Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwygodniejsza buda dla psa

Tekst Grzegorz Kasprzak

Gdy przeprowadzamy się z bloku do własnego domu, chcielibyśmy by nasz czworonóg zaznał podobnej wolności posiadania samodzielnego lokum. Kupujemy więc psu budę, stawiamy ją w ogrodzie i... Zaczynają się kłopoty.

buda dla psa,pies,psy,ogród
Nie wszystkie psy dają się przekonać do budy. Jeśli jednak będzie wygodna i ustawiona w dobrym miejscu, jest szansa, że zwierzak doceni zalety posiadania własnego "domu".
Fot.: PAWEŁ SŁOMCZYŃSKI
Wychowany w mieszkaniu pies nie zawsze traktuje budę jak własny, samodzielny dom; częściej pobyt w niej uważa za niezasłużone wygnanie. Zwłaszcza, jeśli umieściliśmy ją w nieodpowiednim miejscu albo jest niedopasowana do potrzeb zwierzaka. Trzeba też pamiętać, że psy potrzebują dużo ruchu. Nie ma więc mowy o trzymaniu ich przy budzie siłą, za pomocą łańcucha.

Najlepiej, jeśli zwierzęta mogą swobodnie poruszać się po działce. Niestety, sporo psów ma mało szacunku dla roślin i naszej ciężkiej pracy włożonej w ich pielęgnację. Niektóre są wręcz zapalonymi kopaczami czy "ogrodnikami", wyciągającymi świeżo posadzone rośliny albo skracającymi ich wybujałe pędy tuż przy ziemi. Trudno więc dać zwierzakom pełną swobodę w ogrodzie. Jeśli nie chcemy, aby szarogęsiły się na grządkach i w rabatach, możemy wybudować wybieg i tam właśnie postawić psią budę. Pamiętajmy jednak, że pies mieszkający stale na niewielkim, zamkniętym terenie musi być regularnie wyprowadzany na spacery.

Miejsce na budę

Powinniśmy wybrać takie, które latem będzie osłonięte przed słońcem. Nie oznacza to, że buda ma stać w głębokim cieniu, ale po południu zwierzak powinien mieć w niej zapewnioną ochronę przed największym upałem. Dobrze też, jeśli psie mieszkanie będzie osłonięte przed wiatrem. Zwróćmy uwagę, z jakich kierunków najczęściej pada deszcz oraz skąd wiatr zawiewa śnieg i postarajmy się, by od tej strony buda była osłonięta. Wejście do niej powinno być tak skierowane, aby w swoim domu pies miał zapewniony spokój.

Wybierając miejsce na budę powinniśmy pamiętać, że pies nie załatwia potrzeb fizjologicznych blisko miejsca, w którym sypia. Woli oddalony kącik, na przykład przy drzewie czy płocie.

Dobra buda dla psa

Przede wszystkim musi być dopasowana do wielkości psa: ani za duża, bo podczas chłodów pies ogrzewa swoje mieszkanie ciepłem własnego ciała; ani zbyt obszerna, bo psu będzie w niej po prostu zimno. Zbyt ciasna przestrzeń nie pozwoli mu wygodnie się ułożyć, ani zmienić pozycji, więc z takiego mieszkania nasz czworonóg zapewne szybko zrezygnuje.

Psy dużych ras, ważące od 30 do 50 kg powinny dysponować budą o wysokości około 1 m i szerokości 60-70 cm. Mniejsze i średnie, ważące nie więcej niż 20 kg, można umieszczać w domkach o wysokości 60 cm, szerokości 30-40 cm i długości maksimum 80 cm. Producenci gotowych bud często piszą dla jakich ras przeznaczone są ich wyroby; ułatwia to właścicielowi wybór.

W sklepach ogrodniczych i firmach specjalizujących się w wyrobach z drewna dostępne są rozmaite budy, o bardzo zróżnicowanej stylistyce. Mogą to być jednoizbowe "chatki" lub spore psie domki z przedsionkiem i osobną sypialnią. Jeśli wybierzemy najprostszy model z jednym pomieszczeniem, pamiętajmy, by otwór wejściowy był możliwie jak najmniejszy. Możemy go też osłonić specjalną zasłonką z pasków grubego przezroczystego tworzywa.

Jeżeli chcemy umieścić pupila w większej "rezydencji", wybierzmy taką, której sień jest usytuowana prostopadle do psiej sypialni, wówczas wewnątrz będzie cieplej.

Dach. Do krycia można użyć papy albo trwalszego gontu bitumicznego. Pokrycia blaszane niezbyt się nadają, bo latem mocno się nagrzewają, są głośne gdy pada deszcz, a ich ostre krawędzie mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia.

Psie mieszkanie trzeba regularnie sprzątać i od czasu do czasu poddawać dezynfekcji, dlatego wybierajmy modele ze zdejmowanym lub uchylanym dachem.

Ściany. Szkielet budy zazwyczaj powstaje z drewnianych krawędziaków, między którymi przybijane są deski. Mogą one być zamocowane w jednej warstwie lub dwóch, między które wsunięte jest ocieplenie (płyty ze styropianu o grubości 2-4 cm). Czasami deski zamocowane są tylko od zewnątrz, od środka buda wykończona jest płytą OSB. Ważne, aby od wewnątrz pies nie miał dostępu do warstwy ocieplenia, inaczej rychło na działce zobaczymy rozsiewane przez wiatr kulki styropianu.

Podłoga. Powinna być wykonana z desek, na których należy ułożyć coś miękkiego. Nie powinny to być szmaty ani tkaninowe materacyki, bo łatwo chłoną wilgoć, trudno schną i szybko gniją. Są specjalne materace do bud pokryte odpornym tworzywem. Właściciele psów do wyściełania bud często używają słomy, która trzyma ciepło i szybko wysycha. Może jednak być kłopotliwa, gdyż mocno pyli, co u niektórych zwierząt powoduje zapalenie spojówek lub podrażnienia dróg oddechowych.

Podest. Najlepiej postawić budę na lekkim podwyższeniu i przy wejściu wykonać drewniany podest. Nie może on jednak być trudną do pokonania przeszkodą - ma przecież służyć psiej wygodzie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Najwygodniejsza buda dla psa