Kuchnia z wyspą na 6 sposobów - nowoczesna czy klasyczna?

Kuchnia z wyspą to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyspa kuchenna dostarcza dodatkowego miejsca roboczego, poza tym stanowi umowną granicę miedzy kuchnią a pokojem dziennym. Wybraliśmy sześć aranżacji kuchni z wyspą w roli głównej.
Z kuchni, urządzonej szafkami z laminowanej płyty (IKEA), wychodzi się na taras, gdzie gospodarze zbudowali kamienny piec z grillem - przy nim w ciepłe dni biesiadują z przyjaciółmi. Z kuchni, urządzonej szafkami z laminowanej płyty (IKEA), wychodzi się na taras, gdzie gospodarze zbudowali kamienny piec z grillem - przy nim w ciepłe dni biesiadują z przyjaciółmi. Fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia z wyspą w angielskim stylu

Co powiecie na kuchnię z wyspą w stylu angielskim? Styl ten jest mocno osadzony w tradycji. Dominują w nim meble o klasycznych liniach i liczne tkaniny we wnętrzu. W tej kuchni udało się zrealizować te założenia. W samym sercu dużego pomieszczenia stoi wyspa kuchenna pokaźnych rozmiarów. Pełni ona zarówno funkcje robocze, jak i zastępuje stół. Przy blacie zostały ustawione trzy stołki barowe z oparciami utrzymane w stylu całej aranżacji. Dla poprawienia komfortu na siedziskach położono miękkie poduszki, które zostały przywiązane tasiemkami do krzesła, aby zapobiec ich przesuwaniu. Poszewki na poduszki zostały wykonane z materiału w biało-czerwoną kratkę - podobnie, jak ściereczki kuchenne. Powtarzanie tego samego wzoru i koloru w kilku miejscach we wnętrzu sprawia, że aranżacja wygląda na bardziej spójną. W tej kuchni dodatkową ciekawostką jest płytka półka pod sufitem (nad drzwiami wejściowymi), na której znalazła swoje miejsce kolekcja pluszowych zabawek. Ta intrygująca dekoracja nie musi mieć nic wspólnego z obecnością w domu małych dzieci - możemy w ten sposób wyeksponować własne pamiątki z dzieciństwa.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
Fot. Sylwester Rejmer

Wyspę w tej kuchni wykonano dokładnie z tych samych materiałów, co pozostałe meble w pomieszczeniu - ma jasne fronty i korpus oraz ciemny blat. Dodatkowo blat roboczy na wyspie został wysunięty w taki sposób, aby można było przy nim swobodnie spożywać posiłki - to dobra opcja na szybkie śniadania z rodziną. Poza tym miejsce do siedzenia w kuchni przyda się też, kiedy przyjdzie z wizytą ktoś znajomy, a my akurat mamy do wykonania pilne prace w kuchni. Przy wyspie kuchennej mogą też usiąść dzieci z zeszytami i książkami szkolnymi, a my między jednym a drugim zadaniem w kuchni sprawdzimy, czy poprawnie odrabiają prace domowe.

Kuchnia z betonową wyspą Kuchnia z betonową wyspą fot. Bautech Futura

Nowoczesna kuchnia z wyspą z betonu

Prezentowana kuchnia z wyspą w bloku została urządzona w stylu industrialnym. Żeby podkreślić surowy styl wnętrza, postanowiono zbudować wyspę kuchenną z betonu. Niestety, okazało się, że wykonanie wyspy kuchennej z betonowych płyt jest zbyt skomplikowane oraz drogie. Zdecydowano się na rozwiązanie tańsze, wyglądem w niczym nie odbiegające od pierwotnego. Konstrukcję wyspy wykonano z płyt MDF, które następnie pokryto masą dekoracyjną imitująca beton. Uzyskany efekt robi wrażenie, na jakim zależało właścicielom mieszkania - tylko osobą związana z branżą budowlaną jest w stanie stwierdzić, że obudowa wyspy kuchennej nie jest betonowym monolitem. Cieniowana szarość betonu pięknie komponuje się z drewnem na podłodze oraz kolorem ścian i mebli kuchennych. Dodatkowym atutem tej aranżacji kuchennej jest symetryczna zabudowa meblowa - a, jak wiadomo, wszystko, co symetryczne, jest bardziej atrakcyjne dla oka.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Bautech Futura

Ciekawym urozmaiceniem betonowej płaszczyzny wyspy kuchennej jest mapa świata umieszczona na frontowej, wyeksponowanej ściance. Ten subtelny, dekoracyjny element wzbogaca utrzymaną w tonacji betonowej szarości kuchnię. Tak powstała wyspa kuchenna oddziela kuchnię od salonu, jednocześnie łącząc obie przestrzenie w spójną całość. Piekarnik został umieszczony pod płytą grzewczą, dzięki czemu całą strefę gotowania i pieczenia mamy zlokalizowaną w obrębie wyspy kuchennej. To bardzo wygodne rozwiązanie - gorące naczynia, które zdejmujemy z płyty lub wyjmujemy z piekarnika, możemy od razu odstawić na blat, a tam przełożyć przygotowane jedzenie na stojące obok talerze - bez konieczności chodzenia po kuchni, ani nawet odwracania się. Dzięki umieszczeniu płyty grzewczej na wyspie kuchennej możemy w trakcie gotowania pilnować dzieci bawiących się w pokoju dziennym lub prowadzić rozmowę z kimś siedzącym na kanapie.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Bautech Futura

Ulubiony kolor gospodarza? Nietrudno zgadnąć: pomarańczowy. Nie zabrakło go w aneksie kuchennym urządzonym przy sypialni. Taką barwę ma lodówka (firmy Ardo), stołki barowe i dodatki. Szafki zostały zrobione na wymiar z lakierowanej płyty MDF. Półwysep z płytą grzejną i piekarnikiem służy również jako miejsce do jedzenia. Ulubiony kolor gospodarza? Nietrudno zgadnąć: pomarańczowy. Nie zabrakło go w aneksie kuchennym urządzonym przy sypialni. Taką barwę ma lodówka (firmy Ardo), stołki barowe i dodatki. Szafki zostały zrobione na wymiar z lakierowanej płyty MDF. Półwysep z płytą grzejną i piekarnikiem służy również jako miejsce do jedzenia. fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia z wyspą pod skosem

Otwarte mieszkanie na poddaszu to trudna przestrzeń do aranżacji. Wydzielając część kuchenną właściciele postanowili działać niestandardowo. Wprowadzili wyspę kuchenną i ustawili ją pod kątem. Czy tak usytuowana nie wprowadza do aranżacji chaosu? Wręcz przeciwnie - współgra z pozostałymi płaszczyznami, które tworzą w tym mieszkaniu nietuzinkową, geometryczną kompozycję. Na wyspie umieszczono płytę grzewczą, a nad nią okap wyspowy. Płyta ma kolor biały, więc jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Z kolei okap ma formę masywnej tuby wykonanej z polerowanego metalu, która wydaje się górować nad zabudową meblową kuchni. To celowy zabieg - jedno z podstawowych urządzeń kuchennych zostało w ten sposób podniesione niemal do rangi dekoracji. Taki okap podkreśla  nieco industrialny charakter aranżacji i dobrze współgra z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Sylwester Rejmer

Wyspa kuchenna również i w tym mieszkaniu jest miejscem spożywania posiłków, dlatego znajdują się wokół niej krzesła barowe. Nietypowe ustawienie wyspy mogłoby się wydawać "agresywne" w stosunku do pozostałych elementów aranżacji, gdyby nie jej biały kolor powielony na ścianach i pozostałych meblach. Całość wygląda lekko i świeżo, a pomarańczowe akcenty dodają wnętrzu energii. Na pierwszy rzut oka to poddasze wygląda jakby zostało stworzone z połączenia dwóch plam kolorystycznych - brązowej, na którą składa się drewniana podłoga oraz ściana pokryta cegłami, oraz białej - w postaci skosów, sufitu oraz mebli.

Dębowymi deskami podłogowymi (krakowskiej firmy Grodex) została wyłożona również wyspa - dzięki temu kuchnia płynnie przechodzi w jadalnię i salon. Nad blatem tapeta w rybki firmy Cole & Son. Duńskie krzesła firmy Gubi właściciele kupili w Likus Home Concept. Bieżnik (Decolor) nawiązuje wzorem do poduszek na sofie. Dębowymi deskami podłogowymi (krakowskiej firmy Grodex) została wyłożona również wyspa - dzięki temu kuchnia płynnie przechodzi w jadalnię i salon. Nad blatem tapeta w rybki firmy Cole & Son. Duńskie krzesła firmy Gubi właściciele kupili w Likus Home Concept. Bieżnik (Decolor) nawiązuje wzorem do poduszek na sofie. fot. Michał Skorupski

Kuchnia z wyspą obudowaną drewnem

W tym mieszkaniu kuchnię i jadalnię oddziela długa, prostokątna wyspa kuchenna. Od strony jadalni została ona obudowana dębowymi deskami (krakowskiej firmy Grodex) - takimi samymi, jakie znalazły się na podłodze w całym mieszkaniu. Dzięki temu zabiegowi obydwie strefy płynnie łączą się ze sobą, a kuchnia nie dominuje nad całym pomieszczeniem. Duża ilość szafek kuchennych mogłaby przytłoczyć aranżację - szczególnie, gdy zabudowa meblowa wypełnia przestrzeń do samego sufitu. W tym mieszkaniu sprytnie temu zaradzono - wyspa od strony jadalni wygląda trochę jak część podłogi ("zlewa" się z nią), a pozbawione uchwytów meblowych szafki na ścianie w głębi tylko nieznacznie odróżniają się od ściany obok - to zasługa białego koloru na obydwu płaszczyznach. Właściciele tego mieszkania postawili w kuchni na zabawny akcent dekoracyjny - szkło na ścianie nad blatem roboczym z motywem kolorowych ryb - dzięki temu można odnieść wrażenie, że w meble kuchenne zostało wbudowane ogromne akwarium.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Michał Skorupski

Kuchnia z wyspą nie obędzie się bez specjalnego oświetlenia - jedna lampa wisząca centralnie w pomieszczeniu to zdecydowanie za mało. Kuchenną wyspę w tym mieszkaniu oświetlają trzy lampy Falling Star marki Tobias Grau. Blat z czarnego granitu mocno kontrastuje z białymi szafkami - podobny zabieg zastosowano w przejściu między jadalnią a strefą wypoczynkową, gdzie pomalowano na czarny kolor masywną drewnianą framugę. Wyspa został dobrze wykorzystana - jest w niej dużo miejsca do przechowywania, zmywarka, zlewozmywak oraz długi blat roboczy. Wszystkie te udogodnienia powodują, że osoba krzątająca się w kuchni może utrzymywać kontakt z członkami rodziny lub gośćmi przy stole. Warto zwrócić w tej aranżacji uwagę na zlew w podwieszanej formie - gdyby nie bateria powyżej, byłby ledwo zauważalny.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Michał Skorupski

Wysoka zabudowa przy jednej ze ścian jest płytsza niż reszta szafek, została więc przeznaczona na szkło i naczynia stołowe. Środek kuchni zajmuje spora wyspa, w której zainstalowano płytę indukcyjną i dodatkowy zlewozmywak - jeszcze jedno spełnione marzenie pani domu. Wysoka zabudowa przy jednej ze ścian jest płytsza niż reszta szafek, została więc przeznaczona na szkło i naczynia stołowe. Środek kuchni zajmuje spora wyspa, w której zainstalowano płytę indukcyjną i dodatkowy zlewozmywak - jeszcze jedno spełnione marzenie pani domu. Fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia z wyspą w biało-czarnej kolorystyce

Ta kuchnia z wyspą została urządzona w nowoczesnym stylu, co podkreślono ograniczoną paletą barw oraz materiałami wysokiej jakości. W wąską kolorystykę wpisuje się również wyspa kuchenna, która oddziela aneks od salonu. Blaty są czarne, natomiast korpusy i fronty szafek oraz wyspy białe. Biały jest także okap nad wyspą - dzięki temu nie tylko idealnie pasuje do pozostałych elementów w kuchni, biel sprawia również, że okap jest mniej widoczny, a takie było założenie projektowe - aby żaden z detali nie wychodził na plan pierwszy. Jedyny mocniejszy środek wyrazu w tej kuchni z wyspą to kontrast pomiędzy blatem roboczym i ścianą z oknem a zabudową meblową. Na podłodze zastosowano płyty gresowe w beżowym kolorze, ale równie dobrze wyglądałby tutaj kolor jasnoszary. Aneks kuchenny oświetlają punkty w suficie oraz okap - światło płynące z niego od spodu wystarcza do oświetlenia blatu roboczego na całej wyspie.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia z wyspą daje większe możliwości w zakresie rozmieszczenia sprzętów. W tej kuchni płytę grzewczą (oraz zlewozmywak) zlokalizowano właśnie na wyspie- dobrane kolorem do blatu, by nie tworzyć z nim niepotrzebnego kontrastu. W szafkach pod blatem znalazło się dużo miejsca do przechowywania, a z boku włączniki światła - to wygodna opcja, dzięki której możemy sterować światłem w trakcie zmywania lub gotowania, bez konieczności podchodzenia do położonej dalej ściany. W kuchni z wyspą to zwykle wyspa stanowi granicę między aneksem a strefą wypoczynkową - tutaj tę granicę przesunięto przy pomocy płytek podłogowych. Gdybyśmy z kolei chcieli, aby część kuchenna miała mniej roboczy charakter, możemy całą podłogę (w kuchni i salonie) wyłożyć panelami.

Wyspa w małej kuchni Wyspa w małej kuchni Projekt i fot.: JT Grupa

Mała kuchnia z wyspą

Mała kuchnia z wyspą - czy to w ogóle możliwe? Jeśli mamy do czynienia z oddzielnym pomieszczeniem, już na pierwszy rzut oka będzie widać, że nie wystarczy miejsca na wyspę. Ale jeśli nasza kuchnia to aneks w pokoju dziennym, warto postarać się o wygospodarowanie na nią miejsca. Aby zoptymalizować przestrzeń, możemy stworzyć w obrębie wyspy kuchennej miejsce do spożywania posiłków. W tym celu należy zaprojektować przedłużenie blatu roboczego na wyspie, które przejmie funkcje stołu. Przy takim blacie możemy ustawić taborety lub wygodne tapicerowane krzesła - w zależności od tego, jak dużo miejsca możemy na nie przeznaczyć.

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
Projekt i fot.: JT Grupa

Mała kuchnia - co zamiast wyspy?

Niewielki metraż w zamkniętym pomieszczeniu wyklucza umieszczenie wyspy kuchennej, ale istnieje opcja, która może posłużyć za alternatywę dla niej. Mowa o barku kuchennym - niewielkim meblu z blatem roboczym na górze i półkami/szufladami pod spodem. Barek ma niewielkie rozmiary, więc świetnie zastąpi wyspę kuchenną, a jeśli kupimy model na kółkach, dodatkowo będziemy mogli przesuwać go z miejsca na miejsce w zależności od potrzeby. Nie zastąpi on, co prawda, stołu i krzeseł, ale w małej kuchni lepsze to niż nic.

Barek kuchenny - mniejsza wersja

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna
Fot. Ikea

Barek kuchenny - większa wersja

kuchnia z wyspą, aranżacja kuchni, wyspa kuchenna, barek kuchenny
Fot. Ikea

Więcej o: