Wystawy w Warszawie - wiosna 2024
Tej wiosny miłośnicy sztuki na pewno nie będą się nudzić w stolicy. Oto propozycje wystaw zdecydowanie wartych uwagi w Warszawie – od niesamowitych, immersyjnych ekspozycji, do klasyków polskiej sztuki użytkowej. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Światowa wystawa orchidei, bonsai i sukulentów
13 i 14 kwietnia stadion PGE Narodowy zamieni się w magiczny ogród pełen niespodzianek. Pojawią się na nim instalacje artystyczne z orchideami, tunele i bramy ze storczyków, najpiękniejsze drzewka bonsai (z czego najstarsze liczą sobie nawet 100 lat) i nietypowe odmiany kaktusów. Na wystawie nie zabraknie również warsztatów o tematyce opieki nad roślinami oraz strefy zakupowej – by wymarzone okazy móc przywieść ze sobą do domu.
Więcej na: swiatowawystawa.pl/pgenarodowy.
Ekspozycje immersyjne
Coraz liczniej pojawiające się ekspozycje immersyjne, są zupełnie nowym sposobem doświadczania sztuki. Zaciekawią nawet młodsze dzieci i osoby na co dzień niezainteresowane tematem, dzięki swojej szczególnej formie. Obrazy ożywają poprzez wyświetlanie ich w wysokiej rozdzielczości na ekranach i ścianach pomieszczenia. Dopełnia je specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa. Obecnie, w Fabryce Norblina, w ten sposób zapoznać się można z twórczością i biografią Fridy Kahlo, a w Soho Art Center na ul. Mińskiej 63, odbywa się wystawa obrazów Gustava Klimta. Ekspozycjom towarzyszą elementy VR (virtual reality).
Więcej na:
Julia Keilowa – ikona polskiego wzornictwa
Wystawa „Julia Keilowa. Projektantka” to obowiązkowy punkt na liście każdej osoby zafascynowanej polską sztuką użytkową. Keilowa projektowała przedmioty codziennego użytku, produkowane na skalę masową, w stylu art deco. Cukiernice, patery i blisko 80 innych prac artystki obejrzeć można w Muzeum Warszawy. Dodatkowo, 24 kwietnia premierę będzie miała książka „Julia Keilowa. Projektantka art deco”, uzupełniająca ekspozycję.
Więcej na: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/julia-keilowa-projektantka/.
Wystawa "To nie jest moja historia"
Kolejną propozycją od Muzeum Warszawy, jest wystawa „To nie jest moja historia” poruszająca trudną tematykę krzywdy, traum i poszukiwania bezpieczeństwa w świecie fantazji przez dzieci. O tym wszystkim opowiadają Agata Jarosławiec, Sebulec, Patryk Różycki, Weronika Perłowska i Bolesław Chromry, inspirując się dziecięcą estetyką.
Więcej na: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/to-nie-jest-moja-historia/.
Wystawa "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko"
Od 5 kwietnia w Muzeum Nad Wisłą podziwiać będzie można gwasze Marii Prymaczenko – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dzieła zainspirowane ludowymi tradycjami Polesia, ukazują relację człowieka z naturą oraz fantastyczne wizerunki mitologicznych i pogańskich stworzeń. Dodatkowo, autorka opatrzyła je poetycko-opisowymi tytułami. Jest to ostatnia wystawa w tej siedzibie MSN, przed przeprowadzką na plac Defilad.
Więcej na: https://artmuseum.pl/pl/wystawy/tygrys-w-ogrodzie.
„Datament” – algorytmy i dane
W jednej z sal Zachęty, zagościła instalacja Anny Barlik „Datament” obrazująca dane statystyczne wygenerowane przez algorytm, o domostwach z Polski, Meksyku, Hong Kongu i Malawi. Jest to fałszywy obraz świata, podkreślający rozbieżność ludzkiej perspektywy z logiką algorytmu. Rzeźba zaprezentowana została w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury.
Więcej na: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/datament.
Widoki z okna - Krzysztof Klimek
Przy okazji wizyty w Zachęcie warto poświęcić czas na zapoznanie się z pejzażami Krzysztofa Klimka, na wystawie „Teraz wolę widoki”. Wyróżniają się tym, że przedstawiają polską codzienność – widok z okna na zwyczajną ulicę, osiedle, podwórko. Ekspozycja pozwala prześledzić twórczość artysty od nurtu geometryczno-abstrakcyjnego, do realistycznego.
Więcej na: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/krzysztof-klimek-teraz-wole-widoki.
Skomentuj:
Wystawy w Warszawie - wiosna 2024