Zlewozmywak ceramiczny — charakterystyka, aranżacje
Biały wiszący ceramiczny zlew był powszechnym meblem w kuchniach zeszłego wieku. Później zastąpiono je umywalkami wpuszczanymi i podwieszanymi ze stali nierdzewnej i sztucznego kamienia. Dziś ceramika znów cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie za sprawą popularności skandynawskich wnętrz.
Czym cechuje się zlewozmywak ceramiczny?
Dziś przez „ceramiczny” zlew rozumie się wyroby wykonane z fajansu, porcelany i kamionki porcelanowej. Każdy materiał ma swoje własne cechy.
- W produkcji fajansu glinę miesza się z piaskiem i kredą, w wyniku czego powstaje dość porowaty materiał, który wchłania wodę. Z tego powodu gliniane zlewozmywaki z czasem pękają, wchłaniają brud, ciemnieją i przestają wyglądać atrakcyjnie. Ich zaletą jest niski koszt.
- Skład porcelany to mieszanka glinki kaolinowej, skalenia i piasku. Powierzchnia jest gładka, nie wymaga dodatkowego lakierowania, długo zachowuje piękny wygląd. Taki zlewozmywak jest jednak droższy.
- Zlewozmywaki, do których produkcji dodaje się wióry granitowe, są uważane za trwalsze i odporne na zużycie. Dodatkowo można je pomalować na niemal dowolny kolor, co jest zaletą dla projektantów.
Zalety i wady zlewozmywaka ceramicznego
Zalety zlewozmywaka ceramicznego związane są przede wszystkim z jego właściwościami eksploatacyjnymi:
- Ceramika jest bezpieczna dla zdrowia.
- Nie pochłania zapachów i nie wchodzi w kontakt ze środkami czyszczącymi.
- Zlewozmywak nie hałasuje ze względu na grubość materiału.
- Ceramika nie podlega odkształceniom i korozji.
- Jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga specjalnych środków.
- Zlew wykonany z porcelany lub kamionki porcelanowej posłuży ci bardzo długo.
Wśród wad można wymienić wysoką cenę, jeśli wybierzesz naprawdę wysokiej jakości zlew od znanego producenta. I trzeba pamiętać, że ceramika jest dość delikatnym materiałem i może pęknąć od silnego uderzenia ciężkim przedmiotem. Jeśli upuścisz filiżankę lub talerz do zlewu, mogą pojawić się odpryski.
Czym się kierować przy wyborze zlewozmywaka ceramicznego?
Wybierając zlewozmywak, kieruj się: materiałem, sposobem montażu, kształtem i rozmiarem oraz designem.
Metoda instalacji
Zlewozmywak ceramiczny można wyciąć w blacie, zamontować na nim lub przykleić do blatu od dołu.
• Zlew górny jest zainstalowany na szafce kuchennej i całkowicie ją zamyka. Do tego potrzebne będą specjalne meble. Pomiędzy krawędziami blatu a takim zlewem mogą znajdować się szczeliny, które należy uszczelnić - w przeciwnym razie woda będzie spływać po podłodze wzdłuż bocznych szafek. Umywalka górna wygląda stylowo. Zlew łatwo wymienić na podobny w przypadku pęknięcia. Z założenia zlewozmywak górny wygląda najlepiej we wnętrzach w stylu wiejskim, prowansalskim, w kuchniach z klimatem wiejskiego domu.
• Komora zlewu montowana jest w otworze w blacie, a krawędzie pozostają na blacie i podtrzymują całą konstrukcję. Takie zlewozmywaki można stosować w dowolnych zestawach kuchennych z blatami wykonanymi z laminowanej płyty wiórowej, tworzywa sztucznego i naturalnego kamienia, drewna. Wśród mankamentów można wymienić trudny montaż i konieczność dbania o szczeliny między blatem a bokami zlewozmywaków – z powodu złej jakości uszczelniacza może się do nich dostać wilgoć i brud.
• Miski podwieszane najczęściej wykonywane są z kamionki porcelanowej ze specjalnymi płaskimi krawędziami i uchwytami montażowymi. Takie umywalki wyglądają minimalistycznie, stylowo i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, ponieważ nie mają szwów. Aby uzyskać pomoc w instalacji, lepiej skontaktować się z profesjonalistą.
Kształt i rozmiar zlewu ceramicznego
Zlewozmywaki ceramiczne różnią się głębokością i konfiguracją. Do standardowej kuchni odpowiedni jest zlewozmywak o szerokości 55 cm i głębokości 18-20 cm: wystarczy do mycia naczyń dla 2-3 osób, biorąc pod uwagę, że tace i patelnie umyjesz w zmywarce. Jeśli planujesz myć ręcznie duże przybory kuchenne, poszukaj głębszych modeli. Nie zalecamy głębokości mniejszej niż 15 cm.
W przypadku dużych kuchni można rozważyć modele z kilkoma miskami - w takim zlewie wygodnie jest sortować naczynia, myć owoce i warzywa. Również w jednej z misek można zainstalować młynek do śmieci, co znacznie uprości mycie naczyń i sprzątanie. Kształt misek ceramicznych może być prostokątny, kwadratowy, okrągły i trapezowy. Wybór zależy od konfiguracji zestawu kuchennego i osobistych preferencji podczas zmywania naczyń.
Projekt zlewozmywaka
Ceramiczny zlew jest tradycyjnie biały z błyszczącym wykończeniem. Jeśli kompozycja zawiera granitowe wióry, wewnętrzna powierzchnia miski może być kremowa, szara, brązowa, czarna i kamienna. Dzięki temu można wybrać wzór dopasowany kolorystycznie do materiału blatu kuchennego.
Jak dbać o ceramiczny zlewozmywak?
Zlewozmywak ceramiczny jest uważany za najłatwiejszy do czyszczenia – woda, olej, wino i inne płyny dosłownie odbijają się od jego powierzchni. Bakterie w takich warunkach praktycznie nie mają szans na rozmnażanie. Aby zachować czystość, wystarczy codziennie przecierać miskę miękką gąbką z niewielką ilością detergentu i przecierać ją ściereczką z mikrofibry.
Aby wyczyścić uporczywe plamy, możesz kupić specjalny środek czyszczący w płynie lub w proszku. Należy pamiętać, że istnieje szereg produktów, których nie należy stosować na powierzchniach ceramicznych: produkty z gruboziarnistymi materiałami ściernymi, skoncentrowane środki do czyszczenia kanalizacji, silne środki do czyszczenia powierzchni metalowych, gąbki z twardego metalu. Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad, ceramiczny zlew będzie ci służył przez wiele lat.
Skomentuj:
Zlewozmywak ceramiczny — charakterystyka, aranżacje