Kuchnia w innym miejscu
Mamy trzy pokoje, w tym dwie sypialnie - jedna jest nasza, druga teściowej. Tymczasem niedługo urodzi się nam dziecko, przydałby się więc też pokój dla niego. Gdzie go wydzielić? Zależy nam na otwartej kuchni i dużym rozkładanym stole. Potrzebujemy też sporo miejsca do przechowywania. Jak to wszystko pogodzić? Ilona
Mieszkanie ma powierzchnię 65,1 m kw. i 3 pokoje. Zamieszkują je 4 osoby.
Rozwiązanie A: sypialnia na podeście
Autor: Wioletta Sawczuk
Punkt wyjścia: dodatkowy pokój urządziłam w miejscu kuchni, a tę przeniosłam do salonu – teraz jest otwartym aneksem z jednociągową zabudową. Do strefy dziennej prowadzi z przedpokoju otwarte wejście.
• Nowy pokój przeznaczyłam na Państwa sypialnię. Całą jego przestrzeń zajmuje podest, w którym trzeba poprowadzić przyłącza wodno-kanalizacyjne do przeniesionej kuchni. W tym niewielkim pokoju mieści się podwójne łóżko i szafa. Szafy zaprojektowałam również w dwóch pozostałych sypialniach i w przedpokoju.
• Osobne WC zostawiłam – moim zda- niem w pięcioosobowej rodzinie jedna łazienka nie zapewni komfortu. Sanitariat przeniosłam jednak na drugą stronę ścianki z pionami, zmniejszając pokój teściowej (środkowy zajmie dziecko). To pozwoliło powiększyć malutką łazienkę. Teraz mieści się w niej wygodna kabina prysznicowa (125 x 90 cm), sedes i długi blat z umywalką (szer. 70 cm). Pod blatem ukryłam pralkę
• Strefa dzienna umownie dzieli się na trzy strefy: kuchenną, wypoczynkową i jadalną. W tej ostatniej stoi duży stół, który dodatkowo można rozłożyć.
Rozwiązanie B: zabudowa w korytarzu
Autor: Anna Malesińska
Punkt wyjścia: najlepsze miejsce na dodatkowy pokój to kuchnia – i tu właśnie powstał. Proponuję, by zamieszkała w nim teściowa. Na nową kuchnię przeznaczyłam część przedpokoju oraz fragment pokoju dziennego.
• Urządzenie kuchni w tym miejscu spowodowało konieczność przeniesienia drzwi do nowego pokoju – teraz wchodzi się do niego z salonu. Ze względu na małą ilość miejsca najlepsze będą drzwi przesuwane chowane w ścianie. Przy niej, na „zapleczu” kuchni, proponuję ustawić rozkładany stół.
• Zabudowa nowej kuchni składa się z trzech części. Pierwsza to właściwy ciąg roboczy usytuowany wzdłuż jednej ściany, druga – wysoka zabudowa (z lodówką, piekarnikiem i dodatkowymi schowkami), a trzecia – szafki płytsze od standardowych, które mogą pełnić funkcję kredensu. Ich przedłużeniem jest salonowa zabudowa z miejscem na sprzęt RTV.
• Łazienkę powiększyłam o malutką toaletę. Proponuję zainstalować w niej dużą wannę (170 x 70 cm), podwieszony sedes i umywalkę (szer. 70 cm). Pralkę (60 x 60 cm) przeniosłam do przedpokoju i ukryłam w zamykanej szafie.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
- remont
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle