Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczny ogród ze stawem kąpielowym i wgłębnikiem. Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

Tekst: Małgorzata Łączyńska

Gdy projektant i właściciel przyszłego ogrodu nadają na tych samych falach, można się spodziewać niezłego rezultatu. I tak też było w tym przypadku.

SLOWA KLUCZOWE: new piotr slawinski
Trzy klony palmowe towarzyszą małej kaskadzie, która natlenia wodę powracającą do basenu kąpielowego.
Fot. TOMEK CIESIELSKI

Tym razem odwiedzamy województwo wielkopolskie, gdzie można bez obawy ryzyka mrozów sadzić glicynie, klony palmowe i inne delikatniejsze rośliny. Jednak nie szczególny dobór gatunków sprawia, że przedstawiany ogród jest tak ciekawy, lecz konsekwentne, niemal- matematyczne, uporządkowanie całości.

- Efekt, jaki udało mi się uzyskać, zawdzięczam dobrej współpracy z inwestorem - mówi Piotr Sławiński, autor i wykonawca projektu.
- Trwało to wprawdzie długo i nie ominęły nas niespodzianki, lecz klient wykazał cierpliwość i zrozumienie dla proponowanych rozwiązań.

Zielony parking

Najpierw powstała tzw. wizytówka domu. Od strony ulicy witają nas kolumnowe grusze 'Chanticleer' strzegące miejsc postojowych dla samochodów. Zygzak bukszpanowej obwódki i pasma białego żwiru uzupełniają efekt. Zielony parking założony został na ekokracie.

Także przedogródek jest klasyczny - to trawnik, strzyżone bukszpanowe obwódki, a na granicy ogrodu, za domem, rząd szczepionych brzózek. Iglaki rosnące wzdłuż ogrodzenia uformowano cięciem, a pomiędzy nimi, na stalowych linkach puszczono powojniki. Taka kombinacja roślin skutecznie maskuje betonowy płot.

Za domem

Praca nad urządzaniem właściwego ogrodu zajęła kolejny sezon i sprawiła projektantowi najwięcej satysfakcji. Po oddzieleniu warzywnika i wybiegu dla psów (schowane zostały za garażem) do dyspozycji pozostało około 500 m2.

Ta przestrzeń dzięki niekonwencjonalnym, ukośnym podziałom straciła wygląd pudełka, zmieniając się w niebanalny ogród. Trakty prowadzące w kierunku altany i krawędź kaskady wykończone zostały tutaj nie kamieniem, lecz drewnem. Do budowy użyto impregnowanych olejami elementów z dębu i akacji. Pomosty - ścieżki towarzyszą brzegom trójkątnego basenu i kontrastują z jasnymi betonowymi płytkami, z których ułożono przejście wzdłuż domu i podłogę ogrodowej altany.

inne pomysły

Zastosowanie różnic wysokości przydaje ogrodowi wdzięku i powiększa go optycznie. Obszerna altana stanęła we wgłębniku, a ziemia z wykopów (także pod basen kąpielowy) posłużyła podniesieniu obszernego narożnika działki. Ogród jest dzięki temu lepiej osłonięty od wiatru.

Znajdziemy tutaj przeróżne kompozycje roślinne - m.in. fragment w stylu japońskim ze szczepionymi formami klonów palmowych i azalii japońskich, na podwyższonym tarasie zaś, w otulinie tui strzyżonych na kształt zielonych ścian - ogród wiejski z jeżówkami, ostróżkami, lawendą, floksami i macierzanką.

Trójkątne lustro wody w pobliżu domu to basen kąpielowy uszczelniony trwałą i elastyczną geomembraną EPDM, odporną na działanie promieniowania UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Potrzebne urządzenia - pompy o dużej wydajności (20 m3/godz. i mocy ok. 100 W) i filtry z lampą UV, wychwytujące z wody zanieczyszczenia i fosfor (przyczyny rozwoju glonów nitkowatych) - projektant ulokował w specjalnej studzience technicznej pod drewnianym tarasem, skąd czysta woda powraca do basenu kaskadą i natlenioną strugą strumyka.

Deszczówka się nie marnuje

 Fot. ARCHIWUM PRYWATNE

Piotr Sławiński autor projektu i wykonawca ogrodu

Ciekawym rozwiązaniem w prezentowanym ogrodzie jest gospodarka wodami opadowymi. Pozwala to obniżyć koszty pielęgnacji ogrodu, jest funkcjonalne i ekologiczne.
- Do ulokowanego pod murawą zbiornika o pojemności ok. 10 m3 odprowadzana jest deszczówka z połaci dachowych domu i garaży.
- Woda pobierana jest stąd przez dodatkową pompę i wykorzystywana do automatycznego nawadniania ogrodu.- W razie długotrwałej suszy, gdy woda opada poniżej założonego poziomu, sondy zamontowane w zbiorniku automatycznie włączają pompę zanurzoną w studni głębinowej.
- W przypadku gwałtownych ulew (kiedy zachodzi niebezpieczeństwo przelania zbiornika) woda odprowadzana jest perforowaną rurą drenarską na tył działki do studzienki chłonnej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologiczny ogród ze stawem kąpielowym i wgłębnikiem. Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?