Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu

red.

Zima to niezbyt dobry czas na rozpoczynanie prac budowlanych. Można jednak wykończyć dom pozostawiony przed zimą w stanie surowym zamkniętym.

Fot. Rafał Polak-Kuchta
Dom w stanie surowym otwartym, dobrze przygotowany do zimy: dach przykryty jest papą na deskowaniu, otwory okienne zasłonięte folią
Dom w stanie surowym otwartym, dobrze przygotowany do zimy: dach przykryty jest papą na deskowaniu, otwory okienne zasłonięte folią
Budowa. To niedobry czas na wszelkie prace murowe i betonowe na otwartym powietrzu (świeże zaprawy i beton nie lubią ujemnych temperatur). Przy sprzyjającej pogodzie można układać pokrycie dachu, ale może to być niebezpieczne, ze względu możliwość upadku z oszronionego dachu.

Dobry czas na wszelkie prace wykończeniowe i instalacyjne (poza przyłączami), jeżeli oczywiście dom jest ogrzewany. Ze względu na wilgoć, ostrożnie z ocieplaniem dachu, jeśli nie wyschły jeszcze dostatecznie tynki i wylewki pod posadzki (jak wykonać porządnie podkład pod posadzkę przeczytaj w tekście "Równo pod posadzką").

Dla osób rozpoczynających budowę styczeń to czas na ostateczne załatwienie formalności związanych z pozwoleniem na budowę oraz z przyłączami mediów. Trzeba tez rozejrzeć się za wykonawcą, gdyż dobre firmy budowlane z reguły zamykają listę zamówień na początku roku. Na terenach podmokłych, na których wczesną wiosną błoto utrudnia dojazd do działki, styczeń - ze względu na zmarzniętą ziemię - jest dobrą porą na zwożenie materiałów wymagających użycia ciężkiego transportu. Jednak działka powinna być ogrodzona i znajdować się pod "dozorem" sąsiadów. Materiały wrażliwe na mróz i zawilgocenie (pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego), muszą być zabezpieczone przed opadami folią ochronną.

Niska temperatura na zewnątrz pozwala przetestować funkcjonowanie nowo ułożonej instalacji grzewczej. Sprawdźmy więc, czy przy dużych mrozach można uzyskać wystarczającą temperaturę w pomieszczeniach. Przy ogrzewaniu podłogowym podnoszenie temperatury powinno następować w ciągu kilku dni, aby świeża wylewka nie popękała pod wpływem gwałtownego podgrzania. (Przeczytaj "Ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze").

Remont. Dobry miesiąc na wszelkie remontowe prace wykończeniowe i instalacyjne w ogrzewanym domu (w tym także montaż lekkich ścianek działowych i sufitów podwieszonych).

Zobacz co robić na budowie w lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Zobacz także:

Zimowa przerwa na budowie



Przerywasz prace na zimę? Ubezpiecz budowę



Jak sprawdzić jakość podłoża? Czemu służy gruntowanie? Jak przygotować podłoże do malowania lub tynkowania? Jak poprawnie zagruntować ściany?



Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach



Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych



Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg



Gruntowanie ścian - żeby się dobrze trzymało



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu