Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Z czego zrobić podłogę na tarasie?

Opracowanie Ewa Stroik
Z czego zbudować taras - Fot.: VESTONE

Efektowny taras jest przedłużeniem salonu, a w ciepłe dni stanowi najbardziej komfortową strefę wypoczynkową. Jednym z podstawowych elementów aranżacji tego miejsca jest odpowiedni materiał na podłogę.

Budowę tarasu należy rozpocząć od przemyślenia jego lokalizacji w przestrzeni ogrodowej. Nie bez znaczenia jest to, czy będzie on przylegał do elewacji domu jako naturalne przejście pomiędzy przestrzenią mieszkalną a rekreacyjną, czy też stanie się wyspą ukrytą wśród roślin. Położenie tarasu względem domu wpływa na rodzaj jego konstrukcji oraz dobór nawierzchni. Gdy planujemy taras bezpośrednio przy domu, możemy pozwolić sobie na bardziej egzotyczne materiały na nawierzchnię tarasu oraz wyszukane projekty. Można w ten sposób podtrzymać styl aranżacji wnętrz, dopasować taras do wyglądu podłóg lub stolarki okiennej. Taras usytuowany w ogrodzie lepiej wykonać z naturalnych materiałów, wytwarzanych w tradycyjny sposób, takich, które wkomponują się w przestrzeń pełną zieleni.

Jakie cechy musi mieć materiał na taras?

Podłoga na tarasie narażona jest na działanie czynników zewnętrznych przez cały rok. Dlatego wybrany przez nas materiał musi mieć odpowiednie właściwości.

Drewno rodzime i europejskie

Wybór drewna na taras jest dość duży, ale zasada jedna. Krajowe gatunki, takie jak sosna, świerk czy buk najlepiej sprawdzają się na tarasach zadaszonych i nienarażonych na silne działanie wilgoci. Na te bez dachu, bardzo nasłonecznione, budowane przy basenach oraz narażone na duży nacisk i ryzyko uszkodzeń wybierzmy trwalsze i bardziej odporne gatunki.

W egzotycznym klimacie

Najpopularniejsze gatunki egzotycznego drzewa na taras to teak, garapa i bangkirai. Dzięki zwartej strukturze są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei duża ilość żywicy i naturalnych olejków w tych drzewach zapewnia trwałość. Pod wpływem czynników atmosferycznych egzotyczne drewno na tarasie szarzeje, dlatego trzeba pokryć je specjalnym olejem. Trzeba pamiętać, że obróbka drewna egzotycznego wymaga więcej uwagi niż innych gatunków. Drzewa te wchodzą w reakcję z żelazem, w związku z czym mogą pojawić się nieestetyczne smugi na powierzchni tarasu. Dlatego do montażu egzotycznych desek tarasowych należy używać nierdzewnych wkrętów z wysokiej jakości stali lub mosiądzu. Wkręty trzeba umieszczać w wywierconych wcześniej otworach. Nie wolno stosować gwoździ, ponieważ deski w trakcie ich wbijania mogą pęknąć.

Praktyczny wybór - deski kompozytowe

Oferta desek kompozytowych została stworzona z myślą o użytkownikach praktycznych. W efekcie powstał produkt syntetyczny, który wyglądem przypomina deski drewniane, jednak jest wykonany z mieszanki sztucznych komponentów oraz pyłu drzewnego. Dzięki temu jest on bardzo odporny na warunki atmosferyczne, a optycznie naśladuje naturalny jego odpowiednik. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą wykonywać zbyt wielu prac konserwacyjnych jak w przypadku desek z drewna. Przyjmuje się, że deski z kompozytu nie potrzebują w ogóle zabezpieczania. Jednak w praktyce też trzeba je czyścić z piachu, brudu, uważać na przebarwienia czy uszkodzenia mechaniczne. 

Wytrzyma prawie wszystko – kostka brukowa

 Z założenia kostka brukowa jest przeznaczona do użytku zewnętrznego i wiele obserwacji potwierdza, że obojętny jest jej deszcz czy słońce. Wytrzymuje w upałach i na mrozach, nie ma tendencji do odkształcania się, kruszenia czy pokrywania nalotami. W przypadku tarasu można zastosować kostkę, której nawet nie trzeba impregnować. Dobrze wyglądają nawierzchnie w kolorze szarym lub czerwonym, ewentualnie mozaiki z połączenia tych dwóch odcieni. Co ważne, taras z kostki jest tani i stosunkowo łatwy w wykonaniu (układa się go bezpośrednio na gruncie, bez dodatkowej podbudowy) i może stanowić spójny element aranżacyjny z podjazdem czy ścieżkami.

Kostka przypominająca wyglądem naturalny kamień. Ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik, świetnie wygląda w otoczeniu domu o tradycyjnej architekturze, Petra - Fot. Polbruk

W zgodzie z trendami – płyty betonowe

Betonowe płyty tarasowe pozwalają stworzyć niezwykle funkcjonalną przestrzeń, która zachwyca designem i umożliwia idealne dopasowanie do pozostałych elementów krajobrazu czy architektury. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, grad czy wysokie temperatury. Betonowe płyty są dostępne w różnych formatach, kształtach (kwadratowym czy prostokątnym) kolorach oraz wzorach. Dzięki temu można nadać nawierzchni wyjątkowy charakter i dopasować ją do preferowanego stylu architektonicznego. Niektóre dostępne na rynku płyty tarasowe drewnopodobne  doskonale sprawdzą się jako element architektury drewnianej. Natomiast klasyczne, surowe betonowe płyty wpiszą się w minimalizm czy modernizm.

