Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5
Najmniej kosztowne jest posadowienie domu na ławach fundamentowych, na których wykonywane są ściany fundamentowe. Muszą one mieć dużą wytrzymałość, mrozoodporność i małą nasiąkliwość.
Ściany fundamentowe murowane
Najmniej zapłacimy za ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Cena materiału wynosi 55-65 zł/m2, a wymurowanie ścian - 20-25 zł/m2. Ściany takie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią.
Droższe od nich będą ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Za same pustaki trzeba wprawdzie zapłacić niewiele więcej niż za bloczki betonowe (40-75 zł/m2), ale do tego należy jeszcze doliczyć koszt materiału do ich wypełnienia - betonu klasy C12/15 (170-190 zł/m3). Decydując się na taką technologię, zapłacimy więcej za wykonanie - 30-40 zł/m2, niż gdybyśmy robili ściany monolityczne. Nie jest to jednak reguła i zależy od tego, jaką ekipę zatrudnimy.
Do budowy ścian fundamentowych można stosować także pełne bloki silikatowe. Za materiał zapłacimy 60-115 zł/m2, a za robociznę - 20-25 zł/m2. Muruje się je tak jak bloczki betonowe, wypełniając zaprawą spoiny poziome i pionowe. Dzięki gładkiej powierzchni nie wymagają natomiast wyrapowania (wyrównania zaprawą cementową).
Warto przy tym pamiętać, że wykonawcy kupują materiał taniej nawet o 20%, a cenę robocizny można negocjować.
Ściany fundamentowe monolityczne
Wykonuje się je zwykle z betonu klasy C16/20 (dawniej B20). Zapłacimy za niego 200-210 zł/m3. Będzie droższy, jeżeli jego wytwórnia jest daleko od naszej budowy. Płacimy wtedy nie tylko za beton, ale też za każdy kilometr drogi, jaką musi pokonać betonowóz i samochód z pompą do betonu (120-180 zł/h).
Do wykonania ścian monolitycznych potrzebne są szalunki. Najlepiej i najtaniej będzie, gdy wykonawca ma gotowe szalunki wielokrotnego użytku. Wtedy mamy większą pewność, że jego pracownicy umieją się nimi posługiwać.
Jeśli wykonawca nie dysponuje takim szalunkiem, można go znaleźć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Koszt wynajęcia wynosi 1,8 zł/m2 za dobę. Trzeba jednak pamiętać, że takie deskowanie można rozebrać najwcześniej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze twardnienie betonu może trwać nawet 12 dni. A to oznacza całkiem spory wydatek na deskowanie.
Nie ma sensu wykonywać monolitycznych ścian fundamentowych w tradycyjnym deskowaniu. Jego złożenie jest czasochłonne, a drewno na deskowanie - drogie (35-52 zł/m2). Nie mamy też gwarancji uzyskania ścian o gładkiej i równej powierzchni.
Na koszt fundamentów monolitycznych będzie mieć wpływ dosyć wysoka cena robocizny. Całkowity koszt wykonania takich ścian dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi 15-25 tys. zł.
Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:
Planowanie budowy domu, część 1;
Ekipa budowlana, część 2;
Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;
Ile kosztują fundamenty, część 4;
Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;
Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, część 7;
Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;
Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;
Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;
Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;
Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu
Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Najlepszy dom w Polsce
Zmiana materiału ścian zewnętrznych
Zmiana grubości ścian zewnętrznych