Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wzory na podłodze - cegiełka, jodełka i...

Tekst: Edyta Jabłońska
Podłogi laminowane to ciekawa alternatywa dla drewna, są mniej wymagające w pielęgnacji, a najnowsze technologie sprawiły, że do złudzenia przypominają naturalny materiał. W zależności od modelu można je dowolnie układać lub kupić produkt z gotowym wzorem. - egger.com

… mnóstwo innych możliwości, ponieważ drewnianą podłogę można ułożyć na wiele sposobów. Każdy z nich wprowadzi inny charakter do wnętrza, należy jednak pamiętać, że nie każde drewno można układać w dowolny wzór.

Uroda drewna jest wyjątkowa i ponadczasowa, dlatego najczęściej właśnie nim lub jego imitacją wykańczamy podłogę. I chociaż jest to dla wielu oczywisty wybór, to niesie za sobą kilka kolejnych. Drugim etapem jest decyzja co do konkretnego gatunku, bo od tego zależy nie tylko wygląd i trwałość podłogi, ale także możliwości ułożenia jej w konkretny wzór. Największy wpływ na sposób układania ma współczynnik skurczu. Jeśli jest wysoki (czyli drewno pod wpływem warunków atmosferycznych zmienia swoją objętość), na ułożonej podłodze powstają szczeliny.

Takie drewno warto więc układać w mniejsze wzory, np. szachownicę lub jodełkę. Najmniejszy współczynnik skurczu mają twarde gatunki, m.in. dąb, klon lub drewno egzotyczne. W ich wypadku nie ma większego znaczenia, jaki wzór ułożymy i jak duże będą poszczególne elementy. Powyższe zasady nie mają zastosowania do podłóg z innych materiałów np. paneli laminowanych lub winylowych, które mogą zastąpić naturalne drewno.

Dawniej wzór na podłodze świadczył o statusie właściciela domu, dlatego w zamkach i pałacach parkiety miały wyrafinowane desenie. Dziś taki sposób układania nazywa się pałacowym i stosuje się najczęściej w dużych rezydencjach. - chapelparket.pl

Najpopularniejsze wzory drewnianych podłóg

Układ poszczególnych elementów ma ogromny wpływ na estetykę i charakter wnętrza. Ten sam gatunek drewna zupełnie inaczej wygląda w postaci długich desek, a zupełnie inaczej ułożony w jodełkę czy szachownicę. Wybór układu powinien zależeć od tego, jaki styl będzie panował w danym wnętrzu. Elegancji i szyku doda wspomniana jodełka, zarówno klasyczna, jak i francuska. Do domów urządzonych w stylu country lub loftowym pasować będą długie deski ułożone w cegiełkę. W bardzo wyrafinowanych wnętrzach sprawdzi się ułożenie pałacowe.

Najpopularniejsze wzory drewnianych podłóg - GRAFIKA: JAWOR-PARKIET.PL

Tradycyjna deska

Gdy ktoś wspomina o drewnianej podłodze, najczęściej na myśl przychodzą nam długie deski. Układa się je równolegle do siebie, z przesunięciem 1/3 długości lub w tzw. cegiełkę albo układ pokładowy (nieregularne przesunięcia). Jeśli układamy duże elementy, warto wybrać drewno o małym współczynniku skurczu.

Wówczas unikniemy powstawania szczelin oraz skrzypienia podłogi. Efekt wizualny zależy od gatunku drewna (jego wybarwienia, usłojenia i posiadania sęków) oraz rodzaju wykończenia. Deski mogą być gładkie lub delikatnie postarzane metodą szczotkowania. Zazwyczaj są pokryte woskiem, lakierem lub olejem.

Elegancja jodełki

To klasyczny wzór, który kojarzy się z przedwojennymi kamienicami i podmiejskimi dworkami. Deski ułożone są w kształt litery V. Istnieje kilka odmian jodełki – klasyczna, podwójna (elementy układane są po dwa) oraz francuska (węższe boki deski przycięte są pod kątem 45 stopni i łączą się w kształt przypominający grot strzały). Na ostateczny efekt wizualny wpływ ma rodzaj jodełki, wielkość poszczególnych elementów, a także rodzaj drewna i jego wybarwienie.

Wiele możliwości

Pomimo tego, że najchętniej wybieramy ułożenie równoległe lub w jodełkę, w naszych mieszkaniach spotkać można również inne wzory. Dziś mniej popularne są szachownica i drabinka, być może dlatego, że kojarzymy je z czasami PRL-u i mieszkaniami w tzw. wielkiej płycie. Warto jednak do nich wrócić, ze względu na to, że lepiej w tym wzorze prezentuje się podłoga z miękkich gatunków drewna (np. drzew iglastych). Jest też idealna do niedużych wnętrz. Nie ma wątpliwości, że drewniana podłoga daje różne możliwości aranżacji, nie tylko ze względu na sposoby jej ułożenia, ale też fakt, że można ją dowolnie wykończyć – bejcować, lakierować, woskować lub malować farbami. Dobrą opcją jest też wybór imitacji drewna w postaci paneli, które dostępne są w wielu gotowych wzorach i wybarwieniach.

Zniszczoną drewnianą podłogę łatwo odświeżyć, malując ją. Warto wzbogacić jej wygląd jakimś wzorem, np. szachownicą. - anniesloan.com
Kolorowe dekory łatwo ożywią podłogę z paneli imitujących drewno. Bardzo ładnie zaprezentują się np. w pokoju dziecięcym. - egger.com

Jodełka, deska i co jeszcze? Modne wzory na podłodze

Gdy myślimy o panelach winylowych, pierwsze co zwykle przychodzi nam do głowy to ciekawa alternatywa dla podłóg z drewna czy laminatu. W przeciwieństwie do nich winyle są wodoodporne i bardziej wytrzymałe. Są także doskonałym materiałem do układania na ogrzewanie podłogowe. Szczególnie gdy mówimy o panelach winylowych klejonych tzw. dryback. Nadadzą się doskonale do ułożenia we wzór popularnej jodełki. Właściwie możemy zastosować większość ułożeń, które stosujemy dla parkietu drewnianego.

CEGIEŁKA – czasem nazywana wzorem angielskim lub regularnym. Panele są układane równolegle i przesunięte względem siebie o połowę długości. Dla urozmaicenia można go ułożyć w pomieszczeniu w sposób diagonalny. Dzięki neutralnemu charakterowi wzór ten będzie doskonałym tłem dla wyrazistych mebli i dodatków.

RÓWNOLEGŁE ułożenie paneli będzie odpowiadać fanom symetrii. Taki wzór daje odczucie absolutnej czystości. Ułożone w ten sposób winyle dryback wprowadzą do wnętrza nowoczesny charakter. Uzyskamy także wrażenie porządku i geometryczności.

JODEŁKA to wzór, który nie wychodzi z mody od wielu lat. Panele są tutaj układane tak, by stworzyły literę V. Podłoga wykonana w tym klasycznym wzorze nadaje się do dużych pomieszczeń bez dywanów, w których może prezentować się w całej okazałości.

WZÓR KOSZYKOWY – inaczej mówiąc kwadraty lub szachownica. Najpierw elementy łączy się w kwadraty, a następnie układa je na przemian poziomo i pionowo. Można tu połączyć dwa warianty kolorystyczne paneli. Jest to wzór mocno przyciągający uwagę. Przywodzi na myśl szachownicę, zachwycą się nim z pewnością fani serialu „Gambit Królowej”.

Podstawą ułożenia w DRABINKĘ jest wzór równoległy. Polega on na przeplataniu dwóch rodzajów ułożenia: obok rzędu równolegle ułożonych paneli winylowych znajduje się pojedynczy rząd paneli położonych prostopadle. Ułożenie w drabinkę sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Również w przypadku tego wzoru można zastosować dwie wersje kolorystyczne paneli. Wzór ten przyciąga wzrok, ale jednocześnie nie stanowi elementu dominującego nad wystrojem wnętrza. Drabinka sprawdzi się w zarówno mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Jak widać z panelami dryback wyczarujesz wnętrze nietuzinkowe i piękne.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Wzory na podłodze - cegiełka, jodełka i...

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej