Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Moda zmienia się nie tylko w garderobie, ale także w projektowaniu ogrodów. W 2024 roku trendy ogrodnicze czerpią zarówno z tradycji, jak i odpowiedzi na zmiany klimatyczne. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, przedstawia najpopularniejsze w tym sezonie style ogrodów i podpowiada, jak je zaaranżować.
Projektowanie ogrodu nie musi być trudne ani pracochłonne. Bez względu na to, czy planujemy duże zmiany, czy subtelne poprawki, istnieje wiele sposobów na upiększenie ogrodu. Ważne jest zastanowienie się nad preferowanym stylem i połączenie różnych nurtów dla unikalnej kompozycji. W poprzednich sezonach popularne były ogrody rustykalne i wiejskie. Jakie trendy dominują w 2024 roku?
Klasyczna elegancja w stylu angielskim
Ogród angielski to esencja elegancji i romantyzmu, idealna w polskim klimacie. Charakterystyczne są bujne rabaty bylinowe pełne kwiatów przez cały sezon. Popularne gatunki to róże angielskie, irysy, floksy, lawenda i piwonie. Ogród ten wymaga regularnej pielęgnacji, w tym przycinania i nawożenia. Ogród angielski to także miejsce do odpoczynku z elementami jak altanki, ławki wśród zieleni oraz oczka wodne.
Ogród preriowy: dzika natura
Ogrody preriowe inspirowane są krajobrazem trawiastych obszarów Ameryki Południowej, z wykorzystaniem traw i bylin. Kwiaty takie jak rudbekia, jeżówka czy krwawnik pospolity tworzą efektowną przestrzeń. Ogrody te wspierają magazynowanie wody i nie wymagają częstego podlewania. Idealne rośliny to jeżówki purpurowe, werbena patagońska, gipsówka wytworna, szałwia omszona i miskant.
Japoński minimalizm i spokój
Ogród japoński to harmonia i spokój, z zielonymi roślinami oraz kamieniami i skałami. Ważne elementy to stawy, strumienie i kaskady wodne. Wybór roślin powinien uwzględniać gatunki odporne na polski klimat, takie jak klon japoński, azalie, różaneczniki oraz bambusy. Mniejsze przestrzenie mogą być aranżowane z użyciem skalniaków z wybranymi roślinami i elementami wodnymi.
Mini ogród jak z bajki
Fairy gardens to mini krajobrazy pełne fantazji, idealne dla małych przestrzeni. Charakteryzują się miniaturyzacją roślin, kamieni i akcesoriów. Rośliny idealne do takich aranżacji to małe sukulenty, mchy, miniaturowe irysy i krokusy, barwinki, niezapominajki oraz miniaturowe drzewka bonsai. Dodatki jak miniaturowe ławeczki, domki i figurki wróżek dodają uroku.
Ogród ziołowy: aromatyczny i praktyczny
Ogród ziołowy cieszy się rosnącą popularnością dzięki korzyściom zdrowotnym i kulinarnym. Uprawa ziół jest możliwa nawet na niewielkiej przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się bazylia, tymianek, koperek i cząber ogrodowy. Szałwia lekarska, ogórecznik lekarski i czarnuszka to zioła o walorach zdrowotnych i estetycznych.
Trendy w projektowaniu ogrodów na 2024 rok inspirują do eksperymentowania i czerpania z różnych kultur. Każdy styl można dostosować do potrzeb i możliwości przestrzennych, tworząc unikalne zielone oazy. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb roślin i dostosowanie ich do lokalnych warunków.
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika