Z doświadczeń właścicieli

red.

Funkcje altany. Latem służy do odpoczynku czy pracy, zimą stanowi dodatkowy magazyn. Jest też wspaniałym punktem widokowym na ogród.

Duże drzewa w ogrodzie. Przestrzegamy przed sadzeniem w małych ogrodach zbyt wielu dużych drzew. Z trzech świerków, które rosły przy tarasie, byliśmy zmuszeni wyciąć dwa, ponieważ zagrażały drewnianemu domowi i mocno go zacieniały. Kiedy usunęliśmy też chore drzewa rosnące na obrzeżach ogrodu, do jego wnętrza od razu wpadło więcej światła. Obecnie wszystkie rośliny utrzymujemy w ryzach przez regularne cięcie.

Woliera. Hodowanie śpiewających ptaków w ogrodzie to wielka atrakcja dla nas i sąsiadów. W wolierze trzymamy tylko samce, bo zależało nam na śpiewie i nie chcieliśmy dopuścić do walk samców o samiczki.

Opieka nad ptakami nie jest kłopotliwa - automatyczne dozowniki wymagają obsługi zaledwie raz na dwa tygodnie. Choć zbudowanie woliery kosztowało około 1200 zł (same materiały), to radość, jakiej nam dostarcza, była warta tego wydatku.

Eksploatacja oczek wodnych. Woda w ogrodzie to źródło wrażeń estetycznych, a w oczku z kaskadą wodną można się nawet kąpać. Chociaż nie bez problemów, ale udało nam się stworzyć system oczyszczania wody bez stosowania środków chemicznych. Główne całoroczne filtry są umieszczone w piwnicy domu, a dodatkowe, tzw. letnie (pojemniki ze żwirem) - na zewnątrz obok każdego oczka. Dzięki temu, że filtry w piwnicy działają także zimą, a zbiorniki przykryte są wtedy przezroczystymi płytami z poliwęglanu, woda w oczkach nie tylko nigdy nie zamarza, ale i utrzymuje temperaturę powyżej 4°C.

Problemy z nawadnianiem. Instalację nawadniającą (i elektryczną) ułożyliśmy w całym ogrodzie w trakcie budowy wałów ziemnych. Nie sprawdziły się u nas linie kroplujące z małymi dziurkami - szybko się pozatykały z powodu silnie zmineralizowanej wody. Musieliśmy wymienić je na węże z większymi otworami.

Skomentuj:

Z doświadczeń właścicieli