Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obudowa poddasza - wokół okna połaciowego

Zbigniew Jankowski

Ze względu na izolację termiczną okna połaciowego, nie jest łatwe poprawne wykonanie w tym miejscu obudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

obudowa poddasza
Po wykonaniu rusztu obudowy i ułożeniu ocieplenia, szczelnie układa się folię paroizolacyjną.
Fot. Knauf
Boczne powierzchnie wokół okna, czyli glify, mogą być do siebie równoległe (prostopadłe do płaszczyzny okna); mogą też nieco rozchodzić się do wnętrza. Rozszerzenie nie powinno być jednak zbyt duże, wystarczy jeżeli różnica szerokości wnęki wynosi od 2 do 6 cm.

Najlepiej, jeśli górna powierzchnia glifu będzie przebiegać równolegle do podłogi, a dolna - prostopadle do niej. Zapewni to lepsze oświetlenie pomieszczenia i dobrą cyrkulację powietrza wzdłuż okna. Takie usytuowanie wnęki okiennej ma jednak wadę. Tuż przy oknie grubość warstwy ocieplenia jest mała, co naraża to miejsce na przemarzanie. Aby do tego nie dopuścić, górną i dolną powierzchnię glifu prowadzi się prostopadle do płaszczyzny okna, na szerokości od 6 do 8 cm. Dopiero potem załamuje się do pionu i poziomu. W ten sposób warstwa izolacji przy oknie będzie w miarę gruba.

Przy montażu profili, skosy z oknami dachowymi - zwłaszcza gdy jest kilka okien połaciowych zespolonych ze sobą - najlepiej potraktować tak, jakby ich w ogóle nie było. To gwarantuje wykonanie równej płaszczyzny, równoległej do okien dachowych.

Gdy skos jest już wyznaczony, wszystkie profile przechodzące przez światło okna należy przyciąć tak, by powstał otwór o odpowiedniej szerokości. Wzdłuż dłuższych boków okna mocuje się do krokwi profile UD. Między nie - u dołu - wkłada się odpowiednio przycięte profile główne tak, by jeden znajdował się na końcu przy powierzchni zabudowy, dwa przy załamaniu, a jeden przy oknie. Podobnie postępuje się pod oknem.

Przy układaniu płyt gipsowo-kartonowych na skosie z oknami połaciowymi trzeba uważać, by połączenie ich krawędzi nie wypadło w pobliżu naroża okna (nie bliżej niż 15 cm). Przed zamocowaniem, płyt nie należy docinać, dopasowując je do wymiarów okna, ponieważ nigdy nie udaje się tego zrobić idealnie. Jedynie z boków umieszcza się odpowiednio przycięte płyty.

Gdy obudowa wokół okna jest już gotowa, narożniki osłania się metalowymi profilami. Będą one chronić płyty gipsowo-kartonowe przed uszkodzeniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Obudowa poddasza - wokół okna połaciowego