Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jakich błędów nie popełniać korzystając ze zmywarki?

AS
Używając zmywarki, zużywamy średnio osiem razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego. - Fot. Electrolux

Zmywarka to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach – tym, którzy ją mają, ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienność. - Jeśli korzystamy z urządzenia prawidłowo, może ono zapewnić ogromną oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania ręcznego oraz zadbać o nasz domowy budżet i wesprzeć naszą planetę - mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz ekspertka marki Electrolux. Niestety okazuje się, że to prawidłowe korzystanie ze zmywarki nie jest wcale takie proste i oczywiste. Na co dzień popełniamy wiele błędów, które sprawiają, że niepotrzebnie marnujemy zarówno wodę, energię, jak i czas.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zmywarek, które dzięki swym funkcjom pozwalają nam na naprawdę ekologiczne zmywanie. Jedyne, co zostaje w naszych rękach, to prawidłowe załadowanie zmywarki - w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce i ułożyć naczynia tak, by dokładnie się domyły. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać tej czynności, tym samym oszczędzając nasz cenny czas.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę

Ilu użytkowników zmywarek, tyle sposobów i metod na ich załadowanie. Istnieje jednak kilka przejrzystych, ogólnych zasad, które sprawią, że nasze naczynia będą lśnić czystością, a przy tym nie zmarnujemy zbyt dużej ilości wody i energii.

- Poznaj je już dziś i zainspiruj się, bo te rady są bardzo pomocne. Przyznam szczerze, że odkąd zaczęłam je stosować, popełniam zdecydowanie mniej błędów. - zwraca uwagę ekspertka Agnieszka Cegielska.

Płukanie przed właściwym zmywaniem

Jeżeli zapełnienie całej zmywarki zajmuje nam trochę czasu, przed jej uruchomieniem możemy skorzystać z opcji płukania wstępnego - wykorzystamy do tego mniej wody niż przy ręcznym spłukiwaniu każdego naczynia. Jeśli jednak włączamy zmywarkę od razu po jej załadowaniu, wystarczy, że zetrzemy z talerzy większe kawałki jedzenia bez spłukiwania. Resztę zrobi już za nas wybrany program.

Rady zero waste przekazuje także ekspertka marki Electrolux: - Ważne, aby o tym pamiętać, bo to rozwiązanie bardziej ekologiczne, pomagające oszczędzać wodę, o którą w obecnych czasach powinniśmy bardzo dbać, bo jej zasoby się kurczą. Pamiętajmy, że używając zmywarki, zużywamy średnio osiem razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego.

Prawidłowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Ważne jest optymalne ustawienie naczyń w zmywarce, gdyż umożliwia wykorzystanie jej przestrzeni w stu procentach i daje najlepsze efekty – także te oszczędnościowe. Zbyt ciasne załadowanie urządzenia sprawi, że nasze naczynia będą niedomyte, ponieważ strumień wody nie dotrze do niektórych powierzchni. Tym samym umyjemy mniej niż jest to możliwe. - Jednocześnie pamiętajmy, aby nie włączać zmywarki, kiedy nie jest pełna. Włączanie częściowo zapełnionej zmywarki nie jest ekologiczne, otrzymamy też większy rachunek za energię elektryczną. – dodaje Agnieszka Cegielska.

Jak układać naczynia?

Aby do zmywania podejść w ekologiczny sposób, warto kierować się podstawowymi zasadami układania brudnych naczyń w zmywarce. Dzięki temu wszystko dokładnie umyjemy bez konieczności zużywania dodatkowej wody. Naczynia należy układać tak, aby brudna strona była skierowana w stronę, gdzie strumień wody jest najsilniejszy - zwykle na środku kosza oraz tak, by strumień mógł dotrzeć do wszystkich zabrudzonych elementów.

- Ja zawsze ustawiam garnki, patelnie oraz talerze pod kątem w dolnym koszu. – sugeruje ekspertka. - Warto pamiętać, aby tych naczyń nie stawiać z przodu, przy drzwiach, ponieważ mogą zablokować otwarcie dozownika i uniemożliwić dotarcie detergentu do naczyń. W górnym koszu należy natomiast umieszczać kubki, szklanki i małe miski, unikając przepełnienia, które zwiększa ryzyko stłuczenia i utrudnia przepływ wody i detergentu.

Dużym ułatwieniem w kwestii ustawiania naczyń może okazać się dostępna w urządzeniach Electrolux trzecia szuflada MaxiFlex. Dzięki niej uzyskamy więcej miejsca na przybory kuchenne, a układ koszy możemy dowolnie modyfikować. W taki sposób nasza zmywarka pomieści zarówno 14 kompletów naczyń w dolnych koszach, jak i poręczne, małe narzędzia. Prawdziwa swoboda aranżacyjna jest na wyciągnięcie ręki.

Wybór detergentów

Wybierając najtańsze dostępne detergenty, możemy sprawić, że nasze naczynia nie będą wystarczająco wyczyszczone i będą wymagały kolejnego zmywania. Detergent musi być również świeży, inaczej nie spełni swojego zadania. Należy go umieszczać wyłącznie w przeznaczonym na to miejscu - w innym przypadku może rozpuścić się zbyt szybko przed rozpoczęciem właściwego mycia.

- Dla przyszłości Matki Ziemi i dla naszego zdrowia powinniśmy w miarę możliwości wybierać detergenty ekologiczne, które zwierają mniej szkodliwych substancji chemicznych, które w konsekwencji mniej obciążają nasze organizmy i środowisko, ja tak robię zawsze. - radzi Agnieszka Cegielska.

Ekofunkcje zmywarek

Po prawidłowym zapakowaniu zmywarki nadchodzi czas na wybór najlepszego systemu i funkcji, które pozwolą osiągnąć lśniącą czystość i ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wiele takich funkcji, które pomagają nam oszczędzić wodę i energię, dostępnych jest w modelach zmywarek marki Electrolux.

Wiele funkcji, które pomagają nam oszczędzić wodę i energię, dostępnych jest w modelach zmywarek marki Electrolux. - Fot. Electrolux

To, że zmywarki są znacznie bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń, potwierdziło już wiele badań. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z urządzeń domowych, szczególnie tych kuchennych, które pochłaniają najwięcej wody i energii, na wiele dodatkowych sposobów możemy ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wybierając produkty marki Electrolux, możemy każdego dnia zmieniać nasze nawyki, by starać się żyć lepiej i bardziej odpowiedzialnie.

- Pamiętajmy, że kropla drąży skałę, a Polska jest jednym z krajów, gdzie zasobów wody jest mniej, niż więcej. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zarówno energię, jak i wodę oszczędzać nie tylko wyłączając światło, wyjmując ładowarki z kontaktu kiedy nie muszą się tam znajdować, używając deszczówki do podlewania naszych roślin. Nawet wodę po gotowaniu jajek, jeżeli nie była osolona, możemy użyć do podlania naszych kwiatów domowych. Ale przede wszystkim pamiętajmy o wyborze właściwego sprzętu AGD, który oferując nam nowoczesne rozwiązania, może bardzo pomóc w dbaniu nie tylko o nasze mieszkania, ale również o naszą planetę - jedyny dom, w którym będziemy mieszkać całe życie. – podsumowuje ekspertka Electrolux, Agnieszka Cegielska.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Jakich błędów nie popełniać korzystając ze zmywarki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej