Na budowie - co robić w październiku
Jeśli teraz rozpoczynasz budowę domu i chcesz zdążyć przed zimą ze stanem surowym otwartym, możesz się zawieść - polską złotą jesień mogą po kilku tygodniach gwałtownie przerwać niskie temperatury, a nawet śnieg.
Prace na zewnątrz domu można prowadzić przy sprzyjającej pogodzie, gdy nocą temperatura nie spadnie poniżej 0 st. Celsjusza. W wykańczanym domu musimy zadbać już o ogrzewanie, zwłaszcza, gdy jesienią i zimą mają być prowadzone roboty tynkarskie, lub będą układane płytki ceramiczne. Najwygodniej będzie uruchomić ułożoną wcześniej instalację grzewczą montując osłonięte przed zabrudzeniem grzejniki i podłączając kocioł. Można również wykorzystać nagrzewnice elektryczne bądź olejowe ustawiane w wykańczanych pomieszczeniach. Podczas prowadzenia robót mokrych należy zadbać o odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Najprostszy sposób to wietrzenie pomieszczeń gdy na zewnątrz jest dość ciepło. Skuteczniejszy - to ustawienie osuszaczy powietrza które jednocześnie podgrzewają wnętrze.
W październiku można też rozpoczynać budowę - ułożyć fundamenty domów nie podpiwniczonych, aby wiosną nie trzeba było czekać z pracami, aż opadnie wysoki poziom wód gruntowych. Po wymurowaniu i zaimpregnowaniu fundamentów (impregnacja bywa potrzebna aby ochronić beton przed korozyjnym działaniem gruntu) koniecznie przysypmy je ziemią, aby grunt pod fundamentami nie przemarzał, a wysadziny mrozowe nie spowodowały uszkodzeń.
Jeżeli budowę chcesz zakończyć na wykonaniu stanu surowego otwartego, pospiesz się i jak najszybciej przygotuj dom do przetrwania zimy (osłoń otwory foliami na drewnianej ramie). Gdy przez zimę chcesz prowadzić prace wykończeniowe, sprawdź działanie systemu grzewczego.
Remont domu
Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest o tej porze roku zwykle bardzo ryzykowne. Podobnie jak wykonywanie wszelkich prac betonowych na zewnątrz domu.
Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.
Czytaj także:
Geodeta - wytyczanie fundamentów na początek budowy
3 sposoby na wykopy pod fundament
Odbiór robót budowlanych - fundamenty
Tynk na ociepleniu z wełny mineralnej
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu
Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi
Ile kosztują fundamenty - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 4
Co trzeba zrobić przed ułożeniem płytek ceramicznych
Uszczelnienie ścian w łazience - folia w płynie
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?