Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują fundamenty - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 4

Krzysztof Traczyński

Rodzaj fundamentu zależy w dużej mierze od warunków gruntowych. W zależności od wybranego rodzaju fundamentów, na koszt ich wykonania będą miały wpływ również wielkość domu i stopień skomplikowania jego bryły.

Ława fundamentowa
Ława fundamentowa
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Im większa kubatura budynku i długość ścian zewnętrznych, tym więcej trzeba będzie wydać na fundamenty.

Ławy fundamentowe

To tradycyjny i jednocześnie najpopularniejszy sposób posadowienia domu. Na ławach posadawia się zarówno domy z piwnicami, jak i niepodpiwniczone. Ławy fundamentowe najczęściej wykonuje się z betonu klasy C16/20 (dawniej B20). Na dnie wykopu układa się warstwę chudego betonu, ustawia deskowanie ław oraz ich zbrojenie podłużne.

Zdecydowanie taniej będzie - bo bez warstwy chudego betonu i deskowania - wylać ławy bezpośrednio w gruncie. Wykop pod nie wykłada się folią hydroizolacyjną (2-3 zł/m2), układa zbrojenie podłużne i betonuje. Dzięki folii beton nie miesza się z gruntem, a zaczyn cementowy nie jest wyciągany przez grunt ze świeżej mieszanki betonowej. Zwykle koszt wykonania ław wynosi 3-5 tys. zł.

Płyta fundamentowa

Stosuje się ją, gdy grunt jest słaby lub istnieje obawa, że z powodu osiadania podłoża mogłoby nastąpić uszkodzenie konstrukcji domu. Dzięki wykonaniu płyty zyskujemy nie tylko fundament, ale również podłogę pierwszej kondygnacji domu; zmniejsza się też zakres robót ziemnych. W gruntach niewysadzinowych (piaski) można od razu ułożyć chudy beton (160-200 zł/m3). W wysadzinowych (gliny, iły) najpierw należy ułożyć warstwę zagęszczanego piasku, żwiru lub tłucznia (co najmniej 15 cm). Następnie pod całą powierzchnią domu układa się warstwę izolacji termicznej z płyt polistyrenu ekstrudowanego (400-500 zł/m3) lub twardego styropianu (140-160 zł/m3). Na nich montuje się zbrojenie i układa beton klasy C20/25 (B25). Za taki fundament trzeba zapłacić 25-35 tys. zł.

Fundament na studniach

To najprostszy rodzaj fundamentu pośredniego - czyli wykonanego nie bezpośrednio na gruncie. Jeśli grunty nośne są na głębokości 2-3 m, budynek można posadowić na studniach kopanych. Wykonuje się je z kręgów betonowych w taki sam sposób, jak studnie do wody. We wnętrzu każdej studni układa się zbrojenie, które następnie łączy się ze zbrojeniem ław fundamentowych, a wnętrze wypełnia betonem.

Koszt materiałów na studnie to przeciętnie 20 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wynagrodzenie robotników.

Fundament na palach

Pale powinny mieć średnicę co najmniej 30 cm, a odległość pomiędzy nimi wynosić 50- -100 cm. Takie pośrednie oparcie dla fundamentu wykonuje się w następujący sposób: w gruncie wykonuje się otwory na taką głębokość, by dosięgnąć do niżej położonych warstw nośnych. Następnie umieszcza się w nich zbrojenie i układa mieszankę betonową. Dopiero na tak wykonanych palach wykonuje się ławy fundamentowe.

Za ten rodzaj fundamentów trzeba będzie zapłacić co najmniej 35-40 tys. zł.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ile kosztują fundamenty - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 4