Wymiana okien na nowe
Dzięki wymianie stolarki na nową ograniczymy straty ciepła i poprawimy komfort mieszkania. Zatem na jakie parametry okien zwrócić uwagę, aby jak najwięcej zyskać oraz w jaki sposób zamontować nowe okna?
Niektóre elementy domu nie wytrzymują tak długo, ile trwa jego życie. Jednymi z nich są okna, które należy wymienić, czasem nawet już po kilkunastu latach od montażu. Jeszcze kilka lat temu standardem były szklenia jednokomorowe, które nie spełniają obecnych wymogów, nie wspominając o oknach skrzynkowych. Jeśli wymienimy okna na nowe, o wysokich parametrach termoizolacyjnych, poprawimy standard energetyczny budynku. Jest to często element modernizacji domu, której celem jest m.in. poprawienie jego wyglądu oraz zwiększenie komfortu użytkowania. Wstawienie dobrze izolujących okien pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Warto rozważyć wstawienie większych okien, dzięki czemu lepiej doświetlimy pomieszczenia.
Jakie okna nadają się do wymiany?
Konieczność wymiany okien zazwyczaj wynika z ich stanu technicznego. Uszkodzone okna, pęknięcia w ramach, zarysowania szyb czy rozregulowane okucia obniżają izolację termiczną i generują wyższe rachunki za prąd. Poprawa izolacji termicznej poprzez wymianę okien na nowe, bardziej efektywne pod tym względem, może znacząco obniżyć rachunki za energię oraz zwiększyć komfort termiczny mieszkańców.
Nie bez znaczenia jest także izolacja akustyczna okien. Wymiana starych okien na nowe, zapewniające lepszą izolację dźwiękową, może być szczególnie istotna dla osób mieszkających w miejscach o dużym natężeniu hałasu.
Czy warto wymienić stare okna?
Choć wymiana wszystkich okien w domu wiąże się z ogromnymi kosztami, jest to inwestycja, która może przynieść długoterminowe korzyści. Znaczne obniżenie rachunków za energię oraz poprawa komfortu życia mieszkańców mogą zrekompensować początkowe wydatki. Stare okna, choć mogą być nadal funkcjonalne, często nie są w stanie sprostać współczesnym standardom efektywności energetycznej. Poza tym nowe okna odświeżą aranżację i wygląd domu, dodając mu nowoczesnego charakteru. Wymiana okien pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji stylistycznych i architektonicznych.
Jakie okna wybrać?
Podstawową funkcją okien jest wpuszczenie do pomieszczeń dziennego światła i oddzielenie wnętrza od warunków zewnętrznych. Jednak obecnie nie są już one traktowane jedynie jako techniczne elementy przegrody. Postrzega się je również jako część elewacji oraz wystroju wnętrza. Poza parametrami określającymi izolację cieplną i szczelność stolarki ważne stały się gabaryty, kształty, kolory, sposób wykończenia profili, a także komfort obsługi okien. Znaczenie mają więc stosowane przez producentów technologie dotyczące profili, pakietów szybowych i okuć.
Mówiąc o parametrach termoizolacyjnych w kontekście okien, ich energooszczędność określa się współczynnikiem Uw. Opisuje się za jego pomocą ilość ciepła przenikającą w określonych warunkach przez każdy metr kwadratowy okna. Niższa wartość Uw oznacza większą odporność na przepuszczanie ciepła na zewnątrz. Aktualnie przyjmuje się, że okna elewacyjne powinny mieć współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m2K), połaciowe – maksymalnie 1,1 W/(m2K).
Za dobrą izolacyjność odpowiadają również uszczelki, które są montowane na całym obwodzie okna. Zwróćmy uwagę na ich liczbę. Standardowe rozwiązanie z dwiema uszczelkami – od zewnątrz i wewnątrz – jest określane jako AD. Cieplejsze są okna w wersji MD – z dodatkową środkową uszczelką.
Parametry termiczne okien warto dopasować do standardu energetycznego domu. Jeśli wymiana okien jest połączona z kompleksowym remontem, obejmującym ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymianę urządzeń grzewczych, zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto rozważyć wstawienie okien o jak najniższym współczynniku Uw.
Ciepłe pakiety szybowe
Nowoczesne, ciepłe okna mają dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem lub kryptonem. Ważna jest grubość komór, czyli odległość między szybami – im większa, tym lepsza izolacyjność.
Między szybami znajdują się ramki dystansowe. Najlepsze parametry mają ciepłe ramki z tworzyw sztucznych.
W dobrych oknach montuje się pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5-0,6 W/(m2K). Izolacyjność termiczna szyb jest bardzo ważna, ponieważ to one stanowią największą część powierzchni okien.
Warto zwrócić uwagę na dwa parametry szyb, które mają wpływ na komfort mieszkania:
- współczynnik przenikalności energii całkowitej g, który jest określony procentowo i wskazuje, ile ciepła będzie przenikać do domu. Nie może być za wysoki, zwłaszcza w oknach na elewacji południowej, ponieważ wnętrza mogą się przegrzewać. Optymalny jest na poziomie ok. 50%;
- współczynnik przepuszczalności światła Lt, który określa, jak dużo światła przeniknie przez szyby, czyli czy w pomieszczeniu będzie widno czy ciemno. Najlepiej wybierać okna, których szyby mają współczynnik Lt, na poziomie 70-74%.
Wymiana okien na większe
Zastosowanie wielkich przeszkleń zapewni lepsze doświetlenie pomieszczeń, moda na duże przeszklenia zaś idzie w parze z możliwościami technologicznymi nowoczesnych okien.
Na okno o innych wymiarach trzeba odpowiednio przygotować otwór okienny. Gdy wstawiamy okno o większej szerokości lub wysokości oraz gdy zmieniamy jego położenie w ścianie, konieczne jest nowe nadproże. Przenosi ono obciążenia ze ściany, stropu, słupów i innych elementów konstrukcyjnych położonych nad otworem na ścianę pod nim. Wymagana nośność nadproża jest uzależniona od takich obciążeń oraz od szerokości otworu okiennego. Typowe nadproża prefabrykowane powinny mieć minimum 10 cm oparcia na ścianach. Oznacza to, że nawet minimalne przesunięcie otworu może doprowadzić do sytuacji, gdy stare nadproże nie będzie pełnić swoich funkcji. Czasem jako nadproże można wykorzystać wieniec opuszczany stropu żelbetowego lub podciąg. Przed przystąpieniem do przebudowy sytuację powinien ocenić konstruktor. Wykonanie nowego nadproża odbywa się etapami – najpierw na jednej, później na drugiej połowie ściany. Ta część ściany, na której nie są prowadzone prace, musi być odpowiednio podparta – zarówno przed wykonaniem nadproża, jak i po jego zamontowaniu na drugiej połówce.
Zdaniem eksperta: dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne z PVC-U?
Systemy przesuwne z PVC-U imponują dużymi wymiarami i doskonałymi właściwościami związanymi z izolacyjnością cieplną, szczelnością czy akustyką. Co więcej, mogą mieć efektowny panoramiczny wygląd czy zerowe progi. Na przykład nowoczesne, energooszczędne drzwi podnoszono-przesuwne LivIngSlide Panorama mogą mieć niewielką głębokość zabudowy ościeżnicy 194 mm oraz minimalną szerokość ramy skrzydła 72 mm, co nadaje im bardzo lekki wygląd. Wraz z rozwojem inteligentnych budynków nowoczesny design stolarki coraz częściej idzie w parze z rozwiązaniami smart. Dlatego drzwi przesuwne mogą być wyposażone np. w ukryty napęd elektryczny obsługiwany za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.
Paweł Rogóż, Manager ds. Obiektów PVC Wsparcie Architektów Schüco International Polska Sp. z o.o.
Jak zamówić nowe okna?
Każde zamówienie stolarki okiennej jest realizowane indywidualnie. W momencie przygotowywania zamówienia konieczne jest ustalenie rozmiarów poszczególnych okien. Przed jego sfinalizowaniem powinien do nas przyjechać monter z firmy dystrybuującej okna, który sprawdzi, w jaki sposób są zamontowane stare okna, jaki jest stan ościeży. Zmierzy też wielkość otworów i dopasuje wymiary okien, pamiętając o konieczności pozostawienia odpowiedniego luzu montażowego.
