Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne ogrody - porady i trendy

Tekst Jolanta Zdanowska Zdjęcia Małgorzata Dyrska

W Polsce poświęcamy ogrodom coraz więcej uwagi. Wiele z nich zasługuje już na określenia "piękne", "zadbane", "eleganckie". W krajach posiadających długie i bogate tradycje ogrodnicze mówi się także o ogrodach nowoczesnych. Na czym polega istota nowoczesnego ogrodu? Czym wyróżniają się ogrody tworzone przez projektantów XXI w.? Jakie są najnowsze trendy?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w ubiegłym roku podczas jednej z najbardziej widowiskowych wystaw ogrodniczych w Wielkiej Brytanii w Hampton Court. Wielu wybitnych projektantów z całego świata prezentuje tam co roku swoje niezwykłe - niekiedy kontrowersyjne i prowokacyjne - pomysły na urządzenie ogrodu. Te ogrody pokazowe często wyznaczają nowe trendy i tendencje w sztuce projektowania.

Czasem mówi się o ogrodach jako "zewnętrznych salonach", czyli zielonych pokojach pod gołym niebem. Takie pojmowanie ogrodu szczególne wyraźnie widać w sposobie planowania i urządzania tarasów i miejsc wypoczynku. Służą one relaksowi, kontemplacji przyrody, miłemu spędzaniu czasu. Projektanci starannie dobierają nawierzchnie, akcesoria, meble, a także rośliny, aby stworzyć wygodną przestrzeń sprzyjającą ukojeniu zmysłów. Stąd wyrafinowana harmonia kolorów, delikatne szemranie lub pluskanie wody, szum poruszających się na wietrze traw, zapach kwiatów i ziół. W nowoczesnych ogrodach, zwłaszcza małych, nie ma przypadkowych elementów czy roślin.

Inną wyraźną tendencją jest tworzenie ogrodów nieabsorbujących, inaczej zwanych "ogrodami dla leniwych". Chodzi o to, by ogród nie wymagał nieustannej pielęgnacji - pielenia, koszenia, podlewania - lecz pozostawiał gospodarzom czas, by zażywać przyjemności życia, świętowania, zabawy bądź relaksu. Często wybiera się więc rośliny, które wymagają dosłownie minimalnych starań ogrodnika, albo wręcz radzą sobie same. Zgodnie z tą tendencją do minimum ograniczane są powierzchnie trawników, bo one - jak wiadomo - wymagają nieustannej troski, by zachowały piękny wygląd.

Nowoczesnym projektantom nie są obce również zagadnienia ekologii - globalne ocieplenie klimatu i kurczące się coraz bardziej zasoby wody. Odpowiedzią na to są "suche ogrody" - obsadzane roślinnością, która prawie nie potrzebuje podlewania, sztucznego nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Co ciekawe, takie ogrody wcale nie muszą wyglądać ascetycznie jak meksykańska pustynia. Jest bowiem naprawdę wiele gatunków roślin wyjątkowo odpornych i "samoobsługowych", które wyglądają bujnie i okazale. Rzecz tylko w odpowiednim wyborze.

Reszta to już sprawa gustu i smaku. W nowoczesnych ogrodach wykorzystuje się ostatnio różne materiały: metal, drewno, kamienie, cegłę. Rzadko jednak stosuje się beton i plastik.

Nieskazitelnie biały z placykiem

Ten nowoczesny ogródek utrzymany jest w chłodnej kolorystyce biało-srebrzysto-zielonej. Mimo że niezwykle skromny i prosty, jest bardzo stylowy i elegancki. Zastosowano w nim funkcjonalne i dość tanie materiały w sposób oryginalny i pomysłowy. Ponad dwumetrowe formowane klony polne (Acer campestre ) tworzą tu wyrazisty strukturalny szkielet kompozycji. W słoneczne dni ich ażurowe korony rzucają na żwirowy placyk nakrapiany cień. Dla zrównoważenia mocnych akcentów roślinnych, jakimi są drzewa i ich solidne pnie, zastosowano w tym ogródku delikatniejsze nasadzenia z bylin i roślin sezonowych, które również utrzymane są w tej samej starannie dobranej kolorystyce. Wszystkie elementy małej architektury wykonane zostały z ocynkowanego metalu. Jest to materiał niedrogi, a uzyskany efekt jest bardzo interesujący. Przede wszystkim metal idealnie pasuje do ogólnej kolorystyki tego ogrodu. Poza tym podkreśla jego nowoczesny charakter. Z metalu wykonane są płotki, barierki, podpórki dla roślin, ławeczka, a nawet obrzeża rabat i rynna małego, prostego oczka wodnego.

Harmonia kolorów i detali stwarza wrażenie spokoju i relaksu.

Słoneczny krąg

Ten ogródek bez wątpienia można nazwać ogródkiem wodnym, ponieważ woda odgrywa w nim najważniejszą, a nawet symboliczną rolę, choć nie od razu rzuca się w oczy. Mały strumyk płynie nieomal bezszelestnie po szczycie murku otaczającego miejsce do siedzenia. Połyskuje lekko na wypolerowanej kamiennej mozaice a potem wpada do elipsowatego basenu z kamiennymi płytami wypełniając szczeliny pomiędzy nimi. Urządzenie do pompowania wody zasilane jest baterią słoneczną, ale działa również na prąd. Zresztą kamienna mozaika, która jest korytem dla strumyka, wygląda ładnie zarówno z wodą, jak i bez niej. Do oszczędzania wody nawiązuje również plan nasadzeń roślinnych. Zaprojektowano tutaj głównie roślinność tolerującą suszę i niewymagająca regularnego podlewania. Projektanci starali się jednak stworzyć wrażenie, że "suchy" ogród wcale nie musi wyglądem przypominać jałowej, szarej, bezlistnej pustyni. Gorące kolory kwiatów i detali dają wręcz wrażenie gorących tropików. Ogród jest na wskroś nowoczesny - zarówno pod względem designu, jak i zastosowanych rozwiązań, a zarazem zaprasza do spokojnego relaksu i zadumy nad kurczącymi zasobami środowiska naturalnego naszej planety.

Z wodospadem i syreną

W eleganckim i wysmakowanym otoczeniu łatwo można się zrelaksować po pełnym napięcia dniu. Właśnie ta myśl przyświecała twórcom pełnego uroku ogródka z doskonale zaaranżowanymi kompozycjami rabatowymi, szemrzącą wodą i wygodnym miejscem wypoczynku. Romantyczny nastrój tworzą rzeźby. Otoczenie sprzyja wyciszeniu i dobremu nastrojowi. Wodospad opada po pionowej gładkiej ścianie i znajduje ujście w krótkim kanałku, z którego woda wpada z lekkim szemraniem do okrągłego stawu. Nad kanałkiem można przejść po nowoczesnym drewnianym mostku. Taras wyłożony został eleganckim piaskowcem. Otaczają go rośliny w delikatnych kolorach - dominuje zieleń, szarości, złamane biele. W tle szumią bambusy i zwiewne trawy ozdobne. Okrągły pomost nad wodą przykryty miękkim materacem zaprasza do słodkiego leniuchowania, a może i słodkiej, leniwej drzemki pod parasolem.

Skomentuj:

Nowoczesne ogrody - porady i trendy