Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsca na narzędzia ogrodnicze

Tekst Katarzyna Jodłowska

Kosiarka, grabie, łopata, taczki, worki z ziemią ogrodową, sadzonki... Warto dla tych wszystkich rzeczy znaleźć takie miejsce, by nie trzeba było ich transportować do ogrodu przez środek domu.

22.08.2003 WARSZAWA - CASTORAMA - DOMEK NA NARZEDZIA FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA
Sprzęt ogrodowy powinien mieć swoje miejsce
Fot. Bartosz Bobkowski / AG
Ogród potrzebuje wielu sprzętów do pielęgnacji, a te - miejsca do przechowywania. Potrzeba go znacznie więcej, jeśli w rodzinie jest zapalony ogrodnik. Kiedyś taką część gospodarczą starannie oddzielano od części mieszkalnej domu - skrywał ją często osobny budynek.

Dzisiaj, wbrew pozorom, takie zaplecze to nie przeżytek ani przejaw rozrzutności. Jeśli się dobrze nad tym zastanowimy, na ogrodowy niezbędnik składa się całkiem sporo sprzętów. Kosiarka, rozdrabniarka, pilarka, taczki, grabie, szpadle, sekatory i wąż ogrodowy To rzeczy, których raczej nie musimy trzymać w czystych i suchych pomieszczeniach. Wygodniej jest je zgromadzić w jednym miejscu, ulokowanym jak najbliżej ogrodu. W przeciwnym razie może się okazać, że aby skosić trawnik, trzeba kosiarką przejechać przez salon.

W składziku bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie regałów, półek i wieszaków na przechowywane przedmioty. W przeciwnym razie szybko zmieni się on w graciarnię, w której trudno będzie cokolwiek znaleźć.

Składzik w domu

Aby nie tracić czasu na ciągłe poszukiwania, każda ogrodowa rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce. Nad tym, gdzie powinno się ono znaleźć, dobrze jest się zastanowić już na etapie projektowania domu. Łatwiej wówczas dopilnować, by takie pomieszczenie i jego wyposażenie było dostosowane do potrzeb ogrodu i ogrodnika. Przy wyborze projektu domu warto więc zwrócić uwagę, czy przewidziano w nim miejsce na pomieszczenie gospodarcze lub większy garaż. Nie ma sensu - chyba że sezonowo - przechowywanie sprzętu ogrodniczego na strychu lub w piwnicy. Noszenie go po schodach jest niewygodne i uciążliwe.

Pomieszczenie gospodarcze. W niewielkich domach łączy ono wiele funkcji: jest kotłownią, pralnią, spiżarnią, siłownią, magazynem sprzętu ogrodniczego i sportowego, a dodatkowo miejscem na wszystko, co w danej chwili zbędne. Trzeba je odpowiednio zagospodarować, aby mogło sprostać tym zadaniom i jednocześnie nie przeobraziło się w zagracony, trudno dostępny kąt.

By wygodnie było korzystać ze sprzętu ogrodniczego przechowywanego w pomieszczeniu gospodarczym, najlepiej by miało ono oddzielne wejście i znajdowało się jak najbliżej ogrodu. Wtedy można będzie się do niego dostać bez przechodzenia przez część mieszkalną.

Magazynowanie akcesoriów ogrodniczych nie wymaga ogrzewania, ani naturalnego światła. Dobrze jednak, gdy w pomieszczeniu gospodarczym będzie znajdować się okno. Dzięki niemu zimą można trzymać tam również skrzynki i donice z roślinami.

Garaż. Nie będzie on "sypialnią" dla samochodu tylko wtedy, gdy jego powierzchnia będzie większa niż 18 m2. W przeciwnym razie nie da się w nim wygospodarować miejsca na przechowywanie narzędzi i urządzeń ogrodniczych lub trzeba będzie zrezygnować z parkowania auta.

Garaż, który pełni funkcję takiego dodatkowego schowka, powinien przede wszystkim mieć dodatkowe wyjście prowadzące do ogrodu. Lepiej też wcześniej przewidzieć, gdzie staną regały i jaki będzie do nich dostęp.

Sprzęt ogrodniczy nie powinien utrudniać parkowania samochodu i jego obsługi. Drobne narzędzia najlepiej więc trzymać na półkach lub w szufladach szafek umieszczonych przy jednej z dłuższych ścian (potrzeba na to co najmniej 1,5 m wolnej przestrzeni) lub na tyłach garażu, wykorzystując głębokość pomieszczenia (nie mniejszą niż 6,5 m).

Narzędzia z długimi trzonkami - na przykład łopaty, grabie czy szpadle - warto zawiesić na uchwytach przytwierdzonych do ścian garażu - łatwo je wtedy zdjąć i będą zajmowały stosunkowo mało miejsca. Między tak ozdobioną ścianą a samochodem musi być co najmniej 80 cm wolnej przestrzeni. Na kosiarkę i inne duże, często używane w ogrodzie sprzęty zaplanujmy miejsce blisko wejścia.

Warto pomyśleć również o doprowadzeniu prądu oraz jednym lub kilku gniazdach elektrycznych. Umożliwi to podłączenie ogrodowych urządzeń, na przykład kosiarki i pilarki (chyba że mamy gniazdka zewnętrzne w ogrodzie).

Przechowalnia w ogrodzie

Gdy domowe pomieszczenie gospodarcze jest niewielkie i nie zmieści się w nim już sprzęt ogrodniczy, dom nie ma piwnicy, a miejsce garażu zajmuje wiata, trzeba zadać sobie pytanie: gdzie schować narzędzia ogrodnicze, w które z pewnością "obrośniemy" przez lata? Miejsc na taki schowek w ogrodzie jest kilka.

Domek na narzędzia. Można go wybudować lub kupić gotowy do samodzielnego montażu w sklepie lub centrum ogrodniczym (cena: od 600 zł). Decydując się na wybudowanie domku według projektu, warto wiedzieć, że jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie w lokalnym urzędzie lub starostwie 10 dni przed rozpoczęciem budowy. Gdy konstrukcja domku nie jest związana z gruntem, nie trzeba płacić za niego podatku.

Domek na narzędzia można umieścić przy mniej widocznej ścianie domu albo w gospodarczej części ogrodu, oddzielając go od reszty posesji na przykład ażurową, obrośniętą pnączem ścianą lub żywopłotem.

Pod schodami, tarasem lub okapem. Przestrzeń pod schodami wejściowymi lub tarasem można wykorzystać na składowanie rzadziej używanych narzędzi, ale tylko takich, którym nie szkodzi wilgoć. Najlepiej, by taki magazyn był zamykany. Wtedy pewne jest, że nie dostaną się do niego postronne osoby i małe dzieci.

Schowek pod znacznie wysuniętym okapem domu lub garażu znakomicie nadaje się do przechowywania narzędzi ogrodniczych i różnego rodzaju nawozów. Większe przedmioty (taczki, wiadra, konewki) i urządzenia (kosiarkę, rozdrabniarkę do liści lub odkurzacz ogrodowy), raczej trudno będzie tam ulokować. Nawet jeśli się to uda, przechowywanie takie nie będzie wygodne.

Skrzynie i ławki. W każdym ogrodzie przydaje się miejsce, w którym można spokojnie usiąść i odpocząć. Ławki i skrzynie mogą być przy okazji praktycznym schowkiem, w którym zmieści się sprzęt ogrodowy. Takie elementy ogrodowej architektury można kupić gotowe (cena od 100 zł) lub wykonać samodzielnie (na przykład z drewna i bloczków z betonu komórkowego). Powinny być one jednak wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, słońce i uszkodzenia mechaniczne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsca na narzędzia ogrodnicze