Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt tarasu z altanką

Aldona Zakrzewska

Ten taras to istny ogród zawieszony w miejskiej przestrzeni, z ogromnym stołem, trawnikiem i zaciszną altanką... Kompozycji dopełnia sztuczny kruk - trochę ozdoba, a trochę straszak na skrzydlatych intruzów.

ZACISZNA ALTANKA I SOCZYSTY TRAWNIK to znak firmowy tego tarasu. W altance świetnie się wypoczywa, siedząc na ławce-huśtawce, w cieniu zasłon i rolet.
ZACISZNA ALTANKA I SOCZYSTY TRAWNIK to znak firmowy tego tarasu. W altance świetnie się wypoczywa, siedząc na ławce-huśtawce, w cieniu zasłon i rolet.
fot. fabryka-ogrodow.pl
Projektantki tego podniebnego ogródka o powierzchni ok. 50 m2 wspominają, że już w czasie pierwszego spotkania z właścicielami udało się ustalić priorytety: gospodarzom zależało na stworzeniu na tarasie zielonego salonu z letnią jadalnią, barem i grillem. Miała się też tutaj pojawić altanka i... trawnik z prawdziwego zdarzenia.

Dziś goście odwiedzający ów uroczy zakątek, zawieszony na ostatnim piętrze apartamentowca na warszawskim Natolinie, wzdychają: jaki piękny ogród! A potem zasiadają w wygodnych fotelach za stołem lub w zacisznej altance i zapominają o miejskim otoczeniu...

SALON NA LATO

Realizacja jest dziełem dwóch architektek krajobrazu: Olgi Piórkowskiej i Izabeli Szarmach.

Projektantki wyodrębniły na tarasie dwie strefy: biesiadną i przeznaczoną do relaksu. W pierwszej części zaprojektowały letnią jadalnię z dużym stołem i barem, pod którym (za kominem wyłożonym kamieniem) powstał zamykany drewnianymi drzwiczkami schowek na grill i drobne narzędzia. Natomiast blat baru wyłożono drewnem dębowym. Ta część tarasu jest zadaszona pergolą, której drewniana konstrukcja została wypełniona pleksiglasem (taras jest położony na ostatnim piętrze, niezbędna była zatem osłona przed deszczem i słońcem).

STREFA RELAKSU

Strefa relaksu - wraz z altaną i trawnikiem - znajduje się w drugiej części tarasu. Postawienie tutaj zadaszonej altanki było pomysłem właścicieli (projektantki zaplanowały zamiast niej wielką owalną kanapoleżankę z rattanu).

Drewnianą konstrukcję osłonięto od słońca, deszczu i częstego na tej wysokości wiatru zasuwanymi roletami i zasłonkami, które dodatkowo przydają całości romantycznego uroku. W środku stoi ławka-huśtawka - wymarzona do relaksu.

Na tarasie zastosowano drewno modrzewia syberyjskiego (pomalowanego impregnatem w barwie palisandru i orzecha). Widać je na posadzce, ścianach i we wszelkich konstrukcjach. Natomiast komin (obok barku) i wielkie skrzynie na rośliny obłożono kamiennymi płytkami. W efekcie taras utrzymany jest w stonowanej ciepłej kolorystyce.

ZIELONA OTULINA

Rośliny - uprawiane w skrzyniach na obrzeżach tarasu i w donicach z tworzywa sztucznego - tworzą zieloną otulinę oddzielającą podniebny salon od miejskiego zgiełku. Rosną w nich klony palmowe, jesienią przebarwiające się na pomarańczowoczerwono, różne odmiany berberysów i trawy ozdobne.

Uzupełnieniem kompozycji są wiosenne tulipany, ozdobne czosnki, szałwie, irysy i lawenda. A po ścianach i podporach wspinają się pnącza: dzikie wino (posadzone w słonecznych miejscach) i hortensja pnąca (w zacienionych).

Czy wiesz, że... Trawnik na tarasie to efektowne, ale pracochłonne rozwiązanie: trzeba go obficie podlewać, odchwaszczać i kosić tak jak ogrodową murawę.

EKSPERT RADZIProjektantki ogrodu: Olga Piórkowska i Izabela Szarmach z Fabryki Ogrodów (fabryka-ogrodow.pl):

Na tarasie, w miejscu gdzie jest trawnik, wcześniej znajdował się żwir (o gr. ok. 15 cm). Okazał się on świetną warstwą drenującą (konieczną do założenia trawnika na dachu), na której zostały ułożone kolejne warstwy. Należało tylko dobrze ją zabezpieczyć grubą agrowłókniną zapobiegającą wymieszaniu się żwiru z ziemią i piaskiem (z górnych warstw). Mogłoby to bowiem doprowadzić do zamulenia żwiru, a w konsekwencji do zniszczenia warstwy drenującej. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się podłoże trawnikowe. Musi być ono bardzo przepuszczalne, z dużą domieszką piasku, tak aby woda swobodnie i szybko odpływała z trawnika. Można go wysiewać lub układać z rolki, a potem pielęgnować jak tradycyjną murawę.

Czy wiesz, że... Na małej przestrzeni niezwykle ważny jest odpowiedni dobór barw i rozwiązania typu 2 w 1. Na tym tarasie poprzestano na trzech barwach powtarzających się w kilku miejscach: brązie, beżu i bieli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt tarasu z altanką