Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty balkonów i tarasów. Taras pełen zieleni

Projekt i tekst: Izabela Szarmach Olga Piórkowska

160-metrowy taras na najwyższym piętrze warszawskiego apartamentowca udało się przekształcić w pełen uroku zakątek. Wśród roślin znalazło się i miejsce do wypoczynku dla dorosłych, i przestrzeń do zabaw dla dzieci

Rośliny balkonowe. Użycie drewna w ciepłym kolorze sprawia, że taras sprawia przytulne wrażenie. Będzie tu jeszcze ładniej, gdy pergolę oplecie winorośl
Rośliny balkonowe. Użycie drewna w ciepłym kolorze sprawia, że taras sprawia przytulne wrażenie. Będzie tu jeszcze ładniej, gdy pergolę oplecie winorośl
Fot. archiwum projektantek
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłyśmy ten taras, nie było na nim nic. Rolę posadzki odgrywała nierówna betonowa wylewka przykryta szybko nagrzewającą się papą bitumiczną. Przestrzeń od strony sąsiadów oddzielały mało estetyczne białe panele w stalowych ramach. Było nieprzytulnie i zimno.

Podjęłyśmy się stworzyć tutaj zaciszne i bezpieczne zielone wnętrze dla zapracowanego małżeństwa z dwójką małych dzieci. Ponieważ właścicielom brakowało doświadczenia w pielęgnacji roślin ogrodowych, w donicach miały się znaleźć "bezobsługowe" gatunki i odmiany. Wybrałyśmy m.in. łatwe w uprawie klony palmowe, sucholubną lawendę, niewymagającą jeżówkę, a w miejscach cienistych - szybko rozrastający się bluszcz. Ogród miał być utrzymany w stylu minimalistycznym, nie mógł więc być przeładowany roślinami.

Podział na dwa

Taras ma kształt litery L. Jedna część jest wąska i pełni funkcję strefy przejściowej, druga, od strony południowo-zachodniej, jest o wiele szersza. W zachodnim narożniku znalazł się przytulny kącik wypoczynkowy z narożną ławką. Jej oparcie sąsiaduje z podwyższoną rabatą, na której posadziłyśmy jeżówki, kępy miskantów, karłową odmianę jałowca łuskowego i bukszpany strzyżone w formie kul. Nieatrakcyjne białe panele zastąpiłyśmy nowymi, z drewna w odcieniu rudawego brązu i obsadziłyśmy bluszczem pospolitym. W drugim narożniku zaprojektowałyśmy przestrzeń dla dzieci oddzieloną pergolą. Z boku powoli obrasta ją winorośl.

Ciemne drewno i żwir

Cała posadzka wyłożona została panelami z modrzewia syberyjskiego barwionego na kasztanowy kolor. Z obu stron drewnianej podłogi zostawiłyśmy puste miejsca, które wypełnił gruby jasnoszary żwir. Dzięki zastosowaniu żwirowej opaski udało się zniwelować różnicę poziomów, w niektórych miejscach sięgającą 30 cm.

Zobacz balkon w stylu orientalnym >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Potęga geometrii

Minimalistyczny styl ogrodu widać nie tylko w doborze roślin (niewiele gatunków, ascetyczna kolorystyka) i materiałów wykończeniowych (kombinacja drewna i żwiru), ale także w wyborze detali. Większość roślin posadziłyśmy w białych betonowych donicach, jedynie strzyżone bukszpany wyeksponowałyśmy w szarych, stalowych. Wszystkie pojemniki mają proste geometryczne kształty. Okazy klonów palmowych wzdłuż ciągu komunikacyjnego zostały oświetlone reflektorami zatopionymi w drewnie. Ciepłe światło dodaje wnętrzu przytulności.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

Plan nasadzeń

1| klon palmowy 'Osakazuki'

2| miskant chiński 'Gracillimus'

3| jeżówka purpurowa

4| rozplenica japońska

5| bukszpan wieczniezielony (formy strzyżone)

6| winorośl

7| klon ginnala

8| klon palmowy (szczepiony)

9| rozplenica japońska 'Little Bunny'

10| lawenda wąskolistna 'Blue Scent'

11| grusza (forma prowadzona po podporze

12| bluszcz pospolity

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty balkonów i tarasów. Taras pełen zieleni