Ile kosztują okna dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 17

Osadzenie okna jest tańsze podczas krycia dachu

Osadzenie okna jest tańsze podczas krycia dachu (Fot. Tomasz Wawer/AG)

Montaż okien dachowych jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Daje też lepsze doświetlenie wnętrz niż lukarny.
Zależnie od potrzeb, okna połaciowe mogą być montowane pojedynczo lub w zestawach, w układzie pionowym bądź poziomym. Ich wbudowanie praktycznie nie wpływa na wygląd dachu.

Ceny zależą przede wszystkim od wymiarów okna i jego kształtu. Im większe i bardziej niestandardowe (nadstawki i okna kolankowe), tym więcej trzeba za nie zapłacić. Może więc warto ograniczyć swój wybór do najpopularniejszego wymiaru okna dachowego - 78 × 140 cm (780-1200 zł). Kupując kilka takich okien dobrze jest dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie, by właściwie doświetliły wnętrze pod dachem.

Wpływ na koszt okna dachowego ma również materiał, z jakiego są wykonane jego ramy. Jeśli porównamy okna połaciowe o takich samych wymiarach, tańsze będą okna z PVC, droższe z drewna, a najdroższe - z drewna powlekanego poliuretanem (przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak na przykład łazienki, kuchnie). Podobnie jest ze sposobem otwierania okien dachowych: najtańsze są obrotowe, najdroższe - uchylno-obrotowe.

Akcesoria. Na poddaszu niezbędne są materiały chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, a więc rolety, żaluzje i markizy.

Zależnie od wymiaru okna, za żaluzje zapłacimy od 184 zł, rolety zwykłe - od 100 zł (zależnie od stopnia zaciemnienia), rolety sterowane elektronicznie - od 1320 zł, rolety plisowane - od 135 zł, markizy zewnętrzne - od 160 zł, rolety zewnętrzne - od 900 zł.

Montaż. Okna dachowe nie tylko wygodniej, ale również taniej, osadzać podczas krycia dachu. Za wstawienie jednego okna w połać dekarze liczą sobie 180-350 zł.

Choć bez większych problemów można również zamontować okna w dachu istniejącym, to wykonawcom za takie prace trzeba zapłacić nawet 550 zł. Niektórzy doliczają do tego koszt wykonania wymianów (jeśli okno jest szersze niż rozstaw krokwi) - około 40 zł.

Po podliczeniu koszt zakupu i montażu okna dachowego 78 × 140 cm wraz z roletą zewnętrzną sterowaną ręcznie wyniesie 2110-3100 zł. To taniej niż wybudowanie nawet niezbyt skomplikowanej lukarny.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12;

Ile kosztują ściany dwuwarstwowe, część 13;

Ile kosztuje więźba dachowa, część 14;

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, część 15;

Ile kosztują pokrycia dachowe, część 16.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:
Ile kosztują okna dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 17
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX