Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zmywarki do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

AZ
Zmywarki do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie? - Vladyslav Lehir/Shutterstock

Właśnie kupiłeś mieszkanie i urządzasz kuchnię? A może planujesz jej remont? W obu tych przypadkach warto zastanowić się nad zamontowaniem zmywarki pod zabudowę. Jeżeli chcesz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jej zakupie, to ten tekst jest dla ciebie. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zmywarek do zabudowy.

Zmywarka to sprzęt gospodarstwa domowego, który w Polsce dopiero od kilkunastu lat zdobywa coraz większe uznanie. Powodem jest technologia i koncept budowania bloków w PRL, który zakładał małe mieszkania (a co za tym idzie również małe kuchnie), by robotników było na nie stać. W związku z powyższym nie było miejsca, by zamontować zmywarkę. Na szczęście czasy się zmieniają i zmywarka staje się nieodłącznym elementem każdej nowej kuchni. Dzięki temu sprzętowi oszczędzamy przede wszystkim czas, ale również, tak cenną, wodę.

Zmywarka – rys historyczny

Ludzie przez wieki myli naczynia w „klasyczny sposób”, czyli przy użyciu rąk i szczotek lub szmatek. Dopiero w 1850 roku amerykański wynalazca Joel Houghton skonstruował ręczną zmywarkę. 39 lat później, jego rodaczka, Josephine Cochrane wynalazła zmywarkę napędzaną parą wodną. Jednak na prawdziwy przełom musieliśmy czekać aż do 1924 roku, gdy brytyjski inżynier William Howard Livens skonstruował pierwszą zmywarkę o konstrukcji takiej jak stosowane obecnie urządzania. Jak widzimy, droga do szybszego, ekonomiczniejszego i bardziej efektywnego mycia naczyń była bardzo długa.

Zmywarki do zabudowy – co trzeba wiedzieć?

Spośród wielu modeli dostępnych na rynku, najbardziej popularnymi są zmywarki do zabudowy. Oferowane są one w trzech standardowych rozmiarach:

·       85 x 60 x 60 [cm]: duże (szerokie);

·       85 x 45 x 60 [cm]: małe (wąskie);

·       46 x 55 x 46 [cm]: mini (kompaktowe).

To na jaki z nich się zdecydujemy zależy przede wszystkim od rozmiaru naszej kuchni. Wyżej wspomniana zmywarka Electrolux eec767310l idealnie nada się do większych pomieszczeń. Pomieści ona aż 14 kompletów naczyń, co sprawia, że jest świetnym wyborem dla dużej rodziny.

Jeżeli jednak mieszkasz w bloku i masz mniejszą kuchnię, koniecznie sprawdź inne zmywarki do zabudowy o mniejszych rozmiarach. Mała zmywarka pod zabudowę może mieć parametry i funkcje niemal identyczne jak ta większa, więc jedyna różnica polega na pojemności.

Zmywarki do zabudowy – zużycie prądu i wody

Zmywarka ma nie tylko pozwolić nam zaoszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na czytanie książki lub zabawę z dziećmi, ale przede wszystkim zaoszczędzić wodę. Jak więc wygląda to w praktyce?

Średnio, standardowe zmywarki zużywają od 8 do 12 litrów wody, zmywając w tym czasie 10-12 kompletów naczyń. Czy to dużo? Nie, bowiem w przypadku ręcznego umycia takiej samej ilości naczyń musimy zużyć około 20 litrów ciepłej wody i 20 litrów zimnej wody do płukania. Do tego dochodzi jeszcze zużycie prądu, które również nie jest wysokie. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Zmywarki do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej