Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje izolacja fundamentów - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 6

Andrzej Król

Błędy popełnione przy izolowaniu fundamentów mogą spowodować, że podciągana kapilarnie woda zawilgoci ściany wyższych kondygnacji. By nie mieć z tym w przyszłości kłopotów, nie powinniśmy szukać oszczędności na izolacji przeciwwilgociowej. Warto też zainwestować w trwałą izolację termiczną.

21.07.2009 WIAZOWNA ( WIAiZOWNA ) - BUDOWA DOMU Z PUSTAKA POROTHERM FIRMY WIENERBERGER . UL KOSCIELNA FOT. BRUNO FIDRYCH +48 600 83 82 82
Układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej
Fot. Wienerberger/Porotherm
Izolacja przeciwwilgociowa. Stykające się z gruntem ściany fundamentowe są narażone na niszczące działanie wilgoci. To jedyna droga, przez którą woda z gruntu może - w wyniku podciągania kapilarnego - przenikać do domu. Aby uchronić przed tym ściany nadziemia, potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa.

Pozioma. Jest najważniejszym i często wystarczającym zabezpieczeniem. Musi być jednak szczelnie wykonana. Nie jest konieczne jej ułożenie na ławie fundamentowej. W zupełności wystarczy, jeśli zabezpieczymy w ten sposób wierzch wszystkich ścian fundamentowych. Najlepiej izolację wykonać tradycyjnie z dwóch warstw papy na lepiku. Koszt ułożenia takiej izolacji wyniesie 8-12 zł/m2.

Pionowa. Zabezpieczenie pionowych powierzchni ścian fundamentowych jest mniej istotne niż poziome, a przy korzystnych warunkach gruntowych (woda znacznie poniżej spodu fundamentu) nawet niepotrzebne.

Gdy jednak zagrożenie zawilgocenia ścian (a jeśli dom ma piwnice, to również ich zalania) jest duże, konieczna będzie szczelna izolacja przeciwwilgociowa z dwóch warstw lepiku asfaltowego. Wcześniej jednak należy wyrapować ściany zaprawą cementową. Za wykonanie tych prac wraz z materiałem zapłacimy 5-10 zł/m2.

Podpiwniczenie wymusza wykonanie izolacji typu ciężkiego z papy termozgrzewalnej (8-24 zł/m2).

Izolacja termiczna. Ściany fundamentowe powinno się ocieplać zawsze od strony zewnętrznej i to na całej ich wysokości, a nie jak jest to czasem zalecane - jedynie 50 cm poniżej poziomu terenu. To niedużo większy wydatek, a pozwoli w przyszłości ograniczyć straty ciepła.

Do izolacji termicznej ścian fundamentowych najlepiej użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego. Ma on dobre właściwości ciepłochronne i znikomą nasiąkliwość. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia niż często stosowany do tych prac styropian. Co więcej, na cokołach można bezpośrednio do niego przyklejać okładziny z płytek klinkierowych. Za płyty o grubości 10 cm zapłacimy 40-50 zł/m2.

Zasypywanie fundamentów

Jeśli grunt jest niespoisty, do zasypania wykopów można stosować ziemię pozostawioną na odkład. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy w gruncie zasypowym nie znajdują się pręty zbrojeniowe, duże kamienie, kawałki betonu, które mogą uszkodzić izolację przeciwwilgociową.

Gdy grunt jest spoisty, fundamenty należy zasypać gruntami niespoistymi albo wzdłuż ław fundamentowych wykonać drenaż. Powinniśmy też zadbać o właściwe mechaniczne zagęszczanie ziemi zasypowej warstwami o grubości nie większej niż 20 cm.

Za zasypanie fundamentów gruntami niespoistymi (piaskiem, pospółką) zapłacimy 21-38 zł/m3. Droższe są prace, gdy grunt jest spoisty (glina, ił) - trzeba się liczyć z wydatkiem 28-50 zł/m3.

Do zasypania i jednocześnie ocieplenia ścian fundamentowych - zarówno w domach z piwnicami, jak i bez nich - można również użyć keramzytu (140-150 zł/m3).

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje izolacja fundamentów - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 6