Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe

Michał Mikołajski

Są niezastąpione w domach z użytkowymi poddaszami. Dostępne są w różnych rozmiarach, a robi się je z drewna lub (rzadziej) PVC.

okna dachowe
Większość okien dachowych dostępnych w sprzedaży zrobiona jest z drewna
Fot. Velux
Materiał i izolacyjność cieplna

Okna dachowe produkowane są przede wszystkim z drewna. Oferta okien z PVC jest mniejsza.

Drewno. Profile robi się z klejonego warstwowo, impregnowanego drewna sosnowego, wykończonego bezbarwnymi lub lazurowymi lakierami akrylowymi. Są też okna z powłoką poliuretanową, która tworzy trwałą, idealnie gładką powierzchnię, bez widocznych na drewnie słoi - przeznaczone są one do łazienek i innych pomieszczeń, gdzie okresowo panuje duża wilgotność.

PVC. Okna takie robi się z wielokomorowych białych profili PVC (na?zamówienie też z okleiną drewnopodobną), ze stalowymi wzmocnieniami. Zapewnia to dużą stabilność okna i zapobiega odkształcaniu się profili. Okna z PVC idealnie nadają się do pomieszczeń, w których duża wilgotność powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas, na przykład w suszarniach.

Współczynnik Uw standardowych okien dachowych wynosi 1,1-1,4 W/(m2K). Na rynku są też okna energooszczędne, o Uw równym zaledwie 0,58 (z trzykomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,3). Izolacyjność cieplną okna można zwiększyć (nawet o 15%), układając wokół niego kołnierz termoizolacyjny.

Kształty i wymiary

Typowe okna mają kształt prostokąta (z różnymi wersjami otwierania). Wygląd przeszklenia na dachu można urozmaicić, stosując nieotwierane nadstawki w kształcie wycinka koła lub trójkąta.

Okna dachowe sprzedawane są w kilkunastu rozmiarach. Największe obecnie dostępne w standardzie ma wymiary 160 × 134 cm lub 94 × 255 cm (to drugie po otwarciu zmienia się w mały balkon). Niektórzy producenci deklarują, że na zamówienie mogą zrobić jeszcze większe okna (nieotwierane), o maksymalnej szerokości 134 cm i wysokości 206 cm. Ich cena będzie jednak o kilkadziesiąt procent wyższa, co wynika z indywidualnego toku produkcji, jaki jest potrzebny przy ich wykonaniu. Dłuższy jest także czas realizacji zamówienia.

Od kilku lat można też kupić dachowe okno panoramiczne ze skrzydłami przesuwnymi, o rekordowej powierzchni otwarcia 2,60 m × 1,70 m.

Sposobem na dużą powierzchnię przeszklenia na dachu jest też połączenie kilku okien w zestaw w pionie lub w poziomie - jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych kołnierzy uszczelniających.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe