Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenia z kamienia - o czym trzeba wiedzieć przed budową

Małgorzata Łączyńska

Ogrodzenie z kamienia to kosztowna inwestycja na lata, warto więc przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim się na taką budowę zdecydujemy.

Ogrodzenie z kamienia
Ogrodzenie z kamienia
Fot. Shutterstock/Wg David Ionut

Ogrodzenie z kamienia

Budowle z kamienia mogą trwać dziesiątki - ba, nawet setki lat. Ozdabiając posesję kamiennym ogrodzeniem, pozostawiamy po sobie trwały ślad. To ważna decyzja. Jaki rodzaj ogrodzenia zatem wybrać? Zbudować mur z kamieni polnych, otoczaków, granitowego łupka, czy piaskowca. A może wybrać gabiony, czyli kamienie w metalowych siatkach? Rozważmy wszystko po kolei.

Ogrodzenia z gabionów

Ogrodzenie z kamienia dopasowane do otoczenia

Rodzaj kamiennego ogrodzenia i jego charakter trzeba dopasować nie tylko do architektury domu, którego ma ono strzec. Jest jeszcze sprawa kontekstu krajobrazowego, chodzi o bliższe i dalsze sąsiedztwo. Planując inwestycję warto o dokonać wizualizacji pomysłów na tle tzw. szerszego planu (można o nie poprosić architekta z firmy wykonawczej). Zobaczymy wtedy jaki rodzaj kamiennego ogrodzenia będzie wyglądać najlepiej na naszej posesji. To co pasuje w zwartej zabudowie, może wyglądać agresywnie w swobodnym krajobrazie poza miastem i nadmiernie przyciągać uwagę. Jeśli działka i dom są niewielkie, zbyt potężne ogrodzenie z kamienia będzie je przytłaczać. Podmiejska willa, obszerny teren i duże drzewa w tle, dają oczywiście najwięcej możliwości. Lecz uwaga, wymyślne formy „pałacowe” nie są już w modzie.

Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

Ogrodzenie z kamienia lity mur

Pomysłów na kamienne ogrodzenie jest bez liku. Podstawowe pytanie to - czy warto stawiać nieprzezierny, kamienny mur na całej długości płotu? Taka budowla wymaga pozwoleń, a w krajobrazie wygląda dość ciężko, nie mówiąc o kosztach kamienia i robocizny. Do ceny materiałów  wraz z transportem trzeba doliczyć koszt wylewania potężnego fundamentu. Musi on wytrzymać ogromny ciężar kamiennego muru i zapobiegać jego pękaniu. By był stabilny, trzeba go osadzić poniżej poziomu przemarzania gruntu, na głębokości 80-120cm.

Ogrodzenie z kamieniami

Nie bez znaczenia jest również aspekt psychologiczny wysokiego, litego muru z kamienia. Co prawda ogrodzenie jest nieprzezierne, lecz daje mocny cień, utrudniając dobór roślin do tzw. obsadzeń. Poza tym, całkowite odcięcie się od otoczenia nie do końca jest korzystne dla mieszkańców. Pomijając fakt, że przyjemniej jest pogadać czasem przez płot z sąsiadem, w razie jakiejś katastrofy, osoba zamknięta w twierdzy, za wysokim kamiennym ogrodzeniem może liczyć tylko na siebie, albo na kamery i alarm, a to dodatkowy koszt.

Jaki kamień na ogrodzenie

O ile we wnętrzach można używać dowolnych materiałów, kamień na ogrodzenie powinien „siedzieć w krajobrazie”. Najprościej i najtaniej wybrać jest kamień lokalny, czyli ten z najbliższego źródła. Prawie zawsze wygląda on najlepiej, kolorystycznie łatwo wpisując się w otoczenie. W ofertach krajowych kamieniołomów, mamy do wyboru całą paletę skał.

Ogrodzenie z kamienia wapiennego i piaskowca

W regionach gdzie występują skały osadowe, dobrze będą wyglądać kamienne ogrodzenia z piaskowców i wapieni, o przyjemnych dla oka, cieplejszych kolorach. Szorstka faktura piaskowców jest przyjazna dla roślin - ładnie wyglądają na nich pnącza. „Krótkowiecznością” piaskowców nie warto się przejmować. I tak ogrodzenia z piaskowca będą trwały ponad sto lat, a znaki czasu, porosty i pnącza jedynie dodają takim budowlom szlachetnego uroku. Piaskowce i wapienie są też dużo tańsze od granitów.

Ogrodzenie z kamienia łupanego

Na Dolnym Śląsku wydobywa się m. in. ciekawy łupek szarogłazowy, szaro-grafitowego koloru z brązowymi smugami. To świetny, odporny i nie wymagający impregnacji materiał na małą ogrodową architekturę. Ten kamień doskonały na murki, dostępny jest także w formie większych płytek.

Ogrodzenie z granitu

Kostka granitowa to tradycyjne solidne wykończenie nawierzchni, ew. podmurówek, lecz o płytkach granitowych, jako elementach elewacji kamiennych ogrodzeń lepiej zapomnieć – za bardzo kojarzą się ze sztuką funeralną/cmentarną. No i granit jest drogi - tona może kosztować ponad 2 tys złotych.

Ogrodzenie z kamienia polnego

W północnych rejonach Polski, chociażby w krajobrazie Mazur najlepszym materiałem na kamienne ogrodzenia i podmurówki będzie polny kamień. Te przytoczone przez lodowiec skandynawskie granity, są kolorystycznie bardzo urozmaicone i świetnie korespondują nie tylko z budowlami z czerwonej cegły. Polny kamień tzw. darty czy łamany, znakomicie nadaje się na mury i elewacje, może być także ciekawym dodatkiem ogrodzeń kombinowanych z elementów kamiennych i betonowych. Ważne jest i to, że efektowny kamień polny to jeden z tańszych materiałów na kamienne ogrodzenie.

Ogrodzenie z kamienia otoczaka

Na koniec parę słów o wydobywanych z rzek głazach, tzw. otoczakach. Hydrologowie przestrzegają - nadmierna eksploatacja otoczków niszczy wypracowaną przez tysiące lat stabilność koryt rzecznych i grozi nieprzewidywalnymi reakcjami wód, np. powodziami. A dzieje się to w miejscach położonych kilka, nawet kilkanaście kilometrów dalej w dół rzeki, od miejsc pozyskiwania głazów.

12 płotów do ogrodu, które łatwo zrobisz samemu

W jakim stylu ogrodzenie z kamienia?

Kamienne ogrodzenie może powstać zarówno z materiałów naturalnych, skał wydobywanych w kamieniołomach, jak i kamienia sztucznego. Warto zainteresować się projektami ogrodzeń wykorzystującymi różne materiały. Można dziś łączyć w ciekawy sposób kamień naturalny i sztuczny, metal i szkło. Fragmenty kamienne, to zazwyczaj słupy i podmurówki. Ażurowe przęsła pomiędzy nimi mogą być zrobione z metalu, kute, a nawet drewniane. Posiłkując się gotowymi elementami, zyskujemy na szybkości i oszczędzamy. Nowoczesne betony, z którego produkowane są kostki, kubiki i płytki elewacyjne, kolorystyką i fakturą potrafią świetnie imitować naturalny kamień. Ten dużo tańszy i szybszy sposób na ogrodzenie, daje efekt nie mniej ciekawy, ba, czasami lepszy, gdyż łatwiej dopasować je do nowoczesnej architektury budynków.

Ogrodzenie z kamienia w siatce

Ostatnimi laty modne są tzw. gabiony. To kosze ze stalowej, odpornej na korozję siatki, wypełnione kamieniami, wymyślone jako konstrukcje oporowe, wzmacniające skarpy, falochrony itp. Kosze gabionowe, graniastosłupy z siatki mają różne parametry i można wypełniać je praktycznie dowolnymi materiałami (kamień łamany, polny, otoczaki czy szkło z recyklingu). Sposób skręcania siatek ich rodzaj, metody łączenia elementów, wysokość i szerokość i długość gabionów zależą od producenta. Takie szybkie w wykonaniu, stabilne, kamienne ogrodzenie można aranżować według własnych pomysłów. Mają one i tę zaletę, że doskonale tłumią hałas i świetnie wyglądają w towarzystwie pnączy. Gabiony mogą pracować jako kamienne przęsła mocowane do betonowych słupów, same słupy, bądź ściany czy podmurówki ogrodzeń. Kamienie w siatkach, można przedzielać lżejszymi, metalowymi lub drewnianymi panelami.

Ogrodzenie z kamienia cena

Licząc koszty kamiennego ogrodzenia należy brać pod uwagę wiele czynników. Wiele zależy od jego konstrukcji, a więc projektu, rodzaju użytych materiałów, odległości koniecznego transportu, potrzeby budowania podmurówki, wreszcie, pracochłonności budowy, zmieniającej się z roku na rok ceny robocizny.

Ogrodzeni z kamienia - przejście dla jeża

Na koniec jedna uwaga – pamiętajmy, by w podmurówce kamiennych ogrodzeń zawsze pozostawić jakieś małe przejście. Jeże i żaby – przyjaciele ogrodnika będą nam za to wdzięczne, a na grządkach będzie mniej szkodników.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenia z kamienia - o czym trzeba wiedzieć przed budową