Na budowie - co robić w październiku

red.

Jeśli teraz rozpoczynasz budowę domu i chcesz zdążyć przed zimą ze stanem surowym otwartym, możesz się zawieść - polską złotą jesień mogą po kilku tygodniach gwałtownie przerwać niskie temperatury, a nawet śnieg.

Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest w październiku zwykle ryzykowne
Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest w październiku zwykle ryzykowne
Fot. Dom modelowy
Budowa domu

Prace na zewnątrz domu można prowadzić przy sprzyjającej pogodzie, gdy nocą temperatura nie spadnie poniżej 0 st. Celsjusza. W wykańczanym domu musimy zadbać już o ogrzewanie, zwłaszcza, gdy jesienią i zimą mają być prowadzone roboty tynkarskie, lub będą układane płytki ceramiczne. Najwygodniej będzie uruchomić ułożoną wcześniej instalację grzewczą montując osłonięte przed zabrudzeniem grzejniki i podłączając kocioł. Można również wykorzystać nagrzewnice elektryczne bądź olejowe ustawiane w wykańczanych pomieszczeniach. Podczas prowadzenia robót mokrych należy zadbać o odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Najprostszy sposób to wietrzenie pomieszczeń gdy na zewnątrz jest dość ciepło. Skuteczniejszy - to ustawienie osuszaczy powietrza które jednocześnie podgrzewają wnętrze.

W październiku można też rozpoczynać budowę - ułożyć fundamenty domów nie podpiwniczonych, aby wiosną nie trzeba było czekać z pracami, aż opadnie wysoki poziom wód gruntowych. Po wymurowaniu i zaimpregnowaniu fundamentów (impregnacja bywa potrzebna aby ochronić beton przed korozyjnym działaniem gruntu) koniecznie przysypmy je ziemią, aby grunt pod fundamentami nie przemarzał, a wysadziny mrozowe nie spowodowały uszkodzeń.

Jeżeli budowę chcesz zakończyć na wykonaniu stanu surowego otwartego, pospiesz się i jak najszybciej przygotuj dom do przetrwania zimy (osłoń otwory foliami na drewnianej ramie). Gdy przez zimę chcesz prowadzić prace wykończeniowe, sprawdź działanie systemu grzewczego.

Remont domu

Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest o tej porze roku zwykle bardzo ryzykowne. Podobnie jak wykonywanie wszelkich prac betonowych na zewnątrz domu.

Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Czytaj także:

Geodeta - wytyczanie fundamentów na początek budowy3 sposoby na wykopy pod fundamentOdbiór robót budowlanych - fundamentyTynk na ociepleniu z wełny mineralnejZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Na budowie - co robić w październiku