Taras w stylu dworkowym

Marzysz o tarasie, który wygląda jak dziedziniec starego budynku? Cegła tarasowa pomoże uzyskać pożądany efekt na jego nawierzchni. Swoim wyglądem nawiązuje do starych kamienic, dworków i pałacyków, dlatego doskonale uzupełnia budynki utrzymane w dawnym stylu. Taras ze starej cegły dzięki niezwykle ciepłemu charakterowi idealnie pasuje również do budowli w stylu śródziemnomorskim. Będzie się świetnie prezentować szczególnie w zestawieniu z białą elewacją i tradycyjną dachówką. Dostępność kilku wariantów płytek różniących się rozmiarami, kształtem i kolorem pozwoli wybrać idealny wariant do każdej aranżacji. Poza wyjątkowymi walorami estetycznymi cegła na taras i podłogę ma również wiele innych atutów. Jednym z podstawowych jest wspomniana już solidność oraz trwałość. Na uwagę zasługuje też łatwość utrzymania – można ją czyścić zwykłą wodą, a najlepsze rezultaty daje zastosowanie myjki ciśnieniowej. Płytki ceglane nie wchłaniają zanieczyszczeń, a zaimpregnowane będą się świetnie prezentować przez bardzo długi czas.

Cegła tarasowa - Fot.: ELKAMINO
Cegła tarasowa - Fot.: ELKAMINO

Łatwe w utrzymaniu płytki

W jaki sposób zbudować taras z dużych płyt tarasowych?

Już na etapie projektu domu warto zaplanować, co będzie na tarasie, by tę przestrzeń przygotować pod docelową nawierzchnię. Przed podjęciem decyzji o metodzie montażu betonowych płyt tarasowych zaleca się konsultacje z projektantem lub wykwalifikowanym wykonawcą, który doradzi najkorzystniejszą opcję. Jednym z rozwiązań wymagającym mniejszych nakładów czasowych i finansowych jest układanie nawierzchni na gruncie, zwane zwyczajowo metodą „na sucho”. Wpływ na zachowanie się nawierzchni mają rodzaj gruntu rodzimego, rodzaj podłoża, zastosowany materiał do fugowania oraz wielkość produktu i zastosowany wzór ułożenia.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża i wykonanie korytowania. W zależności od rodzaju gruntu, na ogół wykonuje się je na głębokości 20-50 cm. Może okazać się konieczne wykonanie warstwy filtracyjnej z piasku. Na tym etapie wykonuje się już planowane spadki. Kolejną czynnością jest przygotowanie podbudowy, która ma funkcję nośną, filtracyjną i mrozoodporną. Każda z jej warstw musi być zagęszczona. W przypadku podłoża gliniastego zaleca się rozłożenie geowłókniny bezpośrednio na podłoże naturalne. Należy też zwracać uwagę, by stosowane materiały miały atesty określające ich zastosowanie w tym zakresie.

Przedostatnim działaniem jest wykonanie podsypki, która odpowiada za stabilne osadzenie płyt tarasowych. Do jej wykonania zaleca się grys 2-8 mm, a grubość warstwy nie powinna być mniejsza niż 3 cm. Podsypkę należy wyrównać, ręcznie lub mechanicznie. Po wyrównaniu należy ją ubić i dołożyć około 2,5 cm tego samego materiału. Ostatniej warstwy nie należy ubijać. Ostatnim etapem jest układanie płyt. Trzeba pamiętać o zostawieniu przestrzeni na fugę, która powinna wynosić minimum 3 mm. Płyty nie powinny się stykać, ponieważ może to doprowadzić do odprysków krawędzi. By spoiny były równe, stosuje się krzyżyki plastikowe. Betonowe płyty tarasowe docina się na mokro szlifierką kątową. I tuż po ich docięciu należy przemyć środkiem do usuwania mleczka cementowego, a następnie spłukać czystą wodą.

W przypadku dużych i wielkoformatowych płyt do układania nie należy stosować zagęszczarek, wibratorów mechanicznych, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lub ich pękania. W celu zniwelowania różnic wysokości należy je dobijać delikatnie gumowym młotkiem. Fugowanie to ostatni etap. Betonowe płyty tarasowe należy zabezpieczyć taśmą malarską i następnie wypełnić fugi drobnym, płukanym piaskiem o grubości 1-2 mm lub fugą. Materiał do fugowania powinien być suchy i nie zawierać domieszek roślin i gliny, które mogą powodować trwałe zabrudzenia. Uzupełnianie fug należy powtarzać aż do pełnego wypełnienia szczelin, a nadmiar zebrać. Układanie betonowych płyt tarasowych składa się z kilku etapów, każdy z nich należy starannie przygotować i wykonać zgodnie ze sztuką brukarską, wówczas nawierzchnia będzie spełniała swoje funkcje.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Przepis na relaks pod chmurką!
Meble i dodatki do ogrodu z LOBERON

Skomentuj:

Z czego zrobić podłogę na tarasie?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej