Goethe - poeta ogrodnik
Czy możliwe, aby geniusz poezji otoczony sławą i zaszczytami weimarskiego dworu, mieszkał aż tak skromnie? Zwykły dom i ogród pełen warzyw - to zrealizowany ideał Goethego - ideał życia w naturze.
Skromny piętrowy dom ze ścianami porośniętymi pnączami, przystosowany ze starego ogrodowego pawilonu, stał się dla Goethego miejscem pracy, a także spotkań z innymi poetami, filozofami i politykami. Pisarz uporządkował zdziczały ogród, założył grządki warzywne i rabaty kwiatowe, a także szpaler różany i alejkę z malwami. Posadził też drzewa owocowe. Spod drzwi Domu Ogrodnika wybiegała ścieżka, prowadząca do jądra ogrodu - sławnego "Ołtarza pomyślnego losu", który jest własną "rzeźbiarską" kompozycją Goethego. Niewielki pomnik złożony z dwóch kamiennych brył sześcianu i kuli, symbolizujący absolutny porządek świata, wyraźnie kontrastuje ze swobodnym bytem krzewiącej się wokół natury.
Poeta traktował własny ogród jak laboratorium - prowadząc w nim eksperymenty na roślinach, rozmyślając nad systematyką i terminologią królestwa flory. Wydaje się, że inspirował go on podwójnie - i jako uczonego, i jako poetę. Autor "Fausta" z zapałem kolekcjonował dzieła sztuki i osobliwości geologiczne, a także badał zagadnienia anatomii, fizyki i biologii. Goethe wpływał na kształt założeń parkowych w Weimarze i okolicach, ponieważ kształtował park książęcy według własnych koncepcji, projektując niektóre budowle, a nawet układy drzew. Było to jedno z najwcześniejszych w Niemczech założeń w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego.
Oprócz Domu Ogrodnika Goethe miał też rezydencję w mieście, złożoną z pałacu i dużego ogrodu (tzw. Goethehaus am Frauenplan). Tu również prowadził eksperymenty botaniczne, zwoził ze swoich podróży interesujące okazy roślin i pielęgnował ogród, który miał charakter przede wszystkim użytkowy.
Zakątek zachwyca bezpretensjonalną naturalnością, odróżniającą go od większości ogrodów romantycznych. Tym bardziej, że wchodzi się do niego z muzeum - domu poety, pełnego dzieł sztuki, zbiorów książek i minerałów. Nie ulegajmy jednak pozorom - nie było to miejsce relaksu, lecz przestrzeń zbudowana w niezwykle precyzyjny i przemyślany sposób przez jeden z największych umysłów Oświecenia i romantyzmu europejskiego. Obecnie ogród ten, zaniedbywany przez kilkadziesiąt lat po śmierci pisarza, zrekonstruowano w kształcie z lat 20. XIX w., zastępując grządki warzywne trawnikami.
.
- Więcej o:
Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!
Magiczny ogród w Janowcu dla dzieci i dorosłych
Ogród japoński we Wrocławiu
Piękny ogród - w krainie kwitnących azalii
Ogród z basenem w tle
Ogrody papieskie Rocher des Doms pod mostem w Avignon