Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa Chelsea Flower Show 2013

Katarzyna Bellingham

Relacja z jubileuszowej - 100 edycji Wystawy Chelsea Flower Show. Wystawa ta co roku wyznacza światowe trendy w projektowaniu ogrodów. Zobaczmy co wydarzyło się na niej w tym roku.

Wystawa Chelsea Flower Show 2013.
Wystawa Chelsea Flower Show 2013.
Fot. Katarzyna Bellingham / katarzynabellingham.blogspot.com
Niepwtarzalne i nowoczesne, lecz zakorzenione w wielowiekowej tradycji - tak można opisać ogrody pokazowe przedstawione podczas tegorocznej wystawy Cheslea Flower Show 2013. Przewodnim tematem bez wątpienia była także świadomość ekologiczna i ochrona przyrody. Projektanci łączyli elementy ozdobne wykonane głównie z materiałów naturalnych typu drewno i kamień z ciekawie wkomponowanymi w ogród domkami dla insektów pożytecznych, budkami lęgowymi, ulami i naturalnymi siedliskami dla naszych 'braci mniejszych'.

100 rocznicę istnienia Chelsea Flower Show organizatorzy celebrowali spokojnie i z relaksem, ale mimo to ogrody były dopracowane i każdy miał swoją myśl przewodnią.

Najciekawsze ogrody

Ogród The Arthritis Research UK Garden - zdobywca złota - symbolizował trudną drogę przez życie oraz odczucia osoby cierpiącej na zapalenie stawów: od braku zrozumienia choroby po usłyszeniu diagnozy do momentu, gdy człowiek zdobywa więcej informacji i pomocy, a następnie uspokojony zaczyna uczyć się jak pokonać ból.

Natomiast oryginalna instalacja B&Q Sentebale Forget-Me-Not Garden miała na celu przybliżenie odwiedzającym historii 'Zapomnianego Królewstwa Lesotho' i, co ważniejsze, przedstawienie pracy wykonywanej przez członków organizacji charytatywnej 'Sentebale' w zakresie pomocy ubogim oraz chorym dzieciom w Afryce.

Bujny, zielony i przecięty strugą czarnej wody ogród East Village Garden opowiada zaś historię rewaloryzacji najbiedniejszych terenów w całkiem zapomnianej wschodniej części Londynu, które dzięki Olimpiadzie Londyn 2012 zostały zamienione w piękne współczesne przestrzenie miejskie.

Dominujące trendy

W tym roku atmosfera napawania się pięknymi ogrodami oraz wspaniałymi pomysłami nie była zakłócona przez żadne szokujące aranżacje ani kapryśnych projektantów, a ogrody były pełne ciekawych roślin zestawionych w przepięknych kompozycjach.

Zgodnie z ekologiczną myślą przewodnią sadzone były głównie rodzime drzewa i krzewy liściaste oraz naturalne byliny. Poza kilkoma sosnami górskimi i cisowymi zielonymi ścianami - iglaków nie było w ogóle. W nowoczesnym ogrodzie na dachu Royal Bank of Canada Blue Water Roof Garden pomyślano nie tylko o miejscach relaksu dla ludzi, ale także o stworzeniu naturalnych warunków przyjaznych dla przyrody. Okrągłe panele jako domki dla pożytecznych owadów przymocowano do drewnianych płotów, podmokły ogród był równocześnie zbiornikiem wody deszczowej, a wykonane w nowoczesnej technologii 'zielone ściany' nie wymagały nawadniana! Tradycyjne elementy znajdujące się na dachach wieżowców czyli grzybki wentylacyjne oraz odprowadzenia klimatyzacji zamieniono na ciekawe formy ogrodowe i otoczono je bogatą roślinnością wieloletnią.

Ogród pokazowy Windows Through Time uświetniający 100 rocznicę wystawy był mieszanką tradycji i nowoczesności - obok krzewów sadzonych w XX wieku rosły w nim całkiem nowe odmiany, co świetnie obrazowało ewolucję, jaką przeszli projektanci ogrodów oraz hodowcy roślin w Wielkiej Brytanii. Połączenie nasadzeń wybranych głównie z rodzimych gatunków oraz naturalne elementy drewniane, wodne i kamienne tworzyły atmosferę relaksu i swobodnych spotkań towarzyskich w instalacji o nazwie The Brewin Dolphin Garden. Ogród wyglądał świeżo dzięki połączeniu formalnych oraz swobodnych form, a także pokazaniu roślinności na kilku piętrach. Jednocześnie wiele roślin wykorzystanych w projekcie występuje naturalnie na terenie Wielkiej Brytanii.

O pokazanie rodzimej flory zadbano także w Wielkim Pawilonie, gdzie szkółki oraz organizacje rolników i hodowców wystawiały swoje produkty w przepięknych i niepowtarzalnych aranżacjach. Zdobywcą złotego medalu po raz kolejny była kompozycja ułożona z brytyjskich warzyw, owoców i kwiatów sponsorowana przez organizację rolną NFU oraz market spożywczy Waitrose. W pawilonie wystawione były również niezliczone ilości roślin uprawianych przez najlepszych szkółkarzy europejskich.

Więcej porad i opisów ciekawych miejsc znajdziecie na moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa Chelsea Flower Show 2013