Na budowie - co robić w lipcu
Lipiec to bardzo dobry czas na budowanie (może być co najwyżej za gorąco). Warto pomyśleć o wykonaniu przyłączy wodociągowych, gazowych i elektrycznych.
Środek lata jest okresem, w którym najintensywniej prowadzone są prace przy wznoszeniu ścian. Jednak wysoka temperatura sprawia, że zaprawy wiążą zbyt szybko, a wysuszone elementy ścienne silnie chłoną wodę. Niezbędne więc może być obfite zraszanie wodą świeżo wykonanych stropów podkładów i murów. Groźne dla budynku mogą być też ulewne deszcze, powodujące wymywanie świeżego betonu czy rozpuszczenie emulsji izolacyjnych. Zagrożeniem są również silne wiatry, mogące przewracać świeżo postawione ściany. Trzeba więc bacznie obserwować prognozy pogody aby zawczasu osłonić lub wzmocnić ściany.
Przy pracach wykończeniowych lepiej wstrzymać się z montażem drewnianych podłóg, boazerii i innych elementów drewnianych, gdyż wysoka wilgotność powietrza wewnątrz domu nie sprzyja ich wysychaniu. Nie powinniśmy też w tym czasie ocieplać ani tynkować domu, jeśli ściany narażone będą na długotrwałe nasłonecznienie.
Remont domu
Lipiec to najlepszy czas na wymianę pokrycia i ocieplenie dachu. Może nie będzie padać, ale na wszelki wypadek warto przygotować specjalne plandeki do ochrony wnętrza domu przed zalaniem poddasza.
Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.
Zobacz także:
Pokrycia dachowe odporne na wichury
Ściany zewnętrzne - z czego i jak murować
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu
Zabudowa poddasza: sprawdź ułożenie ocieplenia
Parametry ceramiki budowlanej
Zawilgocone ocieplenie dachu
Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?