Wiertarka elektryczna. Porady dla kupujących - czyli nie pożyczaj od sąsiada
Wiertarka to jeden z podstawowych elementów domowego warsztatu. Na rynku są zarówno najprostsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, przeznaczone do prostych prac domowych, uniwersalne wiertarki udarowe dla majsterkowiczów, jak i te bardziej wytrzymałe - dla profesjonalistów. Znajdziemy też urządzenia z udarem pneumatycznym, przeznaczone do wiercenia w najtwardszych materiałach.
Osoby mające w planach remont, powinny kupić sprzęt droższy, przystosowany do intensywnej pracy, której tanie "domowe" urządzenia mogą nie sprostać. Warto nawet pokusić się o ułatwiającą pracę w betonie i ceramice młotowiertarkę z udarem pneumatycznym.
Wiertarka dopasowana do potrzeb
Dla przeciętnego użytkownika wystarczający będzie sprzęt wielofunkcyjny z opcją udaru mechanicznego, o mocy silnika około 600 W. Po dokupieniu dodatkowych narzędzi, można go też używać do mieszania klejów i lakierów, czyszczenia, szlifowania itp. Nie warto kupować urządzenia o dużej mocy, które będzie dla nas za "mocne" i przy okazji ciężkie. Nie wykorzystamy jego możliwości i niepotrzebnie wydamy pieniądze.
Uwaga! Zakup najtańszych wyrobów grozi kłopotami ich z trwałością i serwisem.
Wiertarka z kablem czy bez
Bezprzewodowe wiertarki zapewniają bardzo dużą mobilność. Przydają się do skręcania mebli, wiercenia w drewnie, metalu. Problem pojawia się przy wierceniu w betonie i cegle. Urządzenia zasilane przez akumulator z udarem mechanicznym bądź pneumatycznym, są drogie i krótko pracują. Profesjonalne sprzęty z tej grupy kosztują zwykle grubo powyżej 1000 zł. Za te pieniądze można kupić kilka wiertarek udarowych zasilanych z sieci. Warto więc dobrze rozważyć wybór.
Rodzaj udaru
Większość nowych modeli wiertarek dostępnych na rynku wyposażona jest w udar mechaniczny. Przydaje się on, jeśli mamy zamiar wywiercić kilka otworów. Gdy jednak w planach jest samodzielne skuwanie glazury i terakoty, ocieplanie domu, czy wykonanie sufitu podwieszanego, to powinniśmy skorzystać z bardziej profesjonalnej młotowiertarki z udarem pneumatycznym (w zależności od średnicy oraz długości wiertła - od 5 do 10 razy wydajniejszym od mechanicznego).
Moc z sieci
Im większa jest efektywna moc wiertarki, tym wydajniej ona pracuje. Ale ze wzrostem mocy, wzrasta też najczęściej jej waga oraz cena. Do wiercenia w trudnym materiale przeznaczone są urządzenia o mocy ponad 650 W, a nawet 800-1000 W.
Uwaga! Moc pobierana przez wiertarkę z sieci jest zwykle o 40-50% większa niż moc efektywna. Producenci podają zazwyczaj jeden z tych dwóch parametrów. Warto sprawdzać, który znalazł się w opisie wybranego urządzenia.
Siła z akumulatora
Przy urządzeniach bezprzewodowych możliwości wiertarki pozwoli nam ocenić woltaż akumulatorów.
Zwykle napięcie akumulatorów stosowanych w wiertarkach i wiertarko- -wrętarkach mieści się w przedziale od 9 do 24 V. Im jest ono wyższe - tym większe będą możliwości wiertarki (a tym samym - maksymalna średnica wiercenia w różnych materiałach. Aby wiercić w cegle czy betonie, prócz odpowiedniego napięcia potrzebny jest oczywiście udar.
Inne ważne parametry wiertarki
- Maksymalna średnica wiercenia - podawana dla poszczególnych materiałów; informuje, jak duży otwór można wykonać.
- Regulacja obrotów - pozwala dostosować prędkość obracania się wiertła do jego średnicy i materiału, ułatwiając pracę.
- Liczba biegów - jeśli są dwa, niższy - służy do wiercenia dużych otworów.
- Ciężar - lżejszą łatwiej operować.
- Uchwyt - może być samozaciskowy, kluczykowy, lub - w urządzeniach z udarem pneumatycznym - SDS.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Pilarka łańcuchowa. Poradnik dla domowych użytkowników
Szlifierka kątową. Porady dla kupujących.
Miejsca na narzędzia ogrodnicze
Narzędzia ogrodnicze - jesienne prace konserwacyjne
Myjki ciśnieniowe - do czego służą?
Domowy zestaw narzędziowy, czyli co warto mieć pod ręką
Jak dobrze kupić wkrętarkę akumulatorową
Do montażu dachówki: jaki rozstaw łat na dachu?