Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 7
Wszystkie decyzje, które mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu, należy uznać za racjonalne. Inwestycja w bardzo dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest nie tylko wysoce opłacalna, ale i mało kosztowna.
Tymczasem, tak jak przez niezaizolowane porządnie ściany domu, tak samo przez zimną podłogę ciepło będzie uciekać na zewnątrz (do gruntu). Jest to o tyle ważne, że ma ona dość dużą powierzchnię. Jeśli przyjmiemy, że w przeciętnym, zaizolowanym normowo parterowym domu taka podłoga ma 100 m2 powierzchni, to ucieka przez nią aż 19% całego zapotrzebowania na ciepło. To więcej niż przez okna (17%) i dach (17%), a prawie tyle samo co przez ściany (20%). Od tego więc, jak ocieplimy podłogę na gruncie, w dużym stopniu zależą późniejsze oszczędności w ogrzewaniu.
Zastanówmy się więc już na początku budowy, czy nie warto zainwestować w grubszą warstwę izolacji termicznej, zwłaszcza że później, w gotowym domu, docieplenie takiej podłogi - ze względu na ogromne koszty i niewygody - praktycznie nie wchodzi w rachubę.
Prace przygotowawcze
Po wykonaniu fundamentów, wewnątrz obrysu budynku zostaje zagłębienie (50-80 cm poniżej poziomu parteru). To w nim układa się warstwy podłogi. Zanim to jednak nastąpi, należy rozparcelować ziemię z wykopów pod ławy pomiędzy ścianami fundamentowymi, dokładnie ją zagęścić i wyrównać.
Nie możemy również zapomnieć o ociepleniu ścian fundamentowych. Powinny być one zaizolowane od zewnątrz aż do wysokości ściany parteru.
Na tym etapie warto starannie wymierzyć grubość kolejnych warstw: podsypki, ocieplenia i podkładu betonowego. Powinno się je rozplanować tak, żeby izolacje przeciwwilgociowe - zarówno ta na podłodze parteru, jak i ta układana na ścianach fundamentowych - wypadły dokładnie na takiej samej wysokości.
Kolejnym etapem jest wykonanie podsypki. Najczęściej wykonuje się ją z nawiezionego piasku (40 zł/m3 wraz z transportem). Podsypka stabilizuje przyszłą podłogę oraz ogranicza podciąganie wody z gruntu. Układa się ją warstwami o grubości do 15 cm. Każdą z nich trzeba zagęścić, czyli ubić (najlepiej mechanicznie). Liczba warstw zależy od grubości warstwy podsypki. Aby można było przeprowadzić te prace, konieczne jest wynajęcie ładowarki (500 zł), wypożyczenie zagęszczarki (200 zł) i zatrudnienie dwóch pracowników na dwa dni (600 zł).
Po wykonaniu podsypki, można przerwać układanie podłogi, a kolejne warstwy układa się dopiero po wykonaniu ścian parteru i stropu. Zdecydowanie lepiej jednak ułożyć ocieplenie i podkład betonowy.
Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:
Planowanie budowy domu, część 1;
Ekipa budowlana, część 2;
Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;
Ile kosztują fundamenty, część 4;
Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;
Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;
Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;
Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;
Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;
Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;
Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Ocieplenie od strony piwnicy
Jak dobrze zrobić podłogę na gruncie
Ocieplenie podłogi keramzytem
Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc
Osiadanie gruntu
Płyta fundamentowa - cena, warstwy, ocieplenie
Betonowanie - 9 najczęściej popełnianych błędów
Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?