Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe. Sposoby wymiany

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Mamy kilka możliwości wymiany okien dachowych. O tym, którą wybrać, decyduje kilka czynników.

poddasze poddasze użytkowe remont poddasza poddasze inspiracje okna dachowe  okna połaciowe
Poddasze - okna dachowe
Fot. Roto Okna dachowe

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna na nowe o tych samych lub bardzo zbliżonych wymiarach. W zależności od rodzaju okien, będzie to bardziej lub mniej kłopotliwe. Konieczne będzie zdemontowanie części pokrycia dachowego i usunięcie wszystkich elementów dodatkowych, między innymi kołnierza uszczelniającego, izolacji termicznej, oblachowania.

Z zachowaniem wnęki

To najmniej czasochłonny sposób wymiany okien połaciowych, ponieważ nie wymaga ingerencji w aranżację poddasza. Potrzebne będą nowe okno i – zależnie od tego, ile ma ono lat – kołnierz renowacyjny lub kołnierz standardowy. Kołnierz renowacyjny to specjalny kołnierz uszczelniający, który umożliwia wymianę bez uszkodzenia wnęki okiennej. Przy jego zamawianiu należy podać symbol starego okna, jego wymiary i rodzaj pokrycia.
Mimo że producenci przez długie lata zachowują te same rozmiary okien, taka wymiana starego okna na nowe nie jest łatwa. Aby nie uszkodzić wewnętrznej wnęki okiennej, konieczna jest niezwykła ostrożność podczas demontażu okien dachowych, a szczególnie wyjmowania ramy okna z konstrukcji dachu.
Na tym etapie warto też sprawdzić stan izolacji wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Owszem, nowoczesne okna z pakietami trójszybowymi ograniczą straty ciepła i znacznie podniosą parametry energetyczne domu, ale nie wyeliminują problemu ewentualnych mostków termicznych pojawiających się między oknami a wnęką. Jeśli więc izolacji cieplnej nie ma lub jest zbyt mała, warto rozważyć wymianę okna wraz z wnęką, aby poprawić parametry termoizolacyjne tego miejsca dachu.
Dobrze jest też upewnić się, że firma instalująca okna przekaże stare do recyklingu. Pod tym względem najlepsze są okna drewniane, które niemal w całości podlegają odzyskowi – drewno, szkło i aluminium to naturalne surowce. Jeśli nie, to przy obecnych przepisach dotyczących segregacji odpadów trzeba będzie ponieść koszty odbioru starych okien.

Przybliżony koszt montażu: 500–700 zł netto/okno.
Szacunkowy czas pracy: do czterech godzin/okno.

poddasze poddasze użytkowe remont poddasza poddasze inspiracje okna dachowe  okna połaciowe
Okna dachowe
Wymiana okna bez uszkodzenia wnęki okiennej jest możliwa, ale wymaga od ekipy dużej ostrożności. Fot.Velux

Z częściowym zachowaniem wnęki

Jeśli konieczna jest niewielka ingerencja w wykończenie wnętrza bez zmiany aranżacji poddasza, ale z ograniczeniem kosztu materiałów, robocizny itp., dobrym rozwiązaniem jest wymiana okna dachowego razem z częścią wnęki. W tym rozwiązaniu po wyjęciu starego okna przycina się boki i dół wnęki okiennej o około 3 cm po to, aby nowe okno mogło zostać głębiej osadzone w konstrukcji dachu. Dzięki tej metodzie można także nieco poprawić izolację wokół okna i połączenia okna z konstrukcją dachu.
Po wymianie okna, trzeba naprawić wnękę lub wymienić ją na nową. Dobudowana część powinna być wykonana z tego samego materiału, co pozostałe boki. Najczęściej robi się to przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych. Płaszczyzna nad oknem powinna być równoległa do podłogi, a ta pod oknem prostopadła do niej.
Warto pamiętać, że najlepsze parametry cieplne uzyskuje się przy wymianie okna razem z wnęką okienną. Warto rozważyć taką opcję, jeśli istniejąca wnęka nie jest właściwie wykonana i dobrze zaizolowana.

Przybliżony koszt montażu: 600–800 zł netto/okno.
Szacunkowy czas pracy: do sześciu godzin/okno.

poddasze poddasze użytkowe remont poddasza poddasze inspiracje okna dachowe  okna połaciowe
Poddasze - okna dachowe
Aby poprawić izolację termiczną wokół okna dachowego, warto wymienić okna z częścią wnęki. Fot. Velux

Razem z wnęką okienną

Rozwiązanie to najbardziej poprawia komfort cieplny na poddaszu. Pozwala bowiem wyeliminować ryzyko powstawania wszystkich mostków termicznych, które mogą pojawić się na styku okna i połaci dachu, co korzystnie wpłynie na energooszczędność okna.
Zdecydowanie łatwiej będzie osadzić okna dachowe, gdy wymieniane jest również pokrycie. Takie połączenie prac pozwala niemal bez ograniczeń planować okna. Jeśli w dachu są stare lukarny, można je zlikwidować i zastąpić bardziej nowoczesnymi zestawami okien połaciowych. Wybór miejsca na ich instalację jest niemal dowolny. Wnękę okienną wykonuje się zwykle z płyt gipsowo-kartonowych, ale równie dobrym rozwiązaniem są gotowe wnęki okienne – szpalety. Są one droższe niż te robione przez wykonawców, ale są z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim obudowa wokół okna będzie stabilniejsza i bardziej wytrzymała – przetrwa kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Przybliżony koszt montażu: 800–1500 zł netto/okno.
Szacunkowy czas pracy: do ośmiu godzin/okno.

poddasze poddasze użytkowe remont poddasza poddasze inspiracje okna dachowe  okna połaciowe
Poddasze - okna dachowe
Wymiana okna razem z wnęką okienną daje dużo więcej możliwości, na przykład instalację zestawu okien. Fot. Velux

Wyznaczenie usytuowania okna dachowego

Dopasowanie okien do rozstawu krokwi to nie wszystko. To tylko podstawa, baza do powolnego zawężania wyboru modelu okna. Ważna jest wysokość posadowienia okna względem podłogi. Wiąże się ona z wygodną i bezpieczną obsługą. Pewne aspekty powodują jednak sprzeczności w oczekiwaniach inwestorów i wymaganiach technicznych. Jeśli okno ma być zamontowane tak, by roztaczał się z niego piękny widok, a ścianka kolankowa jest wysoka, lepiej zrezygnować z montażu o 10-15 cm niżej. Niewiele to da, a może negatywnie wpłynąć na szczelność okna.
Warto też pamiętać, że okno powinno być zainstalowane na odpowiedniej wysokości względem rzędów dachówki lub przetłoczeń blachodachówki. Nie do przyjęcia jest montowanie okien w połowie wysokości rzędu dachówki nie z powodu estetyki, ale ze względu na ryzyko pojawienia się nieszczelności w takim miejscu. Dobrze skupić się na doborze akcesoriów montażowych (między innymi kołnierza odpowiednio dopasowanego do typu pokrycia, izolacji wokół ościeżnicy w postaci termo-, hydro- i wiatroizolacji). Wybierając systemowe produkty mamy pewność, że otrzymamy najbardziej optymalne rozwiązanie na rynku, a niekiedy nawet lepsze warunki gwarancji.

poddasze poddasze użytkowe remont poddasza poddasze inspiracje okna dachowe  okna połaciowe
Poddasze - okna dachowe
Zanim okno dachowe zostanie osadzone, trzeba sprawdzić, na jakiej wysokości się ono znajdzie. Fot. Dariusz Nowicki
    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe. Sposoby wymiany