Jak przygotować dom do wymiany okien?
Najważniejszą kwestią jest uprzątnięcie okolicy okien i samych okien. Należy usunąć meble oraz inne przedmioty znajdujące się w ich pobliżu, aby umożliwić łatwy dostęp ekipie montażowej. Trzeba też usunąć wszelkiego rodzaju ruchome przedmioty, takie jak doniczki z kwiatami, obrazki czy dekoracje. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń. Demontażu wymagają rolety i żaluzje. Swobodny dostęp do okna znacząco ułatwi demontaż starych i ułatwi montaż nowych okien. Przy tym znacząco zminimalizuje ryzyko ewentualnych uszkodzeń sprzętów domowych i nowych zestawów okiennych.
Jak zamontować nowe okna?
Inwestycja w nowe, ciepłe okna nie ma sensu, jeśli zostaną one nieodpowiednio zamocowane. Ważna jest stabilność montażu oraz szczelność połączenia ram z murem. Sposób montażu okien powinien być dostosowany do rodzaju i standardu cieplnego ścian.
W ścianach dwuwarstwowych okna mocuje się jak najbliżej lica muru, tak żeby były jak najbliżej warstwy termoizolacyjnej. W domach o wysokim standardzie energetycznym okna wysuwa się częściowo lub całkowicie w warstwę ocieplenia. Są wtedy otoczone termoizolacją. Wymaga to zastosowania specjalnych podpór utrzymujących ciężar okien. W ścianach jednowarstwowych okna są przytwierdzane w połowie grubości muru, w ścianach trójwarstwowych miejscem mocowania okien jest linia ocieplenia.
W domach z drewnianych bali lub o ścianach szkieletowych okna mocuje się w połowie grubości ściany, jeśli nie ma ocieplenia zewnętrznego. Jeśli jest, postępuje się podobnie jak w ścianach dwuwarstwowych.
Wysunięcie ościeżnicy poza lico muru można rozwiązać z użyciem różnych materiałów. Dostępne są specjalne konsole wspierające albo belki termoizolacyjne, które jednocześnie będą trzymać okno i ocieplać styk. Elementy wspierające muszą być solidnie przymocowane do muru, ponieważ to one będą unosić ciężar okna.
Czy zimą można wymieniać okna?
Wymiana okien zimą jest możliwa. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą i najbardziej istotną z nich jest pogoda. Przeprowadzając wymianę okien zimą, należy brać pod uwagę temperaturę, opady śniegu oraz wiatr. Ekstremalne warunki atmosferyczne mogą utrudnić pracę ekipie montażowej i wpłynąć na jakość oraz trwałość instalacji. Dlatego ważne jest, aby wybrać dogodny dzień, gdy temperatura jest umiarkowana, nie występują opady lub są one minimalne.
Przykład udanej wymiany okien i renowacji domu
Modernizacja starego budynku może przynieść niepewne efekty, zwłaszcza jeśli znajduje się on w zabudowie szeregowej. Dzięki starannie przemyślanym rozwiązaniom projektowym i nowym oknom z PVC-U marki Schüco ciemny i zaniedbany dom z lat 20. XX wieku przeobraził się w prawdziwą architektoniczną perełkę.
Wzniesiony w 1920 roku, w dużej mierze zniszczony podczas II wojny światowej, a zaraz później szybko odbudowany z wykorzystaniem wszelkich dostępnych materiałów – dom w Kolonii przetrwał wiele radykalnych zmian, by po raz kolejny uzyskać nowe oblicze. Tym razem został on jednak starannie przebudowany z użyciem wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii, co pozwoliło dostosować go do standardów budownictwa XXI wieku i indywidualnych wymagań nowych właścicieli. Droga do domu marzeń wymagała jednak podjęcia wielu trudnych decyzji. Całkowite wyburzenie i wzniesienie nowego budynku nie wchodziło w grę z uwagi na szeregową zabudowę. Zły stan stropów i ścian działowych sprawił, że musiały one zostać usunięte i zastąpione nowymi. Z oryginalnego budynku pozostały jedynie dwie ściany boczne, część elewacji od strony ulicy oraz oryginalna podłoga z lastryko w strefie wejścia, która posłużyła jako motyw przewodni przy późniejszej aranżacji wnętrz. Głównym celem prac modernizacyjnych było przede wszystkim otwarcie budynku na światło dzienne i widok.
Wnętrza starego domu były bardzo ciemne. Niewielkie okna, małe pokoje i stroma klatka schodowa zupełnie nie odpowiadały wyobrażeniom inwestorów, którzy chcieli, by ich nowy dom był maksymalnie otwarty, a pomieszczenia – duże i wypełnione światłem dziennym.
Kolejnym z zamierzeń było wygospodarowanie miejsca na przyszłe pokoje dla dwojga dorastających dzieci. Architekt z biura arctum plus Architekten zaproponował więc dobudowanie dodatkowego piętra z poddaszem oraz dwukondygnacyjnej przybudówki na tyłach domu. W efekcie przestrzeń mieszkalna zwiększyła się ze 120 do 180 m2, zaś elewacja od strony ogrodu została całkowicie przeprojektowana. Pomimo wprowadzenia tak daleko idących modyfikacji w tkance budynku, elewacja od strony ulicy uległa stosunkowo niewielkim zmianom. Małe otwory okienne zostały zachowane, dzięki czemu dom nie odróżnia się znacząco od sąsiedniej zabudowy. W tym przypadku zastosowano nowoczesne okna z PVC-U w systemie Schüco LivIng, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością oraz eleganckim, minimalistycznym designem. Ich wąskie profile w antracytowym odcieniu efektownie kontrastują z białą elewacją i głębokimi ościeżami.
Zupełnie inny zamysł towarzyszył projektowaniu elewacji od strony ogrodu, gdyż tutaj dom otwiera się szeroko na otoczenie. W miejsce dawnych balkonów pojawił się dwukondygnacyjny moduł, na którego parterze zlokalizowano kuchnię, a na piętrze – łazienkę. Przylegająca do niego szeroka na trzy i głęboka na cztery metry nowa dobudówka mieści w sobie pokój dzienny oraz główną sypialnię. Z pokoju dziennego można przejść na mały, stalowy taras. Prowadzą na niego drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide w odcieniu antracytowej szarości RAL 7016. Taki sam kolor uzyskała również stalowa klatka schodowa łącząca taras z ogrodem. Drzwi w systemie LivIngSlide w identycznym, antracytowym odcieniu zastosowano ponadto w przejściu z kuchni na balkon, gdzie tworzą imponujący efekt przenikania się kuchni z ogrodem. Doskonały widok na otoczenie z sypialni i jadalni zapewniają dwa sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia stałe w systemie Schüco LivIng o wymiarach 2,3 x 2,3 m. Smukłe profile wielkoformatowej stolarki pełnią funkcję ram dla zmiennych pejzaży natury na zewnątrz. Inwestorzy zdecydowali się zastosować stolarkę Schüco z PVC-U w całym domu, gdyż oferuje ona elegancki design w atrakcyjnej cenie. Zależało im również na tym, aby profile okienne miały jednolity kolor na całej powierzchni także po otwarciu okna, co w systemach Schüco jest w pełni osiągalne. Wszystkie zastosowane w budynku okna Schüco zostały ponadto wyposażone w dwukomorowe pakiety szybowe, dzięki czemu skutecznie redukują straty ciepła w sezonie zimowym. Energooszczędne przeszklenia w połączeniu z szeregową zabudową i ocieplonym dachem sprawiły, że dom cechuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania.
Wymiana okien w dachu
Poprawa komfortu cieplnego na poddaszu to jedno z ważniejszych działań, jakie wiążą się z wymianą okien dachowych. W przeciwieństwie do okien instalowanych 20 lat temu nowoczesne okna lepiej utrzymują ciepło zimą i chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń latem. Żeby jednak osiągnąć najlepszy komfort cieplny, warto sprawdzić, jak poprawnie wymienić okno.
