węża eliminuje problem plątania się, co znacząco usprawnia pracę, zaś nowoczesny design sprawia, że bęben może być traktowany jako estetyczny element naszego ogrodu.
Odpowiedni wąż ogrodowy to połowa sukcesu. Wybierając go, należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. Istotny jest areał, na którym będzie używany sprzęt, częstotliwość podlewania, a także dostępne ciśnienie wody. Innowacyjny system kodowania kolorami ułatwia przyporządkowanie węża do odpowiedniej złączki:
● kolor żółty – odpowiada średnicy 9 mm,
● niebieski – odpowiada średnicy 13-15 mm,
● natomiast czerwony – odpowiada średnicy 19 mm.
Węże ogrodowe marki Fiskars to doskonały wybór, gdyż nie załamują się i nie skręcają, co zapewnia komfort pracy.
Jak nawadniać trawnik?
Trawa tworząca zielony ogrodowy dywan ma płytkie korzenie. Tylko regularne i precyzyjne podlewanie na całej powierzchni sprawi, że murawa będzie soczyście i żywo zielona. Aby podlewać precyzyjnie i nie marnować wody należy dopasować typ zraszacza do kształtu i rozmiaru posiadanego trawnika. W ofercie marki Fiskars dostępne są zarówno zraszacze podlewające koliste, jak i kwadratowe powierzchnie oraz dostosowane do bardzo małych, średnich i bardzo dużych ogrodów. Podlewaniem można sterować samodzielnie, ale łatwiej zaprogramować czas i godziny podlewania montując sterownik nawadniania, który uruchomi system wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy nawet w nocy.
Do bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m2) doskonale sprawdzi się zraszacz pulsacyjny znany ze swojego charakterystycznego obrotowego strumienia. Natomiast do mniejszych przestrzeni do 150 m², świetnym wyborem jest zraszacz dookolny na ułatwiających transport kółkach. Zraszacz ten wyróżnia się też stabilną trójnożną podstawą. Ten model generuje delikatny, obrotowy strumień dzięki trzem kręcącym się ramionom, co przypomina lekki deszcz, idealny do równomiernego nawadniania. Poza aspektem nawadniającym, produkt ten lubiany jest również przez dzieci za możliwość zabawy w upalne dni.
Jeśli zależy nami na optymalizacji zużycia wody postawmy na zraszacz wahadłowy. Zapewni on wydajne i precyzyjne nawadnianie. Intuicyjne, łatwe w obsłudze elementy sterujące szybko dostosowują i konfigurują szerokość, zasięg i kierunek nawadniania, w tym płynnie regulowany przepływ wody dla pełnej kontroli. W ofercie Fiskars dostępne są trzy serie zraszaczy wahadłowych: X-Seriers™, Comfort i Solid™.
Jak nawadniać krzewy i żywopłoty?
Krzewy w ogrodzie rosną zwykle na rabatach, szerokimi pasami lub dużymi grupami; wypełniają miejsca pod koronami drzew, na wyniesionych rabatach, w szczelinach między kamieniami na skalniakach lub pokrywają trudno dostępne skarpy. Pamiętaj, że krzewy rosnące pojedynczo lub w żywopłotach podlewać należy rzadziej niż byliny, ale większą ilością wody! Aby doprowadzić wodę do ich korzeni i nie zmarnować ani kropli warto sięgnąć po pistolet zraszający multi. Obrotowa wymienna głowica SoftGrip™ umożliwia wybór rodzaju strumienia: delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego lub punktowego. Pistolet jest niezwykle wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, co pozwala na efektywną pracę przez wiele lat. Można wybrać także wygodną lancę, dzięki której podlejemy nawet najtrudniej dostępne rośliny. 3-funkcyjna zraszająca lanca marki Fiskars posiada wymienną głowicę, która obraca się w zakresie 180° i umożliwia precyzyjne podlewanie doniczek wiszących i roślin w trudno dostępnych miejscach. Całkowity jej zasięg to 74 cm.
Jak nawadniać rośliny w pojemnikach?
W pojemnikach na tarasach i balkonach uprawiamy coraz więcej roślin. Nie tylko kwiaty sezonowe, krzewy i karłowate drzewka, ale też byliny, warzywa czy zioła. W donicach rośliny mają mniejszą ilość podłoża niż w gruncie w ogrodzie i są bardziej narażone na przesuszenie. Trzeba więc je częściej podlewać. Wodę do pojemników najlepiej dostarczać za pomocą lancy lub zraszacza, kierując wprost do korzeni roślin delikatny strumień wody nie mocząc ich liści i kwiatów. Tutaj możemy wykorzystać złączki i przyłącza Fiskars, np. szybkozłącze z zaworem regulacyjnym. Zawór On/Off zamyka dopływ wody i umożliwia wymianę zraszaczy, pistoletów, lanc i innych końcówek zraszających. Antypoślizgowe punkty SoftGrip™ zapewniają bezpieczną obsługę, nawet gdy dłonie są mokre. Polecamy także FiberComp™ - przyłącze kranowe, multi pasujące do kranów o trzech najbardziej popularnych rozmiarach (21 mm, 26,5 mm, 33,3 mm). Umożliwia szczelne podłączenie węża do kranu i jest kompatybilne z produktami innych producentów.
Dbając o właściwe nawadnianie ogrodu, możemy cieszyć się bujnymi, zdrowymi roślinami, które odwdzięczą się przyjemnym dla oka wyglądem i obfitymi plonami. Wykorzystanie odpowiednich produktów oraz stosowanie się do zasad efektywnego nawadniania to inwestycja w przyszłość naszego zielonego zakątka.
Więcej znajdziecie na tu: https://allegro.pl/kampania/fiskars#nawadnianie
Skomentuj:
Wydajne i efektywne nawadnianie ogrodu. Jak to zrobić?