Na budowie - co robić i czego nie robić w kwietniu
Zwykle to czas kiedy wykonuje się wykopy pod fundamenty. Jeśli wcześniej nie zleciliśmy badania gruntu, to ostatni moment, aby to zrobić.
Jeśli tylko pogoda dopisuje, nie ma przymrozków i nie pada śnieg, a poziom wód gruntowych jest na tyle niski, że nie utrudnia wykopów, możesz rozpocząć budowę domu, a więc wykopy, fundamenty i stawianie ścian. Jeśli dom ma być podpiwniczony, to przed zasypaniem wykopów ściany piwnic trzeba zaizolować, a wokół ław fundamentowych warto ułożyć drenaż opaskowy. Będzie on chronił fundamenty przed zawilgoceniem (trzeba tylko zapewnić odprowadzenie zebranej wody daleko od domu).
Jeżeli dom jest już wybudowany w stanie surowym otwartym, możesz rozpoczynać układanie instalacji: najpierw zrób instalację elektryczną (także alarmową), a dopiero w następnej kolejności - sanitarną i grzewczą.
Remont domu
Jeśli jest ciepło (temperatura nie spada poniżej 5°C), można przystąpić do remontu elewacji, połączonego z dociepleniem ścian domu (racjonalna grubość izolacji to minimum 15 cm).
Można też zdecydować się na wymianę okien i pokrycia dachowego, choć z tymi pracami jeszcze lepiej poczekać miesiąc, a może nawet dwa.
Jeśli w domu ma być wentylacja grawitacyjna lub wywiewna, to w oknach lub ścianach muszą znaleźć się nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza.
W domu w stanie surowym zamkniętym można kontynuować układanie instalacji. Warto przy tym zdecydować o tym, czy chcemy mieć odkurzacz centralny lub instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła i jeśli tak, to ułożyć odpowiednie instalacje.
Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.
Zobacz także:
Piwnica w domu - kiedy warto o niej pomyśleć
Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
Jak zrobić zbrojenie fundamentów bez błędów
Odbiór robót budowlanych - fundamenty
Jakie błędy robimy przy ocieplaniu ścian domu
Najpopularniejsze ocieplenie ścian domu
Inwestycja w lepsze okna i rolety
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu
Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 8
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny
Rodzaje rekuperatorów
Papa do izolacji fundamentów
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?