Parametry okna dachowego to jedno, ale równie ważne są miejsce i sposób jego montażu. Najwięcej energii cieplnej z promieniowania słonecznego można pozyskać, jeśli okna zlokalizowane są od południa i zamontowane na dachu o kącie nachylenia połaci 45°. Z kolei od północy nasłonecznienie jest najmniejsze. Dlatego też wskazane jest, aby powierzchnia okien znajdujących się od południa wynosiła co najmniej 20% powierzchni podłogi, natomiast od północy – 10%. W przypadku okien od wschodu i zachodu powinny one zajmować 10-20% powierzchni podłogi.
Bez względu na to, czy decydujemy się na montaż nowego okna dachowego, czy też wymianę starego, prace najlepiej powierzyć fachowej ekipie dekarzy. Montaż, podobnie jak samo okno, powinien być ciepły, czyli ograniczać powstawanie mostków termicznych. Ważne jest więc poprawne wykonanie izolacji termicznej i paroprzepuszczalnej wokół okna oraz docieplenie pustych przestrzeni pomiędzy szpaletą a krokwiami.
Większość okien dachowych dostępna jest z kompletnym zestawem montażowym, zawierającym wszystkie niezbędne elementy, jak np. kołnierz uszczelniający, dzięki którym poszczególne komponenty są do siebie dobrze dopasowane.
Akcesoria zacieniające
Nowe okna warto od razu wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne. Ochrona przed nasłonecznieniem ma duży wpływ na izolacyjność termiczną pomieszczeń, a tym samym na zapewnienie właściwego komfortu dla mieszkańców. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego rozwiązania, które sprosta naszym oczekiwaniom. W ofercie producentów dostępne są różne osłony zewnętrzne, których zastosowanie wpływa na ograniczenie zużycia energii, gwarantując znaczne oszczędności w budżetach domowych. Przykładem mogą być żaluzje i rolety fasadowe, a także screeny, które sprawiają, że pomieszczenie zostaje zabezpieczone przed nadmiernym nagrzaniem oraz przenikaniem zbyt dużej ilości promieni słonecznych, mogących przeszkadzać mieszkańcom w codziennych domowych czynnościach.
Typowymi elementami dokupowanym wraz z oknami połaciowymi również są osłony zacieniające. Rolety zewnętrzne po zamknięciu całkowicie zasłaniają okno. Wtedy też zwiększają stopień ochrony antywłamaniowej, wyciszają szybę, a także w pewnym stopniu poprawiają izolacyjność termiczną okna. Dokupuje się je do konkretnego modelu i wymiaru okna. Instalowane są w górnej części jego ościeżnicy. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Dostępne są również rolety zasilane energią słoneczną. Od zewnątrz, zamiast rolet, można zainstalować markizy. Nawija się je na wałek połączony z silnikiem, ukryty w obudowie z aluminium. Mechanizm napędowy może być zasilany energią słoneczną.
Niektóre modele mają czujnik nasłonecznienia. Markiza samoczynnie się wtedy rozsuwa, gdy słońce zaczyna intensywniej świecić. Siatkowa tkanina markiz nie zasłania widoku na okolicę, a przy tym ogranicza nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń.
Od wewnątrz można zainstalować rolety wewnętrzne z płaszczem tkaninowym. Jedne całkiem odcinają dostęp światła słonecznego, a inne tylko go ograniczają. Żaluzje stosuje się, aby ograniczyć nasłonecznienie lub skierować promienie słoneczne w odpowiednim kierunku.
Przykład mistrzowskiej rekonstrukcji domu z nowoczesną duszą
W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu pomogły specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.
Richard Neutra był jednym z najsłynniejszych twórców architektury XX wieku. Jego budynki inspirują kolejne pokolenia architektów swoimi subtelnymi liniami, płaskimi dachami wystającymi poza obrys elewacji, dużą powierzchnią przeszkleń okiennych oraz oryginalnymi założeniami wodnymi. Zaprojektowany i wzniesiony w latach 1961-1967 dom w Wuppertalu jest doskonałym przykładem amerykańskiego modernizmu. Oryginalny projekt składa się z trzech rozproszonych i luźno połączonych ze sobą struktur, które zostały rozplanowane na imponujących rozmiarów działce położonej na malowniczym wzgórzu przy obrzeżach miasta. Otwarty plan pomieszczeń oraz wielkoformatowe przeszklenia zapewniają mieszkańcom bliski kontakt z naturą. W latach 70. dom przeszedł w ręce kolejnych właścicieli, a podczas kolejnych przebudów stracił swój pierwotny charakter. Jego nowi nabywcy, którzy zawodowo zajmują się renowacją klasycznych aut marki Porsche, wyznaczyli sobie za cel przywrócenie mu jego pierwotnej formy, co udało się w pełni osiągnąć.
Jednym z wyznaczników stylu Richarda Neutry jest ponadczasowość podziałów przestrzennych. W domu o powierzchni 380 metrów kwadratowych można znaleźć różnego rodzaju strefy funkcjonalne, od pomieszczenia dla opiekunki do dziecka aż po pokój dla dżentelmena. Jego sercem jest przestronny salon, który szeroko otwiera się na ogród. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia przesuwne znoszą granice pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem. Charakterystyczna dla projektów Neutry pergola „na pajęczych nogach” czy wysunięte belki stropowe przedłużają strefę mieszkalną na zewnątrz. Kuchnia i pokoje pomocnicze wychodzą na wewnętrzny dziedziniec i gaj brzozowy, zaś sypialnie i łazienki są ulokowane na pierwszym piętrze. Dzięki rozproszeniu brył i obecności zewnętrznych zbiorników wodnych, w których odbija się otoczenie, całość ma niezwykle lekki wygląd. Przywrócenie domu do jego pierwotnego stanu było zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż renowacja. Inwestorzy musieli sięgnąć po stare plany i zdjęcia, a także odwiedzili inny dom zaprojektowany przez architekta. Chodziło nie tylko o odtworzenie zniszczonych elementów, lecz także zastosowanie nowych technologii tam, gdzie stan techniczny oryginału na to nie pozwalał. Nowe metalowe elementy zostały więc specjalnie pokryte patyną. Odtworzono również trawertynowe okładziny wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, jak również typowe dla stylu Neutry okna wstęgowe.
Dostosowanie budynku do dzisiejszych wymagań technicznych było sporym wyzwaniem, co dotyczyło zwłaszcza dużych przeszkleń stałych i przesuwnych o ekstremalnie wąskich ramach. W niektórych miejscach oryginalne okna zostały zachowane jako punkt odniesienia dla nowo wyprodukowanych, energooszczędnych elementów. Tajemnicą sukcesu była współpraca z doświadczonymi partnerami i dobór profesjonalnych technologii. Wybór padł na aluminiowe systemy przesuwne Schüco o wąskich profilach, które są dostępne w wielu różnych wykonaniach i typach otwarcia, od panoramicznych poprzez klasyczne, aż po składano-przesuwne. Na potrzeby projektu stworzono specjalną konstrukcję na bazie systemu przesuwnego Schüco ASS 48 o minimalnej głębokości zabudowy, która odpowiada wymaganiom statycznym dla wielkogabarytowych elementów, a jednocześnie umożliwia komfortową obsługę. Jednym z największych problemów było zapewnienie optymalnej szczelności i odpowiedniej liczby punktów zaryglowania ruchomych elementów. Ukryte bezstykowe przekaźniki prądu blokujące punkty ryglujące zostały zintegrowane w wąskich ościeżnicach, zaś szczelność zapewniono dzięki specjalnym profilom uszczelniającym wyprodukowanym na drukarce 3D. Efekt, jaki udało się osiągnąć, przewyższył oczekiwania. Nowa ślusarka Schüco łączy modernistyczny design z łatwością obsługi i nowoczesnymi rozwiązaniami kontroli dostępu, a przy tym zapewnia ochronę cieplną i transparentny efekt. Między innymi dzięki niej w sześć dekad od powstania dom jednorodzinny w Wuppertalu znów stał się architektoniczną perełką.
Skomentuj:
Wymiana okien na